Prezydent Putin przychylił się do propozycji szefa FSB Bortnikowa o przerwaniu lotów rosyjskich linii do Egiptu do wyjaśnienia przyczyn katastrofy Airbusa 321 lotu 9268 - informują rosyjskie media.
Oznacza to ostateczne, choć jeszcze nie oficjalne potwierdzenie, że 31.10 samolot do Petersburga z 224 ludźmi został zniszczony w wyniku zamachu terrorystycznego - co sugerowałem w sobotniej informacyjnej notce i w komentarzach nie tylko pod nią.
Mimo początkowych wrzutek informacyjnych od rosyjskich mediów (w tym blogerów) o straszliwym stanie technicznym 18-letniego Airbusa - jak później okazało się - zarejestrowanego w Irlandii i tam przechodzącego przeglądy techniczne, w tym i ostatni, ważny do marca przyszłego roku,
które przypominały mi legendę nakręcaną w pierwszych godzinach medialnego chaosu po Katastrofie Smoleńskiego o rzekomych 4 próbach lądowania polskiego TU-154M (+ z gen. Błasikiem za sterami samolotu, oczywiście pijanego jak to w Rosji Polsce - ostatnie to już wersja MAK Tatiany Anodiny, od 2 miesięcy, po śmierci swojego protektora Primakowa, byłego szefa KGB i wywiadu rosyjskiego, po bankructwie swojego rodzinnego "Transaero" z 92 Boeingami, zamieszkałej we Francji.
Zaskakująca jest ta niespodziewana decyzja rosyjskiego prezydenta, bo jeszcze wczoraj przerwanie lotów do Egiptu przez Wielką Brytanię zostało nazwane antyrosyjską prowokacją nacelowaną na skonfliktowanie Zachodu ze Wschodem i Egiptem właśnie przez MSZ Rosji. Teraz jej rząd robi to samo, co wczoraj potępiał. "To understand Putin's Russia - read Orwell"
Wczoraj przewodniczący komisji ds. międzynarodowych Rady Federacji (Senatu) niejaki Kosacziew oznajmiał, że "decyzja brytyjska spowodowana jest geopolitycznym sprzeciwem wobec rosyjskich działań w Syrii" i że "żadne państwa nie pojdą za przykładem Wielkiej Brytanii".
Źródło: newsera.ru/2015/11/55495/kosachev-rossiya-rossiyskaya-federaciya-schitaet-chto-net.html
Zaraz po tym, jakby "potwierdzając" słuszność Kosacziewa loty do Egiptu przerwała Holandia.
Wygląda na to, że nie bez powodu prezydent Putin aż 55 godzin od katastrofy z udziałem 224 Rosjan nie wypowiadał się publicznie, nawet nie składając kondolencji rodzinom ofiar. Najprostsze skojarzenia związku bombardowania od miesiąca Syrii przez rosyjskie lotnictwo z zamachem bombowym na rosyjski samolot odkładał do ostatecznego potwierdzenia dowodów na ten najbardziej niekorzystny dla siebie wariant.
Na temat oczywistych wskazówek dowodzących zamachu wywiad z moim autorytetem - Markiem Sołoninem - fontanka.ru/2015/11/06/173.
Dziś francuska gazeta "Le Point" i TV France2 doniosły, że czarna skrzynka zarejestrowała dźwięk wybuchu wewnątrz samolotu (nie był to wybuch silnika) i że natychmiast po eksplozji przepadł prąd zasilający w samolocie.
bhttp://www.lepoint.fr/monde/sinai-l-attentat-confirme-par-les-boites-noires-06-11-2015-1979795_24.php
Jak pisałem wcześniej, m.in. w notkach: "Syria - ostatnia deska ratunku Putina" i "Z kim chce walczyć Rosja w Syrii?", decyzja Putina wejścia do tej wojny miała być formą przekonania Zachodu do zawieszenia antyrosyjskich sankcji wprowadzonych po Anschlussie Krymu i agresji na Ukrainę wiosną-latem 2014 roku oraz ponownego uznania w Putinie międzynarodowego, szanowanego partnera.
Nie udała się ta "Mission Impossible", a teraz konsekwencje międzynarodowego awanturnictwa zaczynają uderzać w Rosjan nie tylko ekonomicznie.
