dr Wincenty Kalemba dr Wincenty Kalemba
1524
BLOG

Prąd elektryczny z wiatru

dr Wincenty Kalemba dr Wincenty Kalemba OZE Obserwuj temat Obserwuj notkę 57
Prąd elektryczny jest szczególną i rozpowszechnioną formą przekazywania energii. Jest łatwy w dystrybucji, przesyłaniu oraz przetwarzaniu na inne użyteczne formy energii, np. na energię cieplną lub mechaniczną.

Prąd elektryczny jest szczególną i rozpowszechnioną formą przekazywania energii. Jest łatwy w dystrybucji, przesyłaniu oraz przetwarzaniu na inne użyteczne formy energii, np. na energię cieplną lub mechaniczną.

Obecnie energetyka światowa oparta jest prawie w całości na eksploatacji paliw kopalnych. Należą do nich: węgiel, gaz ziemny, ropa naftowa, uran 235. Zasoby paliw kopalnych są jednak ograniczone.

W Polsce energetyka w 94% oparta jest głównie na spalaniu węgla i koksu. Proces spalania paliw organicznych wiąże się z wytwarzaniem szkodliwych tlenków siarki, węgla i azotu, a także pyłów i metali ciężkich. Zanieczyszczenia te powodują problemy ekologiczne przez zanieczyszczenie powietrza, wody i gleby. Chcąc ograniczyć emisję tych szkodliwych elementów należałoby ograniczyć spalanie węgla.

Cechą energii pozyskiwanej z wiatru jest „odnawialność” tego źródła energii oraz „czystość energetyczna”. Nie oznacza to jednak, że energię z tego rodzaju źródła można pozyskiwać w nieograniczonej ilości. Jest ona bowiem uzależniona od zasobów energetycznych wiatru.

Te zasoby energetyczne można określić w całym zakresie prędkości wiatru, uzyskując wartości zwane energią brutto lub też przyjmując dowolny próg prędkości wiatru. Do oceny zasobów energii wiatru w mezoskali powszechnie przyjęto użyteczną energię wiatru, która określona jest dolnym, minimalnym pułapem prędkości wynoszącym v = 4,0 [m/s].

Kolejnym etapem poznania zasobów energii wiatru jest ocena wietrzności wybranego w skali regionalnej miejsca z uwzględnieniem jego warunków terenowych, by uzyskane rzeczywiste wielkości zasobów energetycznych były jak najkorzystniejsze. Mapa stref energetycznych wiatru dla Polski została opracowana i jest dostępna w Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Mapa powstała na podstawie danych pomiarowych uzyskanych w latach 1971-2000. Wynika z nich, że najbardziej zasobnym pod względem wiatru obszarem Polski jest wybrzeże Bałtyku oraz skrawek północno-wschodniej Polski. W obszarze tym wieloletnia prędkość średnia wiatru jest zbliżona do v = 5,0 [m/s], a roczne prędkości średnie mogą przekraczać v = 6,0 [m/s].

W dalszej kolejności, pod względem wietrzności, lokują się obszary w środkowej Polsce, tworzące pas od Słubic do Warszawy oraz względnie wąski, rozciągnięty równoleżnikowo, pas w północnej Polsce. Obszarom tym prawdopodobnie można przypisać roczne prędkości średnie wiatru w przedziale v = 4,5 do 5,0 [m/s].

Trzecia strefa energetyczna wiatru obejmuje pozostały obszar środkowej i północnej Polski, z wyłączeniem Podlasia i części Mazur. Strefie tej można przypisać średnie roczne prędkości wiatru w przedziale v = 4,0 do 4,5 [m/s].

Ponieważ zakłada się, jak już wspomniano, że dla współczesnych konstrukcji elektrowni wiatrowych dolną, graniczną wartością średniej prędkości wiatru jest wartość v = 4,0 [m/s], można powiedzieć, że ponad połowa powierzchni Polski jest obszarem zdatnym do wykorzystania dla potrzeb elektroenergetyki wiatrowej. Z kolei koszty wytwarzania turbin wiatrowych obniżają się w szybkim tempie i w ciągu ostatnich dziesięciu lat spadły kilkakrotnie. Daje to szansę, że Polska również wkrótce dołączy do grona państw, w których następuje dynamiczny wzrost wykorzystania energii wiatru do wytwarzania energii elektrycznej.


Jestem energiczny, ekstrawertyczny, ufny swoim możliwościom, zawsze dążący do osiągnięcia konkretnego celu.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (57)

Inne tematy w dziale Gospodarka