Kolejka do stacji benzynowej, foto Global Times
Kolejka do stacji benzynowej, foto Global Times
Wiesław Pilch Wiesław Pilch
175
BLOG

Podwyżek benzyny cd

Wiesław Pilch Wiesław Pilch Gospodarka Obserwuj notkę 0

 

Info:
Pierwsza od trzech lat podwyżka cen benzyny oraz oleju napędowego spowoduje wzrost inflacji oraz kosztów utrzymania. Może również utrudnić realizację polityki rządu zmierzającą do utrzymania w ryzach inflacji oraz utrzymania wzrostu gospodarczego. Powodem tej podwyżki są duże wzrosty cen ropy naftowej na rynkach międzynarodowych.
Rząd zobowiązał NDRC do zapewnienia dotacji dla osób pracujących w sektorach wrażliwych na podwyżki, jak: rolnictwo, rybołówstwo, leśnictwo i transport publiczny. Aby nie kumulować efektu wzrostu cen, rząd nie zezwolił na podniesienie cen w kolejnictwie i miejskim transporcie publicznym. W takich iastach jak Dalian, Wuhan czy Suzhou są rozważane podwyżki cen taryf taksówkowych. Jednak te środki nie zmniejszyły niepokoju wsród ludności. Jako ze wzrost cen ogłoszono na dzień przed ich wprowadzeniem, w całym kraju aż do momentu wprowadzenia nowych cen, ustawiały się kolejki przed stacjami benzynowymi.
 
Komentarz:

Czasami łapię się na tym, że sam nie jestem pewien, czy to co teraz ma miejsce w Chinach, nie jest lepsze od tego, co się dzieje u nas. Bo tam mamy interwencjonizm państwowy w pełnej okazałości ze wszystkimi tego zaletami i wadami. Bo zalety też są. Np. takie, że to Państwo reguluje ceny, a nie kilku facetów w NY przy omawianiu strategii cenowej dla Europy Wschodniej. Więc ceny nie są wzięte z sufitu, jak u nas. To Chiny jako państwo mają zysk ze sprzedaży paliwa, który to zysk może przeznaczyć np. na dofinansowanie służby zdrowia- bo mówimy wszak o normalnym Państwie. W przeciwnym razie ten zysk byłby wytransferowany za granicę. Tak jak u nas. Wady też są, ale raczej psychologiczne. Bo doskonale pamiętam te godziny przestane na stacjach benzynowych, gdy tak jak teraz w Chinach, miała być podwyżka. Teraz nie stoję w kolejkach, teraz płacę jak za zboże. Jak na zachodzie. Ale przy naszych zarobkach. No i co?

Moje credo:skromna osoba niegodna poznawania wspaniałych talentów, tylko sprawdza, czy to prawda, że nigdy nie pojmie ducha tej wielkiej kultury. _____________________________________________________ Zapraszam do czytania mojego blogu polityczno- makroekonomicznego "Chiny widziane z daleka". _____________________________________________________"W Chinach ideałem mężczyzny był przez stulecia młodzieniec-uczony i poeta, o wrażliwej duszy artysty, pretendujący do roli mandaryna-administratora, dzięki swej pracowitości, uczoności i cnotom moralnym zdobywający wysoką pozycję społeczną. Gardził on wszelkimi działaniami wymagającymi siły fizycznej, gdyż trenował jedynie swój umysł i samodyscyplinę, nie zaś ciało."- prof. Gawlikowski ________________________________________________ __ Adres: wiesiekp@poczta.onet.pl

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka