Mapa
Mapa
Wiesław Pilch Wiesław Pilch
271
BLOG

Chińczycy wracają do świątyń

Wiesław Pilch Wiesław Pilch Kultura Obserwuj notkę 6

Miasto Luo Yang znajduje się w środkowych Chinach w prowincji Henen.Jest jednym z najstarszych chińskich  miast . A oto jego historia w telegraficznym skrócie:

  • XI wieku p.n.e. – książę Zhou zakłada stolicę dynastii Zhou, noszącą nazwę Chengzhou .
  • 510 p.n.e. – miasto zostaje zniszczone w wyniku działań wojennych, rok później odbudowane
  • 25 – miasto zostaje stolicą wschodniej dynastii Han.
  • 68 – zostaje zbudowana pierwsza świątynia buddyjska w Chinach – Świątynia Białego Konia
  • 190 – wojska kanclerza Dong Zhuo ograbiają i niszczą miasto
  • 493 – Północna dynastia Wei przenosi stolicę z Datong do Luoyang. Miasto pozostaje stolicą do roku 535.
A więc Świątynia Guan Lin- o której będzie mowa-  znajduje się ok. 7 km na południe od miasta  Luo Yang. Została zbudowana w 1596 roku.
 
Zbudowano ją za panowania cesarza Wan Li z dynastii Ming (1368- 1644) a rozbudowano ją w czasach dynastii Qing (1644-1911). Jest poświecona osobie generała Guan. I tu jest jego grób.
 
Żeby być dokładnym tu znajduje się głowa generała Guan.
A kim był gen. Guan Yu?
Otóż należy on do panteonu chińskich bohaterów. I jest nim dla konfucjonistów, buddystów i taoistów. To niezmierna rzadkość.
 Był generałem Królestwa Shu w czasie trwania Okresu Trzech Królestw. Później został zamordowany przez ludzi z królestwa Wu a jego głowa została wysłana do Cao Cao, aby stać się pretekstem do rozpoczęcia walk między Królestwem Shu i Królestwem Wei. Jednak Cao Cao odkrył spisek i ze względu na wielki szacunek dla osoby generała Guan Yu, wykonano z drewna jego ciało, dołączono głowę i pochowano z należnymi honorami pod Południową Bramą miasta Luo Yang.
 
Cesarze z kolejnych dynastii bardzo szanowali osobę Guan Yu i nawet czczono go jako boga wojny. W rezultacie czego świątynia w Luo Yang jest wspaniałym obiektem.
Zajmuje ona powieszchnie ponad 16 ha. Wewnątrz świątyni znajdują się hale, kamienne posągi lwów i cyprysy. Układ świątyni ucieleśnia w sobie tradycyjny styl chińskiej architektury. Świątynia została zaprojektowana i zbudowana symetrycznie. Ruszając od północy z Wieży Opery, poprzez Bramę Główną, Bramę Uprzejmości, Pierwszą Halę, Drugą Halę, Trzecią Bramę dochodzimy do grobu generała Guan Yu.
 
Na Głównej Bramie znajduje się seria relefów, obrazujących powszechnie znane sceny z życia Guan Yu. Widoki w innych salach i miejscach w świątyni są przepiękne. Galeria sztuki która została stworzona wewnątrz świątyni, prezentuje ponad 2000 eksponatów, np. stelle, epitafia i inskrypcje z kamienia. Są one bardzo pomocne w badaniach nad historią starożytnych Chin.
 
Ale w załączonej powyżej serii zdjęć, nie znajdziecie Państwo tych wszystkich zabytków o których piszę. Zobaczycie natomiast ludzi. Ludzi odwiedzających świątynię. Ich stosunek do Niej. Ich modlitwę. Ich skupienie. To jak się wyraża Ich wnętrze. To właśnie chciałem pokazać. LUDZI. Chińczyków. Powracających po długiej nieobecności do sfery sacrum. O tym się nie pisze. Bo kogo obchodzi ponad miliard Chińczyków? Kogo obchodzi co czują, jak myślą, co i jak przeżywają? NIKOGO! Ale  mnie TAK. Mnie BARDZO INTERESUJE powrót dużej części Chińczyków do wierzeń swoich przodków. Powrót po bardzo dotkliwych i bolesnych przeżyciach w tej sferze z ostatnich kilkudziesięciu lat. Powrót, który jest stymulowany, życzliwie akceptowany przez wszystkie szczeble władzy. Wyraża się to również poprzez przywracanie wszelkiej maści świątyniom należnego Im miejsca w życiu setek milionów Chińczyków. A ludzie po prostu wracają w miejsca kultu, które odwiedzali i czcili ich przodkowie.
 
I żeby nie pozostawić już żadnych złudzeń tym, którzy myślą o Chinach w kategorii państwa „totalitarnego” i komunistycznego, śpieszę donieść, iż materiał ten zaczerpnąłem z największej w Chinach gazety Renmin Ribao, wydawanej od 1949 roku, organu Komunistycznej Partii Chin. No i co? To pytanie tylko dla myślących.

Zobacz galerię zdjęć:

Ceremonia 2
Ceremonia 2 Ceremonia 3 Ceremonia Ciekawe.. Ciekawość dziecka Hołd 2 Hołd I znowu trociczki Kapłan 2 Kapłan Kobieta Modlący się 2 Modlący się Modły Nawet w mróz Obrzęd Obrzęd 3 Obrzęd 4 Obrzęd Oddania hołdu Ołtarz w krzywym zwieciadla Ołtarz z dzieckiem 2 Ołtarz z dzieckiem Pracownicy świątyni Realia świątyni 2 Realia świątyni Rzeczywistość wokół świątyni Składanie hołdu Skupiona Trociczki ofiarne Trociczki ofiarne 2 Wierni Wierni 2 Wierni 3 Wierni 4 Wierni 6 Zarządca swiątyni

Moje credo:skromna osoba niegodna poznawania wspaniałych talentów, tylko sprawdza, czy to prawda, że nigdy nie pojmie ducha tej wielkiej kultury. _____________________________________________________ Zapraszam do czytania mojego blogu polityczno- makroekonomicznego "Chiny widziane z daleka". _____________________________________________________"W Chinach ideałem mężczyzny był przez stulecia młodzieniec-uczony i poeta, o wrażliwej duszy artysty, pretendujący do roli mandaryna-administratora, dzięki swej pracowitości, uczoności i cnotom moralnym zdobywający wysoką pozycję społeczną. Gardził on wszelkimi działaniami wymagającymi siły fizycznej, gdyż trenował jedynie swój umysł i samodyscyplinę, nie zaś ciało."- prof. Gawlikowski ________________________________________________ __ Adres: wiesiekp@poczta.onet.pl

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (6)

Inne tematy w dziale Kultura