Gdy żar leje się z nieba każdy marzy o ochłodzie… łyku wody, przejściu pod kurtyną wodną, odrobinie cienia, czy pobycie w klimatyzowanym miejscu, w którym nie będzie się nudził.
Spędzenie kilku godzin właśnie w takim miejscu proponuje HYDROPOLIS we Wrocławiu. Ekspozycja oferująca różnorodne technologie multimedialne, interaktywne instalacje, wierne repliki i modele oraz bogate w informacje ekrany dotykowe służące ukazaniu wody z różnych, fascynujących perspektyw. Woda w różnych aspektach: od podstaw, z czego się składa… przez sposoby i historię wykorzystania na świecie i we Wrocławiu… odkrywanie jej tajemnic, związków z mieszkańcami różnych miejsc na kuli ziemskiej… po aspekt ochrony i ekologii.
HYDROPOLIS to jedyny taki obiekt w Polsce i jeden z nielicznych na świecie. Ekspozycja znalazła miejsce w pełniącym swoją funkcję do 2011 roku, zabytkowym XIX-wiecznym podziemnym zbiorniku wody czystej dla miasta Wrocławia, o powierzchni 4000 m².
To miejsce przyjazne dzieciom ze względu na swój interaktywny charakter. Kilka salek kinowych, gdzie zobaczyć można głębię oceanu i niesamowite zjawiska jakie tam zachodzą, poprzez doświadczenia jakie można wykonać w trakcie zwiedzania, po tak prozaiczne rzeczy, jak chociażby uzyskanie wiedzy, w jaki sposób do naszych domów trafia czysta woda i odprowadzane są ścieki.
Zmęczony upałem turysta, „na dzień dobry” może ochłodzić się pod zmieniającą kształty ścianą wodną wzdłuż drogi do głównego wejścia, z czego korzystają zarówno dorośli, jak i dzieci, które trudno wyciągnąć spod tej frajdy.
Przedsięwzięcie jest szczególne, gdyż dotyczy wody, wyjątkowej substancji bez której nie byłoby życia na naszej planecie. Ciekawe centrum wiedzy o wodzie udowadnia, że można ten temat przedstawić w atrakcyjny, interesujący i nowoczesny sposób. Przekazane w sposób jasny i estetyczny są takie tematy jak: woda na Ziemi i kosmosie, pogoda, chmury, właściwości fizyczne i chemiczne wody, woda w historii i sztuce, inżynieria wodna, głębia oceanów, fauna morska, historie morskich zdobywców, statki, a także motywy wody w religiach… no i zagadnienia wodne we Wrocławiu.
Centralne miejsce pierwszego pomieszczenia zajmuje miniatura globu nad wodą, a wokół niej siedziska dla turystów. Zwiedzanie rozpoczyna film wprowadzający i wyjaśniający sens tego miejsca. Opowiada o pochodzeniu wody i jej miejscu w kosmosie, a jest wyświetlany w sali – walcu (film nas otacza i czujemy się jakbyśmy byli w centrum wydarzeń). Narracja jest w języku polskim, ale wyświetlane są napisy w języku angielskim, dzięki czemu obcokrajowcy ze znajomością tego języka nie mają problemów.
Potem tylko mamy podążać za opisanymi ścieżkami świetlnymi w podłodze, zgodnie z mapką kierując się na jedną z kilku wystaw. Trasa obiektu składa się z 9 stref, a w salach kinowych – dając odpoczynek nogom, na wygodnych pufach - można obejrzeć 6 filmów.
Ważni odkrywcy oraz miejsca nieosiągalne dla ludzkiego oka, to pierwsza strefa, gdzie mamy możliwość wejście do kapsuły łodzi podwodnej… dowiedzieć się o wyprawie batyskafu Trieste i Piccarda na dno Rowu Mariańskiego… zastanawiając się, ile osób w historii zeszło na dno tego tajemniczego miejsca.
Obok szczegółowa historