Podczas starożytnego, tradycyjnego Święta Zimnego Pożywienia Hán shí tiē 寒食帖 odwiedza się groby przodków, oddaje szacunek zmarłym, a także urządza piknik, gdzie spożywa się jedynie zimne pokarmy.
Nastrój tego święta oddał w swych dwóch wierszach Su Shi (1037 - 1101), znany również jako Su Dongpo, mąż stanu dynastii Song, znany uczony, poeta, kaligraf, artysta, a także gastronom. Ten zdolny mężczyzna już w wieku 19 lat zdał na najwyższym poziomie egzamin służby cywilnej, osiągając stopień jinshi (进士). Dzięki temu mógł sięgnąć po najwyższe urzędy państwowe. Jednak Su Shi był konserwatystą, dlatego przez całe życie, co pewien czas pozostawał z konflikcie z reformatorską grupą polityczną pod kierunkiem Wang Anshi.
Między innymi został oddalony z dworu cesarskiego do Huangzhou w prowincji Hubei. Degradacja wymusiła życie Su w ubóstwie. Zamieszkał na małej działce o nazwie Dongpo tj. Wschodni Stok, gdzie powstało jego wiele do dziś znanych wierszy, kaligrafii, a nawet słynna potrawa, Wieprzowina Dongpo, dōngpōròu 东坡肉. Danie może się skojarzyć z naszą golonką na czerwonym winie.
W Pałacowym Muzeum Narodowym w Taipei udostępniono papierowy zwój o wymiarach 34,2 x 199,2 cm, na którym Su Shi wykaligrafował dwa wiersze nawiązujące do Święta Zimnego Pożywienia.
Do dziś ten zwój stanowi dzieło kaligraficzne. Łatwo da się zauważyć różnorodność znaków, od krótkich po długie, od cienkich do grubych. Znaki, które się szczególnie wyróżniają, to te w liniach 2 (年), 5 (中), 11 (葦) i 13 (紙) od prawej strony (bo tak się czyta tradycyjne chińskie pismo), gdzie celem wyróżnienia znaki wydłużono nieproporcjonalnie w pionie. Różnice w grubości i odległościach nadają indywidualny wygląd całemu dziełu kaligrafa.
Treść obu wierszy, oprócz nawiązania do Święta, uzewnętrznia uczucie rozpaczy i porzucenia, rozdarcie psychiczne autora znajdującego się w kłopotach politycznych, zdegradowanego, żyjące w ubóstwie, choć tak wysoko wykształconego człowieka. Załamanie psychiczne i beznadzieję sytuacji potęguje ponura pogoda zimnej oraz mokrej i śnieżnej wiosny, bardziej przypominającej późną jesień, a także tradycja Święta Zimnych Pokarmów i związanej z nim legendy o tragicznej śmierci Jie Zhitui oddanego przyjaciela diuka Wen państewka Jin starożytnych Chin.
Obecnie Święto jest obchodzone na początku kwietnia, dlatego pikniki się udają, gdyż ciepła aura i wiosenna atmosfera sprzyjają rodzinnym spotkaniom.
.....................
Polecam Chronologiczny spis treści oraz Tematyczny spis treści niniejszego blogu.
Chiny u Europejczyka, który stara się poznać odrębność obyczajowości, bogactwo kultury i historii wywołują całkowity zawrót głowy.
POLECAM aplikację na Android "Odkryj Chiny" – poza Polską "Ancient China". Oprócz możliwości poznania pięknych okolic w Chinach, ściągnięcia na pulpit zdjęć w rozdzielczości HD, w formie gry sprawdzimy naszą wiedzę o tych miejscach.
Nagroda za rok 2014 „Poetry&Paratheatre” w kategorii: Popularyzacja Sztuki - Motywy przyrodnicze w poezji chińskiej
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Kultura