Donald Tusk wygłosił 23 listopada 2007 roku exposé, w którym zidentyfikowaliśmy 195 obietnic (www.500dnispokoju.pl). Według ekspertów Fundacji Republikańskiej rząd zrealizował – bardzo liberalnie go traktując – zaledwie jedną na pięć obietnic. Zaprezentowany niedawno „nowy” program PO w przeważającej mierze jest powtórzeniem niespełnionych obietnic z 2007 roku. Co więcej rząd często prowadził działania oczywiście sprzeczne z celami deklarowanymi w exposé premiera a teraz wpisanymi do „nowego” programu.
Część z 21 priorytetów programu PO pokazuje, co rząd uważa za najważniejsze problemy i wyzwania Polski (wybudowanie 1000 Świetlików, zwiększenie wydatków na Uniwersytety Trzeciego Wieku i grupowe zajęcia zdrowotne dla seniorów, likwidacja obowiązku noszenia przez kierowcę dowodu rejestracyjnego i prawa jazdy…). W przypadku pozostałych priorytetów – są one albo powtórzeniem obietnic z 2007 roku albo zapowiedzią działań, z którymi polityka rządu w trakcie ostatnich 4 lat stała w oczywistej sprzeczności. Z obietnic powtórzonych warto wspomnieć choćby: wzrost pensji w budżetówce, obniżkę podatków, zrównoważony budżet, obniżenie tempa przyrostu długu publicznego, powszechny dostęp do szerokopasmowego internetu, uproszczenie i przyspieszenie procesu budowlanego czy wprowadzenie konkurencji dla Narodowego Funduszu Zdrowia. Warto przyjrzeć się jak te obietnice były realizowane przez ostatnie cztery lata. Zachęcam do zapoznania się z prezentacją.
Prezentacja jest dostępna na http://www.cafr.pl/2011/09/platforma-powtarza-obietnice-sprzed-czterech-lat/
Z wykształcenia - prawnik. Z doświadczenia - doradca podatkowy, prawnik, urzędnik i przedsiębiorca. Z zamiłowania - publicysta, gracz komputerowy (hm... niepraktykujący) i czytelnik dobrej książki historycznej i sf. W sferze publicznej najbardziej interesują mnie odpowiedzi na trzy pytania: "kto za tym stoi", "kto za to płaci" i "kto za to beknie" - czyli - ekonomiczna analiza prawa :-)
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Polityka