Xishuangbanna 1
Xishuangbanna 1
Wiesław Pilch Wiesław Pilch
325
BLOG

Xishuangbanna

Wiesław Pilch Wiesław Pilch Rozmaitości Obserwuj notkę 4

 
Xishuangbanna znajduje się w prefekturze autonomicznej Dai w prowincji Yunnan. Klimat tu jest wyjątkowo przyjemny przez wszystkie pory roku. Ze względu na położenie- a więc strefę monsunową- pada w tym okresie obficie, a więc spełnione są wszystkie warunki ku bujnemu rozwojowi wszelkiej roślinności. To powód dla którego nazwano Xishuangbanna- „Królestwem roślin”.
W 1993 r. uznano Xishuangbanna za chroniony obszar biosfery.
 
Na tym obszarze mieszka od dawien dawna kilka mniejszości etnicznych takich jak Dai - stąd nazwa prefektury, Hani, Jino, Yao i inne mniejsze. W Xishuangbanna przebiega granica Chin z Laosem i Myanmar (dawna Birma).
 
Święto Zraszania jest najpiękniejszym i najważniejszym świętem mniejszości Dai. W takim dniu, ludzie z plemienia Dai idą do miejsc gdzie jest dużo wody- o co w tej okolicy nietrudno- i zaczynają się oblewać/zraszać/spryskiwać wodą. W ten sposób wyrażają swoje najlepsze życzenia.
Przedstawiciele pozostałych mniejszości również biorą udział w tym święcie.
 
No cóż, gdybym był na miejscu, też jako mniejszość polska brałbym w tym święcie udział. Aktywny.

P.S. Proszę zwrócić uwagę na stroje , układ rąk w  tańcu, słonie itd. To po prostu wpływ południowych sasiadów. Jak widać wszędzie jak swiat długi i szeroki pogranicze to miesznka kulturowa i jeśli państwo prowadzi właściwą politykę wobec mniejszości, to można zobaczyć tak piękne widoki, jak na załączonych zdjęciach.

Zobacz galerię zdjęć:

Xishuangbanna 2
Xishuangbanna 2 Xishuangbanna 3 Xishuangbanna 4 Xishuangbanna 5 Xishuangbanna 6 Xishuangbanna 7 Xishuangbanna 8 Xishuangbanna 9 Xishuangbanna 10 Xishuangbanna 11 Xishuangbanna 12 Xishuangbanna 13 Xishuangbanna 14 Xishuangbanna 15 Xishuangbanna 16

Moje credo:skromna osoba niegodna poznawania wspaniałych talentów, tylko sprawdza, czy to prawda, że nigdy nie pojmie ducha tej wielkiej kultury. _____________________________________________________ Zapraszam do czytania mojego blogu polityczno- makroekonomicznego "Chiny widziane z daleka". _____________________________________________________"W Chinach ideałem mężczyzny był przez stulecia młodzieniec-uczony i poeta, o wrażliwej duszy artysty, pretendujący do roli mandaryna-administratora, dzięki swej pracowitości, uczoności i cnotom moralnym zdobywający wysoką pozycję społeczną. Gardził on wszelkimi działaniami wymagającymi siły fizycznej, gdyż trenował jedynie swój umysł i samodyscyplinę, nie zaś ciało."- prof. Gawlikowski ________________________________________________ __ Adres: wiesiekp@poczta.onet.pl

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (4)

Inne tematy w dziale Rozmaitości