Kobiety chcą się w pełni realizować w domu jako matki oraz jako pracownice w ramach kariery zawodowej. W kwietniu w Polsce zmienia się Kodeks pracy, uwzględniając dyrektywę Work Life Balance. Część firm już od dawna idzie na rękę pracownicom, wśród nich wymienić możemy Urząd Komunikacji Elektronicznej.
Work Life Balance w Kodeksie pracy
Ustawa z 9.03.2023 r. nowelizująca Kodeks pracy, wchodzi w życie 26.04.2023 r. Nowelizacja związana jest z implementacją dwóch unijnych dyrektyw: Work Life Balance oraz o informowaniu pracowników o warunkach zatrudnienia. Ustawa nowelizująca Kodeks pracy ma na celu wdrożenie do polskiego porządku prawnego dwóch dyrektyw:
- dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1152 z 20.06.2019 r. w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej (Dz.Urz. UE L 186 z 11.07.2019, str. 105), zwanej „dyrektywą 2019/1152”,
- dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1158 z 20.06.2019 r. w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów oraz uchylającej dyrektywę Rady 2010/18/UE (Dz.Urz. UE L 188 z 12.07.2019, str.79), zwanej „dyrektywą 2019/1158”.
Najważniejsze zmiany dotyczą wydłużenia urlopu rodzicielskiego, z obecnych 32 tygodni (w sytuacji urodzenia jednego dziecka) oraz 34 tygodni (w sytuacji ciąży mnogiej), do odpowiednio 41 tygodni oraz 43 tygodni. Każdemu z rodziców przysługiwać będzie 9 tygodni urlopu, który nie będzie mógł być przeniesiony na drugiego rodzica. Wprowadzony został bezpłatny urlopu opiekuńczy w wymiarze 5 dni oraz zwolnienie od pracy z powodu siły wyższej w wymiarze 2 dni lub 16 godzin w roku kalendarzowym. Rozszerzeniu uległ katalogu informacji jakie pracodawcy będą musieli przekazywać pracownikom na podstawie zmienianego art. 29 § 3 Kodeksu pracy. Pracownik będzie miał prawo do kolejnych 15-minutowych przerw, w zależności od dobowego czasu pracy.
Zmianie uległy długości okresów próbnych zatrudnienia, w zależności od czasu na jaki zawarta ma być umowa o pracę.
„Nowością dla pracowników, którzy wykonują pracę przez co najmniej 6 miesięcy będzie prawo do wystąpienia raz w roku, o zmianę rodzaju umowy – na umowę o pracę na czas nieokreślony lub o bardziej przewidywalne i bezpieczne warunki pracy. Pracodawca będzie musiał w takiej sytuacji pisemnie odpowiedzieć na wniosek pracownika”
- informuje portal Legalis.pl
UKE- branża IT otwiera się na kobiety
Młode kobiety niechętnie rezygnują z pracy zawodowej. W aktualnym modelu rodziny obydwoje rodzice pracują. Na ogół kobiety dominują w zawodach wymagających dużych kompetencji społecznych. Są jednak też takie profesje, które dotychczas były niejako domeną wyłącznie mężczyzn, jednak coraz częściej wybierają je kobiety. Do takich obszarów należy szeroko pojęty rynek technologii informatycznych. Ten trend zauważył m.in. Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE).
„Teraz to się zmienia i widzimy coraz większe zainteresowanie kobiet. Mamy wiele programów, które zachęcają panie do stawiania pierwszych kroków w tej branży. Co powoduje, że szczególnie wśród młodzieży, dziewczyn w IT jest więcej i są bardziej śmiałe"
– przekonuje Irina Ledyaeva, EMEA Public Affairs Lead w Intel Technology Poland.
„Kobiety potrafią skutecznie stawiać czoła dynamicznym zmianom i nowym wyzwaniom pomimo konieczności łączenia pracy zawodowej z obowiązkami domowymi, w tym pomocy w nauce zdalnej dzieciom”
– czytamy na stronie portalu Think-tank.pl.
Tę łatwość godzenia obowiązków, odpowiedzialność i profesjonalizm kobiet docenia coraz więc firm. Wśród nich znajdują się instytucje z sektora rządowego jak UKE, w którym dużą wagę do stosowania dyrektywy unijnej Work Life Balance, przykładano na długo przed wprowadzeniem jej oficjalnie w Polsce. Urząd Komunikacji Elektronicznej otworzył się na kobiety zainteresowane pogodzeniem realizacji ambicji zawodowych ze spełnianiem się jako żony i matki.
„Branża IT w sektorze państwowym w naszym kraju jest więc otwarta dla kobiet, które coraz częściej wybierają zawody związane z technologiami teleinformatycznymi. Instytucją, która w tym względzie niewątpliwie okazuje się wiarygodnym pracodawcą, jest wspomniany UKE, gdzie pracownicy są zatrudniani na umowę o pracę na etat lub część etatu. Prawa pracownicze są tam respektowane, a zatrudnieni posiadają pełne możliwości rozwoju zawodowego oraz odbywania dodatkowych szkoleń i poszerzania swoich kompetencji”
- zauważa portal Fronda.pl
O dobrego pracownika warto dbać. Dlatego w UKE nie tylko szanuje się wymogi unijne, dotyczące traktowania pracowników, ale dba o ich rozwój. Funkcjonuje tu Indywidualny Program Rozwoju Zawodowego, możliwe jest dofinansowanie studiów podyplomowych oraz szkoleń i kursów uzupełniających. Jak przystało na instytucję państwową, UKE zapewnia pełen pakiet ubezpieczeń, a pracownicy mają dodatkowo prawo do korzystania z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, dofinansowania wypoczynku, żłobków, sportu oraz kultury.
Żródła: UKE/Fronda/Think-tank.pl
Inne tematy w dziale Społeczeństwo