Ukazała się ciekawa monografia politologiczna z najnowszych dziejów Hiszpanii:
Patrycja Domejko-Kozera
Polityka zagraniczna Hiszpanii
w okresie rządów Felipe Gonzáleza (1982-1996)
Doświadczenia hiszpańskie są interesujące z powodu pewnych podobieństw do sytuacji Polski. Hiszpania od połowy lat 80., a także później, w okresie rządów Felipe Gonzáleza, podobnie jak Polska w latach 90., rozpoczęła budowę swojej pozycji międzynarodowej jako pełnoprawny członek gospodarczej i politycznej wspólnoty demokratycznych państw europejskich.
Kilkunastoletni okres rządów Felipe Gonzáleza miał fundamentalne znaczenie dla polityki zagranicznej współczesnej Hiszpanii. W czasie rządów socjalistów zostały stworzone podstawy tej polityki – nastąpiło znaczne umocnienie pozycji Hiszpanii na arenie międzynarodowej. Po latach izolacji i odgrywania podrzędnej roli w stosunkach międzynarodowych Hiszpania stała się równoprawnym partnerem w Europie.
Patrycja Domejko-Kozera jest doktorem nauk humanistycznych w zakresie historii. Jej zainteresowania naukowo-badawcze koncentrują się na problematyce polityki zagranicznej Hiszpanii po 1975 roku. Jest też autorką książki Polityka bezpieczeństwa Hiszpanii w latach 1992-2004 (2006).
link do szczegółowego opisu
Inne tematy w dziale Polityka