Pan Qian buduje modele statków z Zhoushan (to miasto położone na wschodzie Chin, na wyspach archipelagu o takiej samej nazwie) od ponad trzydziestu lat. Złożenie modelu takiej łodzi to technologia analogiczna do tej, wg. której budowało się duże, prawdziwe drewniane statki (wiem coś o tym, ponieważ gdybym chciał i potrafił zrobić model drewnianego domu, który w ostatnich latach własnoręcznie zbudowałem, musiałbym zrobić ten model wg. identycznej technologii jaką zastosowałem w skali makro).
Wobec rozwoju przemysłu, wszystkie budowane obecnie statki transportowe czy rybackie są wykonane ze stali. Dużych drewnianych jednostek już się nie buduje. Natomiast pozostały modele tych starych drewnianych już nie budowanych statków.
Wykonanie ich jest niezwykle kunsztowną sztuką. Do tego stopnia, iż technologia budowy modeli statków wykonywanych przez Pana Qian z Zhoushan została zarejestrowana przez samorząd terytorialny tej prefektury jako jej niematerialne dziedzictwo kulturowe.
A biorąc pod uwagę fakt, iż już w dynastii Ming miasto było bazą piratów, którzy pływali po morzach na statkach których modele robi od trzydziestu lat Pan Qian, to decyzja ta wydaje się być jak najbardziej słuszna. Jest to przejaw dbałości o wartości kulturowe regionu.
Ciekawe, kiedy w Polsce nie tylko Wawel, Malbork czy Wieliczka doczekają się uhonorowania swoich zasług? Czy zwykli ludzie z ich niezwykłymi umiejętnościami nie są w Polsce warci szacunku? A ich umiejętności rozpropagowania? Chyba na to wszystko wskazuje.
I to jest jeszcze jedna z tych rzeczy, których możemy uczyć się od Chińczyków. Oni wracają do różnorakich tradycji. My odwrotnie. Tradycje- wszelkiej maści- zejdą niedługo w Polsce do podziemia. Bo być tradycyjnym Polakiem nie jest dzisiaj w dobrym tonie.
P.S.Jeszcze jedno. Dla wszystkich Państwa obojętne będą zdjęcia przedstawiające jakże skromne narzędzia pracy Pana Qian. Otóz mogę powiedzieć z całą odpowiedzialnością za słowo, iż im lepszy fachowiec, tym skromniejszych narzędzi potrzebuje do wykonania swojej pracy. Przy pracy w drewnie to wręcz oczywiste!
Źródło: peopledaily.com
Moje credo:skromna osoba niegodna poznawania wspaniałych talentów, tylko sprawdza, czy to prawda, że nigdy nie pojmie ducha tej wielkiej kultury. _____________________________________________________ Zapraszam do czytania mojego blogu polityczno- makroekonomicznego "Chiny widziane z daleka". _____________________________________________________"W Chinach ideałem mężczyzny był przez stulecia młodzieniec-uczony i poeta, o wrażliwej duszy artysty, pretendujący do roli mandaryna-administratora, dzięki swej pracowitości, uczoności i cnotom moralnym zdobywający wysoką pozycję społeczną. Gardził on wszelkimi działaniami wymagającymi siły fizycznej, gdyż trenował jedynie swój umysł i samodyscyplinę, nie zaś ciało."- prof. Gawlikowski ________________________________________________ __ Adres: wiesiekp@poczta.onet.pl
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Rozmaitości