Pięć tysięcy lat głębokiej kultury,
oda do ogromnej i spokojnej pustyni Gobi,
potężny wiatr z pustyni niosący smak masła i grilla, przypominający mi pochwały śpiewu Mamy w niebiosach ...
Pięć tysięcy lat historii, to również historia sztuki i mądrości narodu chińskiego. Te kilka zdjęć prezentuje tradycyjne chińskie malarstwo prof JI Guoqianga z Akademii Sztuk Pięknych w Xi'an.
Aby zachować tradycję i kulturę ginących mniejszości etnicznych, artysta spędził wiele wolnego czas w podróży do równin i gór kilku regionów kraju, w tym Tybetu, Gansu, Sichuanu, Xinjiangu, Mongolii Wewnętrznej i Yunnanu. Z tego doświadczenia, z pierwszej ręki, pan prof. JI stworzył serię wspaniałych obrazów wyrażających unikalną perspektywę. Te dzieła sztuki pokazują jedność człowieka z naturą i oddają realia życia w wielu miejscach zachodnich Chinach.
Tradycyjny obraz chiński jest jedną z najstarszych ciągłych tradycji artystycznych na świecie. Przez wieki, rozwój chińskiego malarstwa odzwierciedla niewątpliwie zmianę warunków czasowych i społecznych, od prymitywnych do Moderny. Tradycyjny chiński obraz ma swoje specjalne materiały i narzędzia, na które składają się: szczotki, farby i pigmenty, papier Xuan, jedwab i różnego rodzaju płyty z atramentem.
Chińskie malarstwo zazwyczaj integruje poezję czy kaligrafię z tematami, które zawierają pejzaże, kwiaty, ptaki i inne zwierzęta.
Źródło: Xinhua
Moje credo:skromna osoba niegodna poznawania wspaniałych talentów, tylko sprawdza, czy to prawda, że nigdy nie pojmie ducha tej wielkiej kultury. _____________________________________________________ Zapraszam do czytania mojego blogu polityczno- makroekonomicznego "Chiny widziane z daleka". _____________________________________________________"W Chinach ideałem mężczyzny był przez stulecia młodzieniec-uczony i poeta, o wrażliwej duszy artysty, pretendujący do roli mandaryna-administratora, dzięki swej pracowitości, uczoności i cnotom moralnym zdobywający wysoką pozycję społeczną. Gardził on wszelkimi działaniami wymagającymi siły fizycznej, gdyż trenował jedynie swój umysł i samodyscyplinę, nie zaś ciało."- prof. Gawlikowski ________________________________________________ __ Adres: wiesiekp@poczta.onet.pl
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Kultura