"Przez ostatnie lata udało nam się dotrzeć do ponad tysiąca uczestników, szczególnie działających w obszarach biznesu, edukacji i NGO. Przyjęta formuła od teorii do praktyki ma na celu pokazanie konkretnych osób i inicjatyw, które w swoich działaniach kierują się KNS. To bardzo ważne, ponieważ potwierdza, że działania, które podejmujemy mają konkretnych odbiorców i są skuteczne" - mówi w wywiadzie dla Salon24 Kamil Sulej, prezes Civitas Christiana.
Jakie wyzwania czekają Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w najbliższym czasie?
Ostatni rok był bardzo intensywny, miało to związek z wyborem nowych władz oraz realizacją priorytetowych zadań takich jak: Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej, Festiwal Katolickiej Nauki Społecznej oraz działań formacyjnych. Szczególną uwagę przywiązujemy do rozwoju projektów. Wynika to przede wszystkim ze zmian zachodzących w społeczeństwie jak i roli jaką pełnią świeccy w Kościele. Nasze działania w dużym stopniu mają na celu umacnianie i budowanie relacji społecznych opartych na jasno określonych wartościach, które wskazuje nauczanie Kościoła.
Najlepszym tego przykładem jest budowanie relacji opartych na solidnych fundamentach. Jednym z nich jest promowanie czytania i życia Ewangelią. Realizujemy to za pośrednictwem Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, w którym w 2023 r. więzło udział ponad 30 tys. uczestników. Dane same wskazują, że wśród nas jest dość imponująca ilość osób młodych, którzy widzą sens tworzenia wspólnoty opartej na wartościach. Dlatego rozwijamy tą inicjatywę poprzez dodatkowe działania tak aby uniknąć jednorazowej akcyjności. Dobrym przykładem jest Spotkanie Młodych z Biblią organizowane od 16 lat. Przygotowujemy dodatkowe warsztaty, kursy i wolontariat, który cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Jak w każdym Konkursie, dla laureatów czekają wyjątkowe nagrody m.in. indeksy na uczelnie wyższe oraz pielgrzymki do Ziemi Świętej. Kilka tygodni temu, jeden z laureatów, zaznaczył, że czas poświęcony w ramach Konkursu, dał mu szansę na osobisty rozwój. Na pytanie, co miał na myśli? W odpowiedzi podkreślił: daliście mi narzędzia i siłę do podjęcia wyboru kim chcę być w przyszłości. Rozpocząłem studia informatyczne na politechnice. Dzięki wspólnocie, którą tworzycie poznałem całą masę przyjaciół. To u Was znalazłem moją miłość, z którą planuje się zaręczyć i założyć rodzinę. Takie świadectwa dodają nam power aby młodym poświęcić czas i przestrzeń spotkania z Ewangelią. Nasze hasło to: poczuj radości Ewangelii.
Inwestujecie w Festiwal KNS, jednak czy współcześni ludzie wiedzą co to jest?
Jednym z naszych priorytetów jest promowanie katolickiej nauki społecznej. Jestem przekonany, że nie jedna osoba, która czyta naszą rozmowę zadaje sobie pytania. Co oznacza określenie KNS? Sami specjaliści żartobliwie wskazują, że jest to najbardziej strzeżona tajemnica Kościoła. Jednak mając możliwość analizowania i studiowania KNS, dochodzę do przekonania, że to nic innego jak narzędzia, za pośrednictwem których możemy: lepiej zarządzać swoją firmą, umiejętnie organizować czas pracy, odczytywać zjawiska społeczne i ekonomiczne. Kościół a wprost jego nauczanie społeczne posługuje się metodologią: widzieć, oceniać i działać. To nic innego jak praktyczne realizowanie Ewangelii. To wręcz realizowanie wezwania, które kilka lat temu wskazał papież Franciszek aby wstać z kanap i wyjść do innych. Istotne aby pamiętać, że KNS jest umocowany w Ewangelii, to jest źródło.
Działania z tego obszaru realizujemy poprzez Festiwal Katolickiej Nauki Społecznej, o który zapytałeś. Przez ostatnie lata udało nam się dotrzeć do ponad tysiąca uczestników, szczególnie działających w obszarach biznesu, edukacji i NGO. Przyjęta formuła od teorii do praktyki ma na celu pokazanie konkretnych osób i inicjatyw, które w swoich działaniach kierują się KNS. To bardzo ważne, ponieważ potwierdza, że działania, które podejmujemy mają konkretnych odbiorców i są skuteczne. Festiwal to przestrzeń dla każdego dlatego staramy się powiększać grono partnerów tak aby wszystkie osoby i podmioty dla, których nauczanie społeczne jest ważne mogły znaleźć przestrzeń dla rozwoju siebie i przedsięwzięć, za które odpowiadają. W tym celu przygotowaliśmy innowacyjne projekty, które zaprezentujemy w najbliższych tygodniach.
Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, jest jedną z wielu organizacji katolickich w Polsce, co Was charakteryzuje, wyróżnia? Dlaczego warto należeć do Stowarzyszenia? Co chcecie osiągnąć tymi działaniami?
Ciekawe pytanie. Należymy do wspólnoty Kościoła dlatego zależny nam, aby w zgodności z jego nauczaniem i wskazaniami duszpasterzy działać na polu edukacji świeckich. Żyjemy w społeczeństwie, które coraz bardziej się polaryzuje. Dlatego jako wspólnota „Civitas Christiana” zależy nam aby budować jedność w oparciu o Ewangelię, w wymiarze duchowym, a praktycznym czerpiąc z KNS. Służą temu m.in. organizowane w tym roku pielgrzymki do Wilna i Częstochowy dodatkowo rozpoczynamy ogólnopolską peregrynację. Dostrzegamy konieczność pogłębiania i umacniania współczesnych autorytetów i wartości patriotycznych, realizujemy to poprzez organizację ogólnopolskich nagród m.in. Włodzimierza Pietrzaka – Powstańca Warszawskiego. Autorytety kształtują pokolenia. Dlatego sięgamy do nauczania naszego patrona – bł. Stefana Wyszyńskiego, który powtarzał, że największą modrością jest umieć jednoczyć, nie rozbijać. Jedność rozpoczyna się od prawdy a kończy się na szacunku.
Dość często narzekamy na brak czasu, zbyt dużą ilość obowiązków, ciągłe dążenie do .... kariery i rozwoju. Proponujemy znalezienie równowagi w oparciu o sprawdzone zasady i wartości. Dlatego nasze działania mają na celu pokazanie tego, co jest najważniejsze w życiu, jak to pielęgnować i rozwijać. Budujmy Civitas Christiana!
Rozmawiał Robert Wyrostkiewicz
Na zdjęciu Kamil Sulej, prezes Civitas Christiana
Inne tematy w dziale Społeczeństwo