Andrzej Gwiazda podzcza strajku solidarnościowego w Stoczni Gdańskiej w Sierpniu '80
Andrzej Gwiazda podzcza strajku solidarnościowego w Stoczni Gdańskiej w Sierpniu '80
Wilk Miejski Wilk Miejski
393
BLOG

Drelich, to nie popelina! Remanenty sierpniowe i dziennik pomocy dla Pomorzan

Wilk Miejski Wilk Miejski Polityka historyczna Obserwuj temat Obserwuj notkę 4


      TWÓJ LUDZKI STATUS

Na świat przyszedłeś pod kopuła
Gdzie kłamstwa kuje się miarowo
I w hermetycznej pustce słów
Twarze z gazety nakleja głowom

Na ziemi rozum zapaliłeś
W posępnym mroku doktrynalnym
Zdumiony w obraz się wpatrzyłeś
Co jest absurdem namacalnym

W ojczyźnie gorycz przełykałeś
I niemoc duszę ci zżerała
Kiedy łotrostwa rósł monument
A czołgi rozjeżdżały ciała

I gniewem wzrosłeś i pogardą
A w sercu ziarno prawych czynów
Więc z wyżyn twej godności patrz
Na spektakl nędznych skurwysynów!

Gdańsk 3 09  1981 rok                 Antoni Kozłowski


Rocznica Sierpnia '80 w Gdańsku 2017

31 sierpnia KOD chciał zorganizować na gdańskim placu Solidarności obchody rocznicowe Sierpnia 80'. Uzyskał zgodę władz Gdańska, ale obrażeni poczuli się działacze "Solidarności". Władze Związku przekonywały, że w ten sposób KOD chciał uniemożliwić "Solidarności" przeprowadzenia ich uroczystości. Druga strona odpierała zarzuty, argumentując, że 31 sierpnia Plac Solidarności będzie otwarty dla wszystkich.
We wszystko wmieszał się wojewoda, który w trybie decyzji administracyjnej uznał, że to "Solidarność" ma pierwszeństwo w zorganizowaniu tutaj swoich obchodów. Wczoraj działacze KOD poinformowali, że przeniosą swoje wydarzenie kilkaset metrów od Placu Solidarności, w okolice sali BHP Stoczni Gdańskiej.
Wojewoda pomorski uważa, że swym działaniem KOD znów prowokuje, ale tym razem jest to "prowokacja innego rodzaju". - Wiemy, że członkami KOD są np. zomowcy, oficerowie SB, czy osoby stojące w PRL na wysokich szczeblu władzy – mówił dzisiaj podczas rozmowy z dziennikarzami.
31 sierpnia KOD zorganizuje obok sali BHP Stoczni Gdańskiej całodniowe wydarzenie. Będą panele dyskusyjne, pokazy filmów, debaty, ale i wspólne wiecowanie. Mają się tutaj pojawić m.in. Władysław Frasyniuk, Lech Wałęsa i Bogdan Borusewicz.
Druga strona konfliktu, NSZZ "Solidarność" przedstawiła już swój program (można go znaleźć na stronie gdańskiego IPN) obchodów rocznicy porozumień sierpniowych w Gdańsku.
Gdańsk
Siedziba Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność", Sala Akwen (Wały Piastowskie 24)
15.00 – uroczyste posiedzenie Zarządu Regionu, w czasie, którego przewidziano wystąpienia, wręczenie wyróżnień i wręczenie stypendiów z Funduszu Stypendialnego NSZZ "Solidarność" w Gdańsku
Bazylika pw. św. Brygidy (ul. Profesorska 17)
17.00 – uroczysta msza św. oraz złożenie kwiatów pod pomnikiem ks. prałata Henryka Jankowskiego
Brama nr 2 Stoczni Gdańskiej (pl. Solidarności).
18.30 (czas orientacyjny) – uroczyste złożenie kwiatów pod bramą nr 2.
za onet.pl

