Wejście do grot
Wejście do grot
Wiesław Pilch Wiesław Pilch
727
BLOG

Groty Yungang- z Listy Dziedzictwa Światowego UNESCO

Wiesław Pilch Wiesław Pilch Kultura Obserwuj notkę 7

 

Groty Yungang położone są na południowym stoku gór Wuzhou, w dolinie rzeki Li Shi, 16 km. na zachód od miasta Datong w prowincji Shanxi w północno- zachodnich Chinach.
 
Groty Yungang zbudowano a właściwie wydrążono u stóu góry i są ulokowane na przestrzeni ok. 1000 m ze wschodu na zachód. Budowa jaskiń rozpoczęła się w 453 r. n.e. i trwała 50 lat. Wybudowano w sumie 252 groty z ponad 51.000 statuetek Buddy. Uważane są za arcydzieło chińskiej, buddyjskiej sztuki jaskiniowej i stanowią połączenie buddyjskiej sztuki religijnej z południa i centralnej Azji z chińską tradycją kulturową.
 
A oto krótki rys historyczny.
 
Po upadku dynastii Jin, północna część Chin znalazła się pod kontrolą północnego królestwa Wei. W Pincheng, obecnie zwanym Datong, ustanowiono stolicę. Północne Królestwo Wei znacznie wcześniej przyjęło buddyzm jako religię państwową, który to buddyzm pojawił się tam na skutek przemieszczania się idei wraz z karawanami Jedwabnego Szlaku na trasie z Xi'an do Kashgar. W związku z ustanowieniem nowej stolicy, rozpoczęto prace przy budowie grot.
 
Pierwszy etap prac nad jaskiniami i rzeźbami trwał do 465 n.e. Od ok. 471 rozpoczął się kolejny etap który trwał do 491 r. i  w tym momencie skończył się cesarski patronat nad budową. Ostatnie jaskinie wybudowano do 525 roku, i był to budowa kontynuowana pod patronatem prywatnym. Prace zakończono na skutek powstań chłopskich które miały miejsce w tej okolicy.
 
Jako, że jaskinie te, rzeźby i płaskorzeźby były wykonane w piaskowcu, a gotowe groty były narażone na działanie trudnych miejscowych warunków atmosferycznych, więc od samego początu istnienia owego buddyjskiego „sanktuarium” trzeba było sukcesywnie naprawiać powstałe szkody. Już podczas panowania dynastii Liao, niektóre z owych grot, były specjalnie chronione w nowo wybudowanych świątyniach. Niestety w 60 lat później pożar zniszczył część tych  świątyń. W 1621 podczas panowanie dynastii Qing, zostały zbudowane drewniane świątynie w których przechowywana jest do dziś część zbiorów. W 1950 część zasobów z piaskowca, została zabezpieczona przez spoinowanie, co je uratowało od całkowitego zniszczenia. Ponadto zalesiono przyległy obszar, co zmniejszyło możliwość uszkodzenia przez burze piaskowe.
 
Źródła: Chinadayli.com i Wikipedia

Zobacz galerię zdjęć:

Groty zdj.18
Groty zdj.18 Groty zdj.1 Groty zdj.2 Groty zdj.3 Groty zdj.4 Groty zdj.6 Groty zdj.7 Groty zdj.8 Groty zdj.9 Groty zdj.10 Groty zdj.12 Groty zdj.13 Groty zdj.14 Groty zdj.15 Groty zdj.16 Groty zdj.17

Moje credo:skromna osoba niegodna poznawania wspaniałych talentów, tylko sprawdza, czy to prawda, że nigdy nie pojmie ducha tej wielkiej kultury. _____________________________________________________ Zapraszam do czytania mojego blogu polityczno- makroekonomicznego "Chiny widziane z daleka". _____________________________________________________"W Chinach ideałem mężczyzny był przez stulecia młodzieniec-uczony i poeta, o wrażliwej duszy artysty, pretendujący do roli mandaryna-administratora, dzięki swej pracowitości, uczoności i cnotom moralnym zdobywający wysoką pozycję społeczną. Gardził on wszelkimi działaniami wymagającymi siły fizycznej, gdyż trenował jedynie swój umysł i samodyscyplinę, nie zaś ciało."- prof. Gawlikowski ________________________________________________ __ Adres: wiesiekp@poczta.onet.pl

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (7)

Inne tematy w dziale Kultura