wen fang si bao wen fang si bao
169
BLOG

Muzyka SZALONEGO RUMI’EGO

wen fang si bao wen fang si bao Muzyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 2


Wakacje to czas kiedy różnorodność imprez nas mile zaskakuje. Tym razem zachwyciło brzmienie instrumentu strunowego santura (starszego brata cymbałów), na którym grał Javid Afsari Rad mieszkający w Norwegii, choć pochodzący z Iranu.

image

Towarzyszył mu perkusista instrumentów perskich, Behnam Samani. Do tego wspaniała akustyka Synagogi pod Białym Bocianem we Wrocławiu, co dało godzinną przyjemność dla ucha zaprezentowaną przez  wyśmienitych muzyków oraz rzadkie instrumenty.

Wiele świątyń religii mniejszościowych udostępnia swoje podwoje na koncerty, dzięki temu melomani zyskują niezapomniane chwile ze względu na atmosferę i akustykę.


Javid Afsari Rad jest współtwórcą i kompozytorem dla Rumi Ensemble, a jego natchnieniem jest poezja Dżalal ad-Din Rumi żyjącego w XIII wieku, nazywanego poetą miłości. Rumi Ensemble, oprócz tradycyjnych instrumentów perskich, składa się z kwartetu smyczkowego, dzięki czemu różnorodne dźwięki przeplatają się, zabierając słuchacza do ukrytych głębin naszego wnętrza, natomiast rytm jest ważnym elementem ekspresji.


Dżalal ad-Din Rumi  nie tylko był najwybitniejszym poetą sufickim, ale również mistykiem perskim, teologiem islamskim oraz założycielem bractwa wirujących derwiszów.

Również warto obejrzeć taniec derwiszów


Do dziś przeszło połowa mniejszości Hui, zamieszkująca w Chinach, należy do muzułmańskiej grupy sufi.

.............................

image

Polecam Tematyczny spis treści oraz Chronologiczny spis treści niniejszego blogu


Chiny u Europejczyka, który stara się poznać odrębność obyczajowości, bogactwo kultury i historii wywołują całkowity zawrót głowy. POLECAM aplikację na Android "Odkryj Chiny" – poza Polską "Ancient China". Oprócz możliwości poznania pięknych okolic w Chinach, ściągnięcia na pulpit zdjęć w rozdzielczości HD, w formie gry sprawdzimy naszą wiedzę o tych miejscach. Nagroda za rok 2014 „Poetry&Paratheatre” w kategorii: Popularyzacja Sztuki - Motywy przyrodnicze w poezji chińskiej

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (2)

Inne tematy w dziale Kultura