Zhou Zhuang 1
Zhou Zhuang 1
Wiesław Pilch Wiesław Pilch
782
BLOG

Zhou Zhuang- miasto na wodzie +film o mieście

Wiesław Pilch Wiesław Pilch Kultura Obserwuj notkę 9

Miałem zatytułować tę notkę: Wenecja wschodu. Ale stwierdziłem, że  Wenecja zupełnie tu nie pasuje. Po pierwsze było to miasto- państwo. A Zhou Zhuang było jednym z tysięcy miast Imperium Chińskiego. Po drugie tu i tam funkcjonowały różne kultury, np. różny sposób podejścia do funkcji miejskich.  Po trzecie zaś, dlaczego nie odwrócić porównania: to Wenecja jest Zhou Zhungiem zachodu? My porównujemy wszystko do Europy, wierząc, że to co zostało zrobione w Europie jest wzorcrm. Nic podobnego! Może czas najwyższy zmienić optykę?

Ten film jest stary , bo z 2006 roku, ale pokazuje to co najważniejsze.

Ale wrcając do tego pięknego chińskiego miasteczka. Zhou Zhuang można nazwać miastem wody, jak kilka w Chinach. Jest położone na południowy wschód  (ok. 30 km) od Suzhou w prowincji Jiangsu we wschodnich Chinach.. W przeszłości był portem związanym z handlem jedwabiem i porcelaną. Miasteczko poprzecinane jest siecią kanałów. Może poszczycić się imponującą architekturą, sięgającą dynastii Song (960-1279), choć zdecydowana większość budynków pochodzi z okresu dynastii Ming (1368-1644) i Qing (1644-1911). O dawnym bogactwie niektórych mieszkańców świadczyć mogą ogromne, świetnie zachowane rezydencje. Symbolem miasta są wybudowane w XVI wieku Bliźniacze Mosty.

Tu w tym mieście, można zobaczyć wiele wspólnych dla tradycji chińskiej elementów architektonicznych jak: mosty, kanały wodne, budynki budowane w środowisku wodnym ale i np. opera. Takie miejsca były natchnieniem dla chińskich poetów. Jako, że jest to miasto starożytne, więc można w nim zobaczyć wiele innych poza wymienionymi- atrakcji w postaci zabytków.
 
Słowem, jeśli nikt jeszcze nie wybrał się na mała wycieczkę, polecam to miejsce. Tylko doba w jedną stronę (w tym 12 godz. na Okęciu).

 Materiał i zdjęcia:Xinhua

Zobacz galerię zdjęć:

Zhou Zhuang 2
Zhou Zhuang 2 Zhou Zhuang 3 Zhou Zhuang 4 Zhou Zhuang 5 Zhou Zhuang 6 Zhou Zhuang 7 Zhou Zhuang 8 Zhou Zhuang 9 Zhou Zhuang 10 Zhou Zhuang 11 Zhou Zhuang 12 Zhou Zhuang 13 Zhou Zhuang 14 Zhou Zhuang 15 Zhou Zhuang 16 Zhou Zhuang 17 Zhou Zhuang 18 Zhou Zhuang 19 Zhou Zhuang 20 Zhou Zhuang 21 Zhou Zhuang 22 Zhou Zhuang 23 Zhou Zhuang 24 Zhou Zhuang 25

Moje credo:skromna osoba niegodna poznawania wspaniałych talentów, tylko sprawdza, czy to prawda, że nigdy nie pojmie ducha tej wielkiej kultury. _____________________________________________________ Zapraszam do czytania mojego blogu polityczno- makroekonomicznego "Chiny widziane z daleka". _____________________________________________________"W Chinach ideałem mężczyzny był przez stulecia młodzieniec-uczony i poeta, o wrażliwej duszy artysty, pretendujący do roli mandaryna-administratora, dzięki swej pracowitości, uczoności i cnotom moralnym zdobywający wysoką pozycję społeczną. Gardził on wszelkimi działaniami wymagającymi siły fizycznej, gdyż trenował jedynie swój umysł i samodyscyplinę, nie zaś ciało."- prof. Gawlikowski ________________________________________________ __ Adres: wiesiekp@poczta.onet.pl

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (9)

Inne tematy w dziale Kultura