dr Wincenty Kalemba dr Wincenty Kalemba
322
BLOG

„Wielka pustka” w Wielkiej Piramidzie

dr Wincenty Kalemba dr Wincenty Kalemba Technologie Obserwuj notkę 1
Badający Wielką Piramidę w Gizie naukowcy twierdzą, że odnalaźli ukrytą tajemniczą komnatę. Jak donosi czasopismo „Nature”, 40-metrowa pustka znajduje się nad Wielką Galerią.

Odkrycie jest jednym z najbardziej fascynujących wydarzeń archeologicznych ery nowożytnej. Przez dziesięciolecia wielu chciało wiedzieć, czy w Wielkiej Piramidzie znajdują się jeszcze jakieś ukryte komnaty lub przejścia. Od XIX wieku nie odkryto żadnej nowej większej struktury wewnątrz Wielkiej Piramidy. Dzięki zastosowaniu techniki zwanej mionografią w końcu udało się ukazać pełną strukturę wewnętrzną ostatniego cudu starożytnego świata.

Czym jest mionografia? Ziemia jest nieustannie bombardowana cząstkami subatomowymi pochodzącym z przestrzeni kosmicznej. Gdy dotrą do atmosfery ziemskiej, niektóre cząstki mogą zostać odbite przez pole magnetyczne planety, ale inne przelatują przez nią i kontynuują opadanie na powierzchnię Ziemi, tworząc deszcz subatomowych cząstek, wśród których są tak zwane miony. Nieustannie one przenikają wszystko na planecie z niemal prędkością światła i pod każdym kątem. Obrazowanie tych cząstek odbywa się za pomocą specjalnych detektorów w formie mat, zwanych emulsyjnymi foliami jądrowymi. Są one umieszczane pod lub wewnątrz struktur w celu wychwytywania mionów, które przez nie przechodzą, tworząc obrazy. Obszary o dużej gęstości, takie jak rdzeń Wielkiej Piramidy, będą widoczne jako ciemne plamy, a to dlatego, że wiele mionów zostaje absorbowanych przez budulec i w związku z tym mniej dotrze do detektorów. Ale puste przestrzenie, takie jak korytarze i komory, które przepuszczają więcej promieniowania będą widoczne jako jasne plamy. Technologia ta nie jest doskonała, obraz nie jest idealny, ale kontrast jest łatwy do zauważenia, a naukowcy są w stanie zidentyfikować korytarze i komory.

Odkryta pustka jest ogromna i jest to pierwszy poważny element konstrukcji znaleziony w Wielkiej Piramidzie od XIX wieku. Czym jest ta „wielka pustka”? Jest to oczywiście kwestia otwarta na debatę. Mówiąc krótko, jedna z opcji została zaproponowana przez genialnego francuskiego architekta Jean-Pierre'a Houdona, człowieka, który zna szczegóły bodowlane Wielkiej Piramidy jak nikt inny. W jego opinii „wielka pustka” to kolejna Wielka Galeria, co oznacza istnienie jednej nad drugą. Może to być także pozostałość systemu przeciwwag używanego podczas budowy piramidy do ciągnięcia dużych bloków granitu w górę piramidy. W swoim szczegółowym modelu konstrukcji piramidy przewiduje, że nad nią powinna znajdować się druga Wielka Galeria, dokładnie tam, gdzie znajduje się „wielka pustka”.

Inni badacze sugerują, że „wielka pustka” to po prostu komora odciążająca zbudowana nad Wielką Galerią wyłącznie w celu ochrony przed ciężarem kamienia nad nią. Niektórzy uważają, że „wielka pustka” to jedna lub więcej antykomór, miejsce, w którym Chufu złożył swoje cenne przedmioty królewskie i religijne do wykorzystania w zaświatach. Inny badacz postawił hipotezę, że mogło to być faktyczne miejsce, w którym Chufu ponownie pochował królewskie mumie swoich przodków. Prawdę mówiąc, nie znamy funkcji „wielkiej pustki”.

Dane pokazują, że pustka ma co najmniej 40 metrów długości i kwadratowy przekrój poprzeczny, w przybliżeniu 4 metry szerokości na 4 metry wysokości. Wielka Galeria ma 8,6 m wysokości i 2,06 m szerokości. Jeśli te pomiary rzeczywiście są prawidłowe, „wielka pustka” ma zupełnie inny kształt niż Wielka Galeria, co sugeruje, że mogła pełnić zupełnie inną funkcję. Na serii skanów wyraźnie widać granice „wielkiej pustki”, ale nadal nie wiadomo, czy to jedna wielka przestrzeń, czy kilka mniejszych leżących obok siebie. Nadal nie wiadomo także, czy jest nachylona, czy usytuowana horyzontalnie. Jedna komnata o wymiarach 4 metry na 4 metry i 40 metrów długości byłaby ogromną przestrzenią. Jest więc bardziej prawdopodobne, że „wielka pustka” jest dwiema lub więcej komorami obok siebie. Jedynym sposobem, w jaki można by dowiedzieć się więcej, to umieszczenie detektorów mionów w czterech szybach wentylacyjnych Wielkiej Piramidy, tak aby nie przeszkadzały turystom i mogły zbierać dane przez długi czas.

„Wielka pustka” może być rzeczywiście pozostałością systemu przeciwwag zastosowanego w konstrukcji piramidy, ponieważ nie musi mieć ośmiu metrów wysokości jak Wielka Galeria, aby funkcjonować jako taki. Mogłaby to być też po prostu komora odciążająca, chroniąca Wielką Galerię znajdującą się poniżej. Mogłyby to być również dwie lub trzy komory obok siebie, może komora grobowa i antykomory, i dopóki nie zobaczymy wnętrza, jedyne, co możemy zrobić, to spekulować na ten temat. Jedyne, co wiemy na pewno, to że istnieje w Wielkiej Piramidzie nizbadana „wielka pustka”, która czeka na otwarcie po raz pierwszy od czterech i pół tysiąca lat i kto wie, co w sobie skrywa. Pozostaje mieć tylko nadzieję, że pewnego dnia zostanie otwarta.

Jestem energiczny, ekstrawertyczny, ufny swoim możliwościom, zawsze dążący do osiągnięcia konkretnego celu.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (1)

Inne tematy w dziale Technologie