WIADOMOŚCI BIEŻĄCE WIADOMOŚCI BIEŻĄCE
42
BLOG

Błędy medyczne. Dr Tymoteusz Zych: Pacjenci nie są świadomi swoich praw

WIADOMOŚCI BIEŻĄCE WIADOMOŚCI BIEŻĄCE Społeczeństwo Obserwuj notkę 1
Problem zaniedbań podczas procedur medycznych jest w Polsce dość poważny. O skali tego zjawiska i możliwych sposobach dochodzenia swoich praw w przypadku błędów medycznych opowiedział na antenie Radia Wnet radca prawny dr Tymoteusz Zych.

Błędy medyczne i pozwy bez adwokata. Dr Zych: Diabeł tkwi w brakach formalnych

W środę 19 marca radca prawny dr Tymoteusz Zych wystąpił na antenie Radia Wnet w ramach audycji prowadzonej przez redaktor Jaśminę Nowak. Specjalista zajmujący się w swojej praktyce zawodowej problematyką prawa medycznego poruszył temat zaniedbań w procedurach medycznych w polskim systemie opieki zdrowotnej. Zwrócił uwagę, że skala tego zjawiska jest poważna i wymaga systemowych rozwiązań, chociaż należy przyznać, że w ostatnich latach powstały ważne przepisy ułatwiające dochodzenie roszczeń.

Jak mówił dr Tymoteusz Zych, nie da się dokładnie określić liczby błędów medycznych w Polsce. Przybliżone szacunki mówią o 30-45 tys. przypadków. Istnieje jednak rozbieżność pomiędzy liczbą zdarzeń, które mogą być podstawą, aby dochodzić odszkodowania czy zadośćuczynienia, a ilością spraw, które faktycznie są wszczynane. Co więcej, znaczna część sporów związanych z błędami medycznymi czy naruszeniem praw pacjenta kończy się na etapie pozasądowym, w ramach ugody. Tylko część jest dochodzona w trybie postępowania sądowego, które jest znacznie bardziej sformalizowane, a jego skuteczne prowadzenie wymaga specjalistycznej wiedzy. Co roku do sądów trafia ok. 800 takich pozwów. 

– Zdecydowana większość pozwów pisanych przez osoby fizyczne jest zwracana w związku z brakami formalnymi. Stąd z pewnością pomoc prawna jest wskazana – po to właśnie są profesjonalni pełnomocnicy, którzy ułatwiają dochodzenie roszczeń chociażby od strony formalnej. Jeśli mówimy o prawniku, który się tymi sprawami stale zajmuje, to oczywiście dochodzą jeszcze metody postępowania właściwe dla postępowań medycznych, które można wykorzystywać w oparciu o swoje doświadczenie – stwierdził radca prawny w audycji emitowanej na antenie Radia Wnet.

Dr Tymoteusz Zych: Pacjenci często nie są świadomi swoich praw

Jak zaznaczył dr Tymoteusz Zych, pacjenci często nie są świadomi swoich praw, co utrudnia im dochodzenie roszczeń. W jego opinii rządzący powinni nie tylko zwiększać świadomość prawną wśród pacjentów, ale również wprowadzić skuteczniejsze mechanizmy zarządzania jakością i kontroli w placówkach medycznych. Ekspert, który przygotowywał analizy prawne m.in. dla polskiego Ministerstwa Zdrowia oraz Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), zwrócił szczególną uwagę na kwestię odszkodowań w ramach publicznej służby zdrowia.

– Pamiętajmy, że stosunkowo od niedawna funkcjonuje system Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych, który tworzy alternatywę dla skomplikowanych postępowań cywilnych. Poprzez procedurę ustalenia zdarzenia medycznego pozwala uzyskać w miarę prosto kwotę tzw. świadczenia kompensacyjnego od państwa, przy czym te kwoty są oczywiście niższe od tych, które można uzyskać przed sądem. Dodatkowo system jest zawężony tylko do szpitali i świadczeń finansowanych przez NFZ – wyjaśniał dr Tymoteusz Zych w rozmowie z red. Jaśminą Nowak.

Co ważne, w ramach Funduszu Kompensacyjnego nie rozstrzyga się o winie lekarza, a jedynie o tym, czy przy zastosowaniu aktualnej wiedzy medycznej i wymogów staranności możliwe było uniknięcie zdarzenia medycznego. W ten sposób unika się stygmatyzacji lekarza, który spowodował zdarzenie, a biegły zwykle nie ma oporów, by napisać o nieprawidłowościach. Dobrze przygotowany pełnomocnik pomoże uargumentować nie tylko sam fakt zaniedbań, ale także uzasadnić wysokość świadczenia. Jeśli zaproponowana kwota jest zbyt niska, to można wykorzystać akta tego postępowania przy okazji podejmowania dalszych kroków prawnych.

Niestety brak jest podobnego systemu, który obejmowałby świadczenia zdrowotne udzielane poza szpitalem lub w prywatnej służbie zdrowia. W przyszłości zasadnym byłoby stworzenie systemu pozasądowego opiniowania takich spraw, choćby odpłatnie i bez automatycznego prawa do rekompensaty – roli tej nie spełnia prawidłowo przeładowany system postępowań wyjaśniających przed Rzecznikiem Praw Pacjenta. Znacznie ułatwiłoby to pozasądowe dochodzenie roszczeń z tego obszaru.

Źródło: tzlaw.pl, wnet.fm

niezależny portal prasowy

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (1)

Inne tematy w dziale Społeczeństwo