Droga do zamknięcia za kratami w dobie rządzącej Polską junty jest szybka i prosta. Areszt tymczasowy z byle powodu ma się w Polsce jak w banku i spotkać to może dosłownie każdego, warto się więc do niego zawczasu przygotować i znać swoje prawa.
Tymczasowe aresztowanie zazwyczaj ma charakter nagły i niespodziewany. Wystarczy zarzut, wniosek prokuratora, żeby areszt zastosować i gotowe. Wprawdzie wniosek ma jeszcze rozpatrywać sąd, ale posiedzenia aresztowe to fikcja. Obecnie rządząca junta nawet wyroki sądów nie po jej myśli ma za nic. Sam areszt tymczasowy wiąże się z dużymi emocjami oraz stresem zarówno dla samego aresztowanego, jak również członków jego najbliższej rodziny. W takiej sytuacji istotne jest, aby zachować spokój i działać szybko. Kluczowe będzie wsparcie doświadczonego adwokata, który zagwarantuje ochronę praw aresztowanego, przygotuje do przesłuchania oraz weźmie udział w posiedzeniu aresztowym.
Jak zachować się w przypadku aresztowania? Warto zachować zimną krew. Najważniejsze jest, by nie wszczynać awantur, nie obrażać funkcjonariuszy i nie próbować ucieczki. Jeżeli masz adwokata, naucz się numeru jego telefonu na pamięć. Patrz na to, co zabierają z domu. Weź ciepłą bluzę, dwa długopisy i tani zegarek. Rób notatki i nie zgrywaj twardziela. Tymczasowo aresztowany może korzystać z własnej odzieży, bielizny i obuwia, chyba że zakłóca to porządek ustalony w areszcie śledczym lub sprzeciwiają się temu względy bezpieczeństwa lub względy sanitarne. Tymczasowo aresztowany nie może posiadać środków łączności, urządzeń technicznych służących do rejestrowania i odtwarzania informacji, sprzętu komputerowego, a także, poza depozytem, przedmiotów i dokumentów, które mogą utrudniać prawidłowy tok postępowania karnego. Tymczasowo aresztowany może za zgodą organu, do którego dyspozycji pozostaje, oraz dyrektora aresztu korzystać z wyżywienia, środków leczniczych i higieny otrzymywanych spoza aresztu śledczego. Organ, do którego dyspozycji tymczasowo aresztowany pozostaje, może ograniczyć lub określić sposób korzystania przez tymczasowo aresztowanego z wymienionych wyżej uprawnień.
Tymczasowe aresztowanie jest jednym z najczęściej stosowanych środków zapobiegawczych, zaraz po dozorze policji i zakazie opuszczania kraju. W teorii powinien być stosowany w ostateczności, gdy wszelkie inne środki okażą się niewystarczające. Praktyka jednak pokazuje, że dzieje się zupełnie inaczej. W takich sytuacjach z całą mocą należy przypominać, że do aresztu tymczasowego trafia człowiek niewinny. Nie dość, że nie usłyszał wyroku, to nawet nie ma jeszcze aktu oskarżenia. Często kiedy już w areszcie siedzi, to dopiero zbiera się na niego dowody. Pod względem tymczasowych aresztowań Polska należy do europejskich liderów. Tymczasowo aresztowany ma prawo do kontaktu telefonicznego z obrońcą. W tym celu co najmniej raz w tygodniu, w terminach ustalonych w porządku wewnętrznym obowiązującym w areszcie śledczym, może korzystać z telefonu dostępnego na jego terenie. W przypadku tymczasowego aresztowania ma również prawo uzyskać informacje dotyczące jego powodów (należą do nich między innymi dowody świadczące o popełnieniu przestępstwa). Oczywiście w takiej sytuacji może także złożyć wniosek o widzenie z najbliższymi.
Tymczasowe aresztowanie w praktyce najczęściej jest poprzedzone zatrzymaniem. Zatrzymanie może trwać do 48 godzin, chyba że prokurator wystąpi z wnioskiem o zastosowanie tymczasowego aresztowania to zatrzymanie ulega przedłużeniu o kolejne 24 godziny. W postępowaniu przygotowawczym sąd, stosując tymczasowe aresztowanie, oznacza jego termin na okres nie dłuższy niż 3 miesiące. Na wniosek prokuratora sąd pierwszej instancji właściwy do rozpoznania sprawy, gdy zachodzi tego potrzeba, może przedłużyć tymczasowe aresztowanie na okres, który łącznie nie może przekroczyć 12 miesięcy. Całkowity czas stosowania tymczasowego aresztowania do chwili wydania pierwszego wyroku przez sąd pierwszej instancji nie może przekroczyć 2 lat.
Tymczasowe aresztowanie znacząco wpływa na każdy rodzaj umowy o pracę – jeśli trwa co najmniej 3 miesiące, powoduje, że taka umowa wygasa z mocy prawa (pracodawca nie podejmuje w tym zakresie żadnej samodzielnej decyzji). Krótszy okres tymczasowego aresztowania nie uprawnia jednak do rozwiązania umowy o pracę, chyba że pracownikowi można przypisać winę uzasadniającą przedterminowe zakończenie stosunku pracy. Jeśli tymczasowe aresztowanie okaże się nieuzasadnione, pracownik ma możliwość wnioskować o przywrócenie go na poprzednio zajmowane stanowisko i ponowne zawarcie umowy o pracę – musi jednak zgłosić gotowość do podjęcia zatrudnienia w terminie 7 dni od dnia uprawomocnienia się wyroku uniewinniającego lub umorzenia danego postępowania.
W razie niewątpliwie niesłusznego aresztowania strona może ubiegać się o odszkodowanie oraz zadośćuczynienie. Za niewątpliwie niesłuszne tymczasowe aresztowanie uznaje się takie aresztowanie, które powoduje dolegliwości, których dana osoba, biorąc pod uwagę okoliczności sprawy, nie powinna ponieść. Może to dotyczyć m.in. wypadków, gdy oskarżony został prawomocnie uniewinniony lub postępowanie zostało umorzone.
za: chmielniak.com.pl; Kodeks Karny wykonawczy; poradnikpracownika.pl; adwokat-figzal.pl; wpolityce.pl
Jestem energiczny, ekstrawertyczny, ufny swoim możliwościom, zawsze dążący do osiągnięcia konkretnego celu.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Polityka