Andrzej Gwiazda w 37. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych zaznaczył, że Solidarność dalej jest związkiem zawodowym i nie musi już walczyć z rządem, bo rząd "odbudowując gospodarkę po katastrofie Okrągłego Stołu, realizuje również postanowienia pracowników". - W Solidarności nie mogliśmy prowadzić selekcji i każda "swołocz", bo polskiego odpowiednika tego słowa nie ma, mogła się zapisać, siedziała między nami, zdobywała prawo głosu. Dzisiaj stoimy w dwóch zdecydowanie oddzielnych obozach, już nie musimy na nich patrzeć, z nimi gadać, w nieświadomości podawać ręki - mówił w TVP Info.
- Strajk był wspólnotą ludzi uczciwych, patriotów, dbających też o poziom gospodarki - powiedział dodając, że nie chce "żadnej wspólnoty" z uczestnikami wiecu zorganizowanego w Gdańsku przez organizacje pozarządowe i stowarzyszenia, głównie przez KOD. - Nie da się połączyć uczciwości i zdrady i oszustwa z uczciwością, dlatego że wtedy jedna strona musi upaść. Przeważnie pada uczciwość. Wtedy między sobą tworzyliśmy jedność, ale wtedy Michnik i Frasyniuk mówili to samo co uczciwi ludzie - podkreślił Gwiazda.
za rp.pl

Komentarz autora:  Mgdalenka i okrągły stół były grobem polskiego etosu bezkompromisowej walki o prawdziwe racje społeczne, końcem legendy “Solidarności”, zaprzepaszczeniem społecznych nadziei na życie w państwie wolnym od nieprawości i polityki prowadzonej w interesie skorumpowanych elit, a więc kamieniem węgielnym wszelkich patologii ekonomicznych, przywilejów dla bandytów z SB i WSI oraz poczucia społecznej niesprawiedliwości w III RP. Owe symbole "przemiany ustrojowej", to gwoździe do trumny „etosu Solidarności”, aspiracji społecznych Polaków, budowy gospodarczej pomyślności i projektu „Rzeczpospolitej Samorządnej” z roku 1981. Magdalenka, to sprężyna budowy „państwa istniejącego teoretycznie”, bo praktycznie istniały bezkarnie (niestety, do dziś!), mafijnie zorganizowane, zakulisowe siły rządzące, a rekrutujące się z „resortowych dzieci” Kiszczaka i Jaruzelskiego oraz beneficjentów z kręgu „solidaruchów”, partycypantów bezkarnego procederu drenażu kasy państwa przez np. stowarzyszenie Pro Civili, w którego aktywność malwersancką zamieszany był b.prezydent III RP – Komorowski, o ironio i zgrozo! Powyższe fakty uprawniają, moralnie, personalnie i „zakulisowo strukturalnie”, aby powstałą po 1989 roku, na fali ukartowanych transformacji ustrojowych, III RP nazwać PSUBRACJĄ, co czynię teraz i zachęcam do używania tego neologizmu. Nad Wisłą nie ma wojny polsko-polskiej, jak głosi polskojęzyczny Uniwersytet Czerski, jest starcie moralnie i intelektualnie różnych, jak dzień i noc, jak woda i pomyje, jak prawda i fałsz, formacji politycznego myślenia i społecznej tradycji, czyli wojna polsko - psubracka! Zatem Polacy, ludzie z poczuciem tożsamości, tradycji i myślenia patriotycznego mogą czuć solidarność ludzi prawych, natomiast zdrajcy i malwersanci, bandyci i szkodnicy, czyli psubraci czują swą solidarność stadną i walczą o odzyskanie utraconych pozycji - bezkarności w grabieniu narodowego dorobku i konserwowania społecznej niesprawiedliwości! To dwa odrębne światy - Świat Solidarności Polaków i świat mafijnej sitwy psubratów! HOWGH!

Remanenty sierpniowe.

