Weifang to obecnie nowoczesne miasto z wieloma tradycjami.Miasto liczy około miliona mieszkańców, a znajduje się w Shandong, najbardziej wschodniej prowincji Chin.Weifang ma bogatą historię i kulturę .Latawce z Weifang są jednymi z najlepszych w Chinach.
Historia latawców wiąże się bezpośrednio z historią tej prowincji. W Okresie Wiosny i Jesieni oraz Walczących Królestw w prowincji Shandong w obecnym mieście Qufu żyli sobie i byli mistrzami stolarskimi księgi Mu Zi – wg księgi Han Fei Zi, a w póżniejszym okresie Lu Ban opisany w księdze Hong Shu. Obywdwaj skonstruowali drewniane latawce zdolne unieść człowieka. Nota bene Qufu jest znany jako miejsce narodzin Konfucjusza (551-479 p.n.e.).
Generalnie latawce w tamtym okresie służyły dowódcom wojsk do odstraszania przeciwnika. Były duże, pomalowane w ostre barwy i robiły w polu walki spore zamieszanie.
Pierwsze opisy latawców wykonanych z bambusa i opiętych papierem ryżowym i jedwabiem, pochodzą z dynastii Tang (618-907).
Obecnie w każdym 9 dniu, dziewiątego miesiąca, każdego roku księżycowego, obchodzone jest święto latawca. Tyle, że w Weifang które o 1988 zostało uznane stolicą latawca, ich pokazy odbywają się w kwietniu.
Dzisiejsze latawce jeśli chodzi o jakość, są zbudowane według historycznych wzorców, a ptaki żyją podczas latania.Szczególnie czapla lub latawiec- ptak ze skrzydłami i nogami, które są ruchome, jak prawdziwe, daje realistyczny obraz lotu.
No cóż, ale to trzeba zobaczyć.
Moje credo:skromna osoba niegodna poznawania wspaniałych talentów, tylko sprawdza, czy to prawda, że nigdy nie pojmie ducha tej wielkiej kultury. _____________________________________________________ Zapraszam do czytania mojego blogu polityczno- makroekonomicznego "Chiny widziane z daleka". _____________________________________________________"W Chinach ideałem mężczyzny był przez stulecia młodzieniec-uczony i poeta, o wrażliwej duszy artysty, pretendujący do roli mandaryna-administratora, dzięki swej pracowitości, uczoności i cnotom moralnym zdobywający wysoką pozycję społeczną. Gardził on wszelkimi działaniami wymagającymi siły fizycznej, gdyż trenował jedynie swój umysł i samodyscyplinę, nie zaś ciało."- prof. Gawlikowski ________________________________________________ __ Adres: wiesiekp@poczta.onet.pl
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Rozmaitości