zdj 1`
zdj 1`
Wiesław Pilch Wiesław Pilch
1759
BLOG

Święto latawców w Weifang

Wiesław Pilch Wiesław Pilch Rozmaitości Obserwuj notkę 2

 


Weifang to obecnie nowoczesne miasto z wieloma tradycjami.Miasto liczy około miliona mieszkańców, a znajduje się w Shandong, najbardziej wschodniej prowincji Chin.Weifang ma bogatą historię i kulturę .Latawce z Weifang są jednymi z najlepszych w Chinach.
Historia latawców wiąże się bezpośrednio z historią tej prowincji. W Okresie Wiosny i Jesieni oraz Walczących Królestw w prowincji Shandong w obecnym mieście Qufu żyli sobie i byli mistrzami stolarskimi księgi Mu Zi – wg księgi Han Fei Zi, a w póżniejszym okresie Lu Ban opisany w księdze Hong Shu. Obywdwaj skonstruowali drewniane latawce zdolne unieść człowieka. Nota bene Qufu jest znany jako miejsce narodzin Konfucjusza (551-479 p.n.e.).
Generalnie latawce w tamtym okresie służyły dowódcom wojsk do odstraszania przeciwnika. Były duże, pomalowane w ostre barwy i robiły w polu walki spore zamieszanie.
Pierwsze opisy latawców wykonanych z bambusa i opiętych papierem ryżowym i jedwabiem, pochodzą z dynastii Tang (618-907).
Obecnie w każdym 9 dniu, dziewiątego miesiąca, każdego roku księżycowego, obchodzone jest święto latawca. Tyle, że w Weifang które o 1988 zostało uznane stolicą latawca, ich pokazy odbywają się w kwietniu.
Dzisiejsze latawce jeśli chodzi o jakość, są zbudowane według historycznych wzorców, a ptaki żyją podczas latania.Szczególnie czapla lub latawiec- ptak ze skrzydłami i nogami, które są ruchome, jak prawdziwe, daje realistyczny obraz lotu.
No cóż, ale to trzeba zobaczyć.

 

Zobacz galerię zdjęć:

zdj 2
zdj 2 zdj 3 zdj 4 zdj 5 zdj 6 zdj 7 zdj 8 zdj 9 zdj 10 zdj 11 zdj 12 zdj 13 zdj 14 zdj 14 zdj 15 zdj 16 zdj 17` zdj 18 zdj 19 zdj 20 zdj 21 zdj 22 zdj 23 zdj 24 zdj 25 zdj 26 zdj 27 zdj 28 zdj 30 zdj 31 zdj 1\32 zdj 33 zdj 34 zdj 35 zdj 36 zdj 37

Moje credo:skromna osoba niegodna poznawania wspaniałych talentów, tylko sprawdza, czy to prawda, że nigdy nie pojmie ducha tej wielkiej kultury. _____________________________________________________ Zapraszam do czytania mojego blogu polityczno- makroekonomicznego "Chiny widziane z daleka". _____________________________________________________"W Chinach ideałem mężczyzny był przez stulecia młodzieniec-uczony i poeta, o wrażliwej duszy artysty, pretendujący do roli mandaryna-administratora, dzięki swej pracowitości, uczoności i cnotom moralnym zdobywający wysoką pozycję społeczną. Gardził on wszelkimi działaniami wymagającymi siły fizycznej, gdyż trenował jedynie swój umysł i samodyscyplinę, nie zaś ciało."- prof. Gawlikowski ________________________________________________ __ Adres: wiesiekp@poczta.onet.pl

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (2)

Inne tematy w dziale Rozmaitości