Jak wiadomo Prezydent Gdańska, Towarzysz Adamowicz, specjalista od gromadzenia mieszkań z puli komunalnej "na babcię" i inicjator zapraszania imigrantów islamskich do Polski przez inicjatywę struktur samorządowych, chciał mieć jeszcze jeden sukces w swej kolekcji "praworządnych cymeli", a więc 12-godzinnę sesję wydalania KODchodów na Placu Solidarności! Jednak do tego absurdu nie doszło, nie doszło do bezczelnej, błazeńskiej propozycji, iż to KODchody, jako gospodarz miejsca w tym dniu (!!!), zaproszą na Plac Solidarności działaczy "Solidarności" i stoczniowców! Była to żałosna i chamska propozycja tej miary, co zaproszenie papieża do Watykanu, Eskimosów na Grenlandię, Lenina do mauzoleum, czy Trumpa do Białego Domu. Całe szczęście, że nie doszło do tego, bo prawdopodobnie KODchody usunięte zostałyby z miejsca szczególnej atencji i czci w sercach Ludzi Solidarności i ich akolitów, różnej proweniencji, także bardziej krewkich od Mahatmy Ghandiego! Tego rozumnego rozporządzenia, kładącego kres sytuacji absurdalnej i dającej furtkę do konfrontacji siłowej, dokonał Wojewoda Pomorski, pan Dariusz Drelich. Jest to niewątpliwa rehabilitacja tego urzędnika państwowego, gospodarza Pomorza, gdyż jego słowa motywujące nie wprowadzenie stanu klęski żywiołowej na obszarach dotkniętych skutkami nawałnicy z nocy 11 na 12 lipca na Pomorzu, czyli: "nie będę wzywał wojska do sprzątania liści", były nie tylko nie fortunne, mało dowcipne, ale też cyniczne wobec ogromu szkód i ludzkiego nieszczęścia. Jednak postawioną na głowie sytuację obchodów rocznicy Sierpnia '80 pan Wojewoda na powrót postawił na nogi, bezczelnym durniom odpowiedział - znaj proporcjum mocium pa(ca)nie i zażegnał intencjonalnie podsycaną przez totalną opozycję sytuację konfrontacyjną. Dla tych zdrajców i szubrawców, pożytecznych durniów zwerbowanych przez bankstera Sorosa, takoż byłych SBków i ZOMOców, objętych, po 37 latach od zapostulowania przez strajkujących stoczniowców w postulacie nr. 13: "pozbawienie przywilejów funkcjonariuszy SB i MO", sprawiedliwą ustawą, ta kolejna rocznica symbolicznie ważnego dla Polaków Sierpnia '80 stałaby się kolejnym ulicznym teatrem absurdu, szKODniczą błazenadą i intencjonalną próbą destabilizacji polskiej sceny politycznej. Na szczęście do szykowanej konfrontacji: Polacy - Psubraci nie doszło, rozdzielono nieprzystające do siebie formacje mentalne, odizolowano zdrajców i renegatów od przedstawicieli pokolenia, które "strzeże ideałów Sierpnia" i ma od zawsze niekwestionowane pierwszeństwo do urządzania własnych uroczystości na Placu, który nosi Imię owocu ich zwycięskiej, bezkrwawej walki strajkowej w Sierpniu '80!

Kalendarium działań Wojewody i Służb w związku z nawałnicą.

Niedawno napisałem, empatycznie czując ogrom nieszczęścia,  apel do Wojewody Pomorskiego, Dariusza Drelicha, aby biorąc pod uwagę skuteczność działania na terenach dotkniętych spustoszeniami tornada z nocy 11/12 sierpnia 2017 roku wprowadził on na tych terenach stan klęski żywiołowej, co logicznie byłoby pomocne w sprawniejszym usuwaniu szkód po kataklizmie. Dostałem w odpowiedzi kalendarium działań na rzez niesienia pomocy poszkodowanym i usuwania szkód spowodowanych niszczycielskim żywiołem. Upubliczniam teraz owo kalendarium, aby unaocznić, że i bez stanu klęski żywiołowej coś zrobiono, lepiej czy gorzej, ale zmobilizowano siły i środki do działania na rzecz pomocy społecznej i likwidacji szkód. Na pewno ludzką solidarność i wrażliwość na nieszczęście bliźnich wykazało wielu polskich obywateli: harcerzy, strażaków-ochotników, rodaków z Pomorza i całej Polski. W nich Duch Sierpnia '80 jest żywy do dziś! Chwała im za to!

