Komentarze do notki: Złote lata dynastii Zhou

« Wróć do notki

Zbyszek16 grudnia 2014, 08:21
@AutorCzy rację ma Quigley dzieląc chińską cywilizację na dwa odrębne okresy: do inwazji plemion ałtajskich ok 400 AD i po tej inwazji?
wen fang si bao16 grudnia 2014, 08:49
@ZBYSZEKUpadek dynastii Han kończy okres Pierwszego Imperium (221 r. p.n.e. – 220 r. n.e.), Drugie Imperium rozpoczyna się wraz z nastaniem dynastii Sui (589). Czas pomiędzy 220 a 589 r. to czasy rozbicia na północ i południe.
Cywilizacja chińska, przede wszystkim dzięki konfucjanizmowi, wykazuje wyjątkową ciągłość polityczną, kulturową i gospodarczą w ciągu 3000 lat, oczywiście z pewnymi mutacjami w różnych okresach.
Niestety nie potrafię się odnieść do pytania, gdyż trzeba znać kontekst tej wypowiedzi. Na pewno nie jest to jednoznaczne określenie, tylko pewnie dotyczy jakiegoś zakresu rozumowania czy rozpatrywania jakiejś dziedziny funkcjonowania Państwa Środka.
zhongguo17 grudnia 2014, 20:16
Chińska cywilizacja podzielona na dwa odrębne okresy? Zbyt prosty sąd!


Nie można tak bogatej i wielowiekowej cywilizacji podzielić na dwa okresy. wydaje mi się, że jest to zbyt małostkowa analiza.

Pół-koczownicze plemiona z północnego zachodu z powodu barbarzyńskich zwyczajów z trudem można zaliczyć do cywilizacji chińskiej.

Ale bez polemiki...

Autor notki ma rację – trzeba poznać kontekst wypowiedzi tego naukowca.


image