Najczęściej spotykany zespół muzyczny chiński składa się z: guzheng, dizi i erhu.
Wrocławianie mieli okazję usłyszeć zespół składający się z tych trzech instrumentów w kompozycji Butterfly Dream, wykonanej przez wolontariuszki i nauczycielkę Instytutu Konfucjusza w Uniwersytecie Wrocławskim podczas obchodów dziesięciolecia tej placówki. Chińską cytrę, guzheng, poznaliśmy w tej notce. Dziś kolej na dizi i erhu.
Dizi (笛子), to chiński flet poprzeczny, jest jednym z najczęściej używanych instrumentów zarówno w wykonawstwie muzyki tradycyjnej, ludowej, opery chińskiej oraz współczesnej chińskiej orkiestry. Dizi cieszy się popularnością wśród zwykłych ludzi, gdyż jest proste w wykonaniu, łatwe w obsłudze i przenoszeniu. Najczęściej jest wykonane z bambusa, dlatego bywa również nazywane chiński flet bambusowy.
Historycznie nie do końca potwierdzono początki istnienia tego instrumentu. Legendy sugerują, że był to wynalazek Żółtego Cesarza, inne źródła wskazują na to, że dizi zostało sprowadzone do Chin podczas dynastii Han (206BC-220AD).
Archeolodzy odkryli dowody, że dizi na ziemiach chińskich było już obecne od ponad 9000 lat. Odkrycia neolityczne w Jiahu, w środkowej prowincji Henan, wskazują, że pochodzące z okresu 7000 – 5000 r. p.n.e. flety miały wycinane pięć do ośmiu otworów, tworząc zróżnicowane dźwięki.
Tradycyjne dizi wykonuje się z jednego kawałka bambusa, jednak dla współczesnej orkiestry wykonywane jest z dwóch krótszych kawałków bambusa, połączonych miedzianym łącznikiem.
Wybitnym współczesnym solistą dizi i kompozytorem z Shanghai był Yu Xunfa (俞逊发).
Kolejnym nieznanym dla nas instrumentem chińskim jest erhu (二胡), to dwustrunowe skrzypce. Powstały w VII wieku, jednak wówczas popularne były głównie wśród północno-zachodnich mniejszości narodowych proto-mongolskich.
Składa się z długiej szyjki (81 cm), na której szczycie znajdują się dwa kolki stroikowe, a na dole małe pudełko rezonatora, które jest pokryte skórą pytona nadając charakterystyczny dźwięk.
Instrument jest używany w ludowej orkiestrze dętej i smyczkowej. Można na nim grać zarówno utwory solowe, jak i używać jako instrumentu akompaniującego w małych zespołach i dużych orkiestrach.
Jednym z najsłynniejszych muzyków i kompozytorów na erhu był Liú Tiānhuá (刘天华)
............................
Polecam Chronologiczny spis treści oraz Tematyczny spis treści niniejszego blogu.
Chiny u Europejczyka, który stara się poznać odrębność obyczajowości, bogactwo kultury i historii wywołują całkowity zawrót głowy.
POLECAM aplikację na Android "Odkryj Chiny" – poza Polską "Ancient China". Oprócz możliwości poznania pięknych okolic w Chinach, ściągnięcia na pulpit zdjęć w rozdzielczości HD, w formie gry sprawdzimy naszą wiedzę o tych miejscach.
Nagroda za rok 2014 „Poetry&Paratheatre” w kategorii: Popularyzacja Sztuki - Motywy przyrodnicze w poezji chińskiej
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Kultura