Czas przyjdzie na ocenę działań służb państwowych i samorządowych, opadną emocje, skończy się polityczna przepychanka, a najlepiej zrobią to mieszkańcy obszarów Pomorskiego Armagedonu. Przyjdzie czas na spokojne podsumowanie działań naprawczych, jak powiada Poeta: "spisane będą czyny i rozmowy", zapewne... Poniżej rzeczone kalendarium.

Szanowny Pan Antoni Kozłowski,
Poniżej przedstawiam chronologiczne aktualizacje działań Wojewody i Służb w związku z nawałnicą.
Z wyrazami szacunku,

Małgorzata Sworobowicz
Biuro Wojewody Pomorskiego
tel. 58 30 77 232

 17.08.2017

Na terenach dotkniętych nawałnicą (południowo- zachodnia część województwa) aktualnie pracuje 71 zastępów Straży Pożarnej (284 strażaków z Państwowej Straży Pożarnej) i 102 żołnierzy sił zbrojnych. Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gdańsku na bieżąco monitoruje sytuację i pozostaje w kontakcie ze wszystkimi służbami odpowiedzialnymi za przywrócenie porządku na obszarze nawałnicy. Przypominamy, że w Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gdańsku działa bezpłatna, całodobowa infolinia alarmowa - 987.

18.08.2017

 Na terenach dotkniętych nawałnicą (południowo - zachodnia część województwa) aktualnie pracuje 235 strażaków z Państwowej Straży Pożarnej, 67 z Ochotniczych Straży Pożarnych i 102 żołnierzy. W czwartek wieczorem Wojewoda Pomorski zwrócił się do Ministerstwa Obrony Narodowej o skierowanie na miejsce dodatkowych żołnierzy (do wojewody o pomoc wojska wnioskowały gminy: Brusy, Studzienice, Chojnice i Parchowo). Do tej pory Wojewoda Pomorski przekazał 531 plandek oraz 6 agregatów prądotwórczych. Z magazynu Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego PUW wydano również koce, łóżka polowe oraz namioty dla poszkodowanych i służb.

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gdańsku na bieżąco monitoruje sytuację i pozostaje w kontakcie ze wszystkimi służbami odpowiedzialnymi za przywrócenie porządku na poszkodowanym obszarze. Przypominamy, że w Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gdańsku działa bezpłatna, całodobowa infolinia alarmowa - 987.

 19.08.2017

Na terenach dotkniętych nawałnicą (południowo - zachodnia część województwa) aktualnie pracuje 375 strażaków (z Państwowej Straży Pożarnej, i Ochotniczych Straży Pożarnych). Usuwają konary znad jezdni, z budynków mieszkalnych i gospodarczych, zabezpieczają plandekami uszkodzone dachy, wspomagają żołnierzy w udrażnianiu kanału rzeki Brdy, eliminują zagrożenia stwarzane przez wiatrołomy. Strażaków i żołnierzy, którzy od poniedziałku  pomagają poszkodowanym w nawałnicach (100 żołnierzy i ponad 30 jednostek sprzętu: piły, spycharko-ładowarki, samochody terenowe, ciężarowe, specjalistyczny sprzęt inżynieryjny amfibie) wspiera Policja.

Organizuje objazdy, kieruje ruchem, zabezpiecza mienie, przekazuje zgłoszenia o uszkodzeniach, dociera do poszkodowanych, kontroluje obozy, kampingi i pola namiotowe etc.