Nie tylko 224 ofiar fatalnego lotu i ich rodziny, ale setki tysięcy od teraz pozbawione ulubionego miejsca odpoczynku - np. obecnie przebywa w Egipcie ponad 70 tysiący rosyjskich turystów.
Ciekawe jak ich sprawnie wrócą na ojczyzny łono?
Do 20.12 pobyt w Egipcie miało zapłacony ok. 100 tys. Rosjan, a do 15 stycznie jeszcze 250 tys.!
Zawsze można (i powinno się!) przekierować ich na rosyjski (czasowo okupowany) Krym.
Może nie dotrą tam mrozy...
P.S. Po 5 tygodniach od wejścia Rosji do syryjskiej wojny i początku nalotów jej Powietrzno-Kosmicznych Sił (oficjalna nazwa) na islamistów, ci przystąpili co skutecznej (narazie) ofensywy i zdobyli m. Morek i Atszan (np. wg RBC.ru/politics/06/11/2015
Up-date 7.11:
Wbrew powyżej napisanemu i pokazanemu na mapie kilka źródeł wskazuje na dążenia zdobycia przez siły asadowsko-rosyjskie jakiegoś ważnego medialnie miejsca, w propagandowym celu pokazania jakiegokolwiek sukcesu (w tym w rosyjskich mendiach) - idealnym do tego wydaje się starożytne miasto Palmira.
W najbliższych dniach to miasto może / powinno być zdobyte. Albo chociaż oblężone.
W obydwu wypadkach może to okazać się wspaniałą katastrofą dla wyczerpanej obecnie asadowskiej armii - z uwagi na łatwość przecięcia komunikacji nacierających wojsk z każdego kierunku.
"..kilka Twoich powstańczych tekstów pisanych w sierpniu 2009 i Twoje komentarze i interpretacja faktów w tym opis próby połączenia Starego Miasta z Żoliborzem są niesamowite. Powiem szczerze, że te Twoje teksty, wraz z książką Zbigniewa Sadkowskiego "Honor i Ojczyzna", należały do głównych motywów mojego zainteresowania się szczegółami." ALMANZOR 22.08
..."notki Witka, które - pisane na dużym poziomie adrenaliny - raczej się chłonie niż czyta." "
Prawda o Powstaniu, rozpoznawana na poziomie wydarzeń związanych z poszczególnymi pododdziałami, osobami, czy miejskimi zaułkami ma niespodziewaną moc oczyszczania Pamięci z ideolog. stereotypów i kłamstw. Wszak Historia w gruncie rzeczy składa się z prywatnych historii. Prawda na poziomie Wilanowskiej_1 jest dużo bardziej namacalna i bezdyskusyjna niż na poziomie wielkiej polityki. Spoza Pańskiego tekstu wyłania się ten przedziwny napęd Bohaterów, o których Pan pisze. I nawet ten najgłębszy sens Ofiar, czynionych bez patosu i bez zbędnych górnolotności"
JES pod "Dzień chwały największej baonu "Zośka"
"350 lat temu Polakom i Ukraińcom zabrakło mądrości, wyrozumiałości, dojrzałości. Od buntu Chmielnickiego rozpoczął się powolny upadek naszego wspólnego państwa. Ukraińcy liczyli że pod berłem carów będzie im lepiej. Taras Szewczenko pisał o Chmielnickim "oj, Bohdanku, nierozumny synu..."
Po 350 latach dostaliśmy, my Polacy i Ukraińcy, od losu drugą szansę. Wznieść się ponad wzajemne uprzedzenia, spróbować zrozumieć że historia i geografia dając nam takich a nie innych sąsiadów (Rosję i Niemcy) skazały nas na sojusz, jeżeli chcemy żyć w wolnych i niepodległych krajach. To powrót do naszej wspólnej historii, droga oczywiście ryzykowna na której czyha wiele niebezpieczeństw (...)
"Более подлого, низкого, и враждебно настроенного к России и русским человека чем Witek, я в Салоне24 не видел"
= "Bardziej podłego, nikczemnego i wrogo nastawionego do Rosji i Rosjan człowieka jak Witek, ja w Salonie24 nie widziałem" AKSKII 13.2.2013
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Polityka