Aktualnie wszystkie drogi krajowe, wojewódzkie, powiatowe i gminne są już przejezdne. Energetycy systematycznie usuwają awarie sieci ( brak prądu u 5760 odbiorców). Przypominamy, że od 12 sierpnia (do odwołania) ze względów bezpieczeństwa obowiązuje zakazu wstępu do lasu na terenach objętych nawałnicą. Jak wyjaśniają leśnicy drzewa są nadwyrężone przez silny wiatr – mogą być popękane lub nadłamane, najmniejszy nawet podmuch może spowodować ich złamanie.

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gdańsku na bieżąco monitoruje sytuację i pozostaje w kontakcie ze wszystkimi służbami odpowiedzialnymi za przywrócenie porządku na obszarze nawałnicy. Przypominamy, że w Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gdańsku działa bezpłatna, całodobowa infolinia alarmowa - 987.

 20.08.2017

 Na terenach dotkniętych nawałnicą (południowo-zachodnia część województwa) pracuje blisko 400 strażaków z PSP i OSP. Usuwają konary znad jezdni, z budynków mieszkalnych i gospodarczych, wspomagają żołnierzy w udrażnianiu kanału rzeki Brdy, eliminują zagrożenia stwarzane przez wiatrołomy. Strażaków i żołnierzy, którzy pomagają poszkodowanym w nawałnicach (100 żołnierzy i ponad 30 jednostek sprzętu: piły, spycharko-ładowarki, samochody terenowe, ciężarowe, specjalistyczny sprzęt inżynieryjny i amfibie) wspiera Policja.

Organizuje objazdy, kieruje ruchem, zabezpiecza mienie, przekazuje zgłoszenia o uszkodzeniach, dociera do poszkodowanych, kontroluje miejsca wypoczynku. Wszystkie drogi krajowe, wojewódzkie, powiatowe i gminne są już przejezdne. Energetycy systematycznie usuwają awarie sieci (brak prądu u 3704 odbiorców). Od 12 sierpnia (do odwołania) ze względów bezpieczeństwa obowiązuje zakaz wstępu do lasu na terenach objętych nawałnicą.

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego na bieżąco monitoruje sytuację i pozostaje w kontakcie ze wszystkimi slużbami odpowiedzialnymi za przywrócenie porządku na obszarze nawałnicy.

W Centrum działa bezpłatna, całodobowa infolinia alarmowa - 987.

21.08.2017

Na terenach dotkniętych nawałnicą aktualnie pracuje ponad 300 strażaków (z Państwowej Straży Pożarnej, i Ochotniczych Straży Pożarnych). Usuwają konary znad jezdni, z budynków mieszkalnych i gospodarczych, zabezpieczają plandekami uszkodzone dachy, wspomagają żołnierzy w udrażnianiu kanału rzeki Brdy, eliminują zagrożenia stwarzane przez wiatrołomy, pomagają w udrażnianiu linii elektrycznych. Strażaków i żołnierzy, którzy od poniedziałku  pomagają poszkodowanym w nawałnicach (ponad 200 żołnierzy i ponad 30 jednostek sprzętu: piły, spycharko-ładowarki, koparki, samochody terenowe, ciężarowe, specjalistyczny sprzęt inżynieryjny amfibie) wspiera Policja.

 Organizuje objazdy, kieruje ruchem, zabezpiecza mienie, przekazuje zgłoszenia o uszkodzeniach, dociera do poszkodowanych, kontroluje obozy, kampingi i pola namiotowe etc.

Wszystkie drogi krajowe, wojewódzkie, powiatowe i gminne są już przejezdne. Energetycy systematycznie usuwają awarie sieci ( brak prądu u 2439 odbiorców). Nie odnotowano zgłoszeń o zakłóceniach dot. infrastruktury telekomunikacyjnej. Przypominamy, że od 12 sierpnia (do odwołania) ze względów bezpieczeństwa obowiązuje zakazu wstępu do lasu na terenach objętych nawałnicą. Jak wyjaśniają leśnicy drzewa są nadwyrężone przez silny wiatr – mogą być popękane lub nadłamane, najmniejszy nawet podmuch może spowodować ich złamanie.

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gdańsku na bieżąco monitoruje sytuację i pozostaje w kontakcie ze wszystkimi służbami odpowiedzialnymi za przywrócenie porządku na obszarze nawałnicy. Przypominamy, że w Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gdańsku działa bezpłatna, całodobowa infolinia alarmowa - 987.

22.08.2017

Na terenach dotkniętych nawałnicą aktualnie pracuje blisko 380 strażaków (z Państwowej Straży Pożarnej, i Ochotniczych Straży Pożarnych). Usuwają oni zagrożenia stwarzane przez powalone drzewa, uzupełniają zabezpieczenia uszkodzonych dachów, wspomagają żołnierzy przy udrażnianiu rzeki Brdy, pomagają w udrażnianiu linii elektrycznych, dostarczając mieszkańcom niezbędnych materiałów bytowych. Strażaków i żołnierzy, którzy od poniedziałku  pomagają poszkodowanym w nawałnicach (ponad 200 żołnierzy i ponad 30 jednostek sprzętu: piły, spycharko-ładowarki, koparki, samochody terenowe, ciężarowe, specjalistyczny sprzęt inżynieryjny, amfibie) wspiera Policja.

Funkcjonariusze policji organizują wzmożone patrole w miejscach pozbawionych elektryczności, organizują niezbędne objazdy, zabezpieczają mienie, przekazują zgłoszenia o uszkodzeniach, zapobiegają kradzieżą i niszczeniu mienia, prowadzą pomoc dla osób poszkodowanych. są w stałym kontakcie i współpracują z leśniczymi, sołtysami i samorządem terytorialnym.

Wszystkie drogi krajowe, wojewódzkie, powiatowe i gminne są już przejezdne. Energetycy systematycznie usuwają awarie sieci ( brak prądu u 1984 odbiorców). Nie odnotowano zgłoszeń o zakłóceniach dot. infrastruktury telekomunikacyjnej. Przypominamy, że od 12 sierpnia (do odwołania) ze względów bezpieczeństwa obowiązuje zakazu wstępu do lasu na terenach objętych nawałnicą. Jak wyjaśniają leśnicy drzewa są nadwyrężone przez silny wiatr – mogą być popękane lub nadłamane, najmniejszy nawet podmuch może spowodować ich złamanie.

Funkcjonariusze Inspekcji Nadzoru Budowlane przeprowadzają kontrole uszkodzonych obiektów budowlanych. Do chwili obecnej skontrolowano łącznie blisko 730 obiektów. 

Służby sanitarne skontrolowały wszystkie wodociągi zbiorowego zaopatrzenia w wodę oraz nadzorują utylizację żywności przewidzianej do wycofania z obrotu handlowego w związku z niezabezpieczeniem warunków przechowywania (przerwy w dostawie prądu).

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gdańsku na bieżąco monitoruje sytuację i pozostaje w kontakcie ze wszystkimi służbami odpowiedzialnymi za przywrócenie porządku na obszarze nawałnicy. Przypominamy, że w Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gdańsku działa bezpłatna, całodobowa infolinia alarmowa - 987.

23.08.2017

Na terenach dotkniętych nawałnicą nadal  pracuje 300 strażaków (z Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczych Straży Pożarnych). Usuwają zagrożenia stwarzane przez powalone drzewa, uzupełniają zabezpieczenia uszkodzonych dachów, poprawiają zamontowane plandeki, wspomagają żołnierzy przy udrażnianiu rzeki Brdy, pomagają w udrażnianiu linii elektrycznych, dostarczając mieszkańcom niezbędnych materiałów bytowych. Dodatkowo strażacy odpompowywali wodę z zalanych piwnic i ulic po wczorajszych obfitych deszczach. Strażaków i żołnierzy, którzy od poniedziałku  pomagają poszkodowanym w nawałnicach (ponad 200 żołnierzy i ponad 30 jednostek sprzętu: piły, spycharko-ładowarki, koparki, samochody terenowe, ciężarowe, specjalistyczny sprzęt inżynieryjny, amfibie) wspiera Policja.

 Funkcjonariusze policji organizują wzmożone patrole w miejscach pozbawionych elektryczności, organizują niezbędne objazdy, zabezpieczają mienie, przekazują zgłoszenia o uszkodzeniach, zapobiegają kradzieżą i niszczeniu mienia, prowadzą pomoc dla osób poszkodowanych, monitorują stan rzek i zbiorników wodnych oraz są w stałym kontakcie i współpracują z leśniczymi, sołtysami i samorządem terytorialnym.

Wszystkie drogi krajowe, wojewódzkie, powiatowe i gminne są już przejezdne. Energetycy systematycznie usuwają awarie sieci i przywracają zasilanie w energię elektryczną (brak prądu u 738 odbiorców w grupie Energa i 715 odbiorców w grupie ENEA). Nie odnotowano zgłoszeń o zakłóceniach dot. infrastruktury telekomunikacyjnej. Szpitale i system PRM nie zgłaszały problemów. Przypominamy, że od 12 sierpnia (do odwołania) ze względów bezpieczeństwa obowiązuje zakazu wstępu do lasu na terenach objętych nawałnicą. Jak wyjaśniają leśnicy drzewa są nadwyrężone przez silny wiatr – mogą być popękane lub nadłamane, najmniejszy nawet podmuch może spowodować ich złamanie. Prowadzona jest inwentaryzacja szkód w lasach.

 Funkcjonariusze Inspekcji Nadzoru Budowlane przeprowadzają kontrole uszkodzonych obiektów budowlanych. Do chwili obecnej skontrolowano łącznie blisko 900 obiektów.

 Służby sanitarne skontrolowały wszystkie wodociągi zbiorowego zaopatrzenia w wodę oraz nadzorują utylizację żywności przewidzianej do wycofania z obrotu handlowego w związku z niezabezpieczeniem warunków przechowywania (przerwy w dostawie prądu).

Wojewoda pomorski zwrócił się do samorządów o przekazanie informacji zawierającej listę potrzeb: budowlanych, materiałowych i sprzętowych celem lepszej koordynacji pomocowej.

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gdańsku na bieżąco monitoruje sytuację i pozostaje w kontakcie ze wszystkimi służbami odpowiedzialnymi za przywrócenie porządku na obszarze nawałnicy. Przypominamy, że w Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gdańsku działa bezpłatna, całodobowa infolinia alarmowa - 987.

24.08.2017

Na terenach dotkniętych nawałnicą nadal  pracuje blisko 280 strażaków (z Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczych Straży Pożarnych). Usuwają zagrożenia stwarzane przez powalone drzewa, uzupełniają zabezpieczenia uszkodzonych dachów, poprawiają zamontowane plandeki, wspomagają żołnierzy przy udrażnianiu rzeki Brdy, pomagają w udrażnianiu linii elektrycznych, usuwają pochylone drzewa nad domkami letniskowymi. Dodatkowo strażacy odpompowywali wodę z zalanych piwnic i dróg po ostatnich obfitych deszczach. Strażaków i żołnierzy, którzy od poniedziałku  pomagają poszkodowanym w nawałnicach (299 żołnierzy i 158 jednostek sprzętu wojskowego) wspiera Policja.

 Funkcjonariusze policji organizują wzmożone patrole w miejscach pozbawionych elektryczności, organizują niezbędne objazdy, zabezpieczają mienie, przekazują zgłoszenia o uszkodzeniach, zapobiegają kradzieżą i niszczeniu mienia, prowadzą pomoc dla osób poszkodowanych, monitorują stan rzek i zbiorników wodnych oraz są w stałym kontakcie i współpracują z leśniczymi, sołtysami i samorządem terytorialnym.

Wszystkie drogi krajowe, wojewódzkie, powiatowe i gminne są już przejezdne. Energetycy systematycznie usuwają awarie sieci i przywracają zasilanie w energię elektryczną (brak prądu u 489 odbiorców w grupie Energa i 705 odbiorców w grupie ENEA). Nie odnotowano zgłoszeń o zakłóceniach dot. infrastruktury telekomunikacyjnej. Szpitale i system PRM nie zgłaszały problemów. Przypominamy, że od 12 sierpnia (do odwołania) ze względów bezpieczeństwa obowiązuje zakazu wstępu do lasu na terenach objętych nawałnicą. Jak wyjaśniają leśnicy drzewa są nadwyrężone przez silny wiatr – mogą być popękane lub nadłamane, najmniejszy nawet podmuch może spowodować ich złamanie. Prowadzona jest inwentaryzacja szkód w lasach.

Funkcjonariusze Inspekcji Nadzoru Budowlane przeprowadzają kontrole uszkodzonych obiektów budowlanych. Do chwili obecnej skontrolowano łącznie blisko 1066 obiektów.

Powołano 8 komisji do szacowania szkód w gospodarstwach rolnych oraz działach specjalnych produkcji rolnej. Służby kontrolne prowadzą również służby weterynaryjne: monitorują sytuację w gospodarstwach rolnych, zwiększają nadzór nad zakładami produkującymi żywność pochodzenia zwierzęcego, prowadzą nadzór nad utylizacją padłych zwierząt oraz produktów pochodzenia zwierzęcego.

Służby sanitarne skontrolowały wszystkie wodociągi zbiorowego zaopatrzenia w wodę oraz nadzorują utylizację żywności przewidzianej do wycofania z obrotu handlowego w związku z niezabezpieczeniem warunków przechowywania (przerwy w dostawie prądu).

Wojewoda pomorski zwrócił się do samorządów o przekazanie informacji zawierającej listę potrzeb: budowlanych, materiałowych i sprzętowych celem lepszej koordynacji pomocowej. W zakresie nadzoru, nad jakością wody w kąpieliskach i miejscach wykorzystywanych do kąpieli stwierdzono, że wszystkie nadzorowane akweny wodne z terenów poszkodowanych są zdatne do kąpieli.

Wydział Polityki Społecznej Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego koordynuje wypłaty środków finansowych na pomoc poszkodowanym. 26 gmin otrzymało już pieniądze na wypłatę zasiłków. Wpłynęło 1955 wniosków, wydano 860 decyzji.

 Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gdańsku na bieżąco monitoruje sytuację i pozostaje w kontakcie ze wszystkimi służbami odpowiedzialnymi za przywrócenie porządku na obszarze nawałnicy. Przypominamy, że w Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gdańsku działa bezpłatna, całodobowa infolinia alarmowa - 987.

 Jak informują Energa Operator i Enea Operator wszyscy odbiorcy dotknięci skutkami nawałnicy z 11/12 sierpnia br. posiadają już zasilanie.

                                                                                       *

Publicysta, poetą bywa, scenarzysta, satyryk radykalny, performer, fotograf i malarz. Humanista prywatnego sznytu, bez dyplomów, członek SDP. Od lat żyje w osobnej strefie dążenia do ludzkiej prawdy (czym jest Prawda?) poprzez dialog i introspekcję. Niezależny opozycjonista czasów PRL, inwalida po represjach komuszych. Mentalnie krzepki, czynny twórczo, uzależniony od życia, jako bezcennej przygody poznawczej, ale fizycznie - wrak życiowy. Pomimo tego - rasowy Trikster, szyderczo portretujący zło, poszukujący wytrwale dobra w wymiarze prywatnym i Ojczyzny Solidarnej. Patriota i obywatel, gardzi politycznym szambem i aktywnością "replik targowiczan" w starciu z "ministrantami" w spektaklu nad Wisłą. Współzałożyciel stowarzyszenia "Nasz Polski Dom", działającego na rzecz kultury polskiej i wsparcia potrzebujących... I tyle, aż tyle! Resztę pożarły gile, a koszatniczki schowały do piczki, o rety, minarety!

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (4)

Inne tematy w dziale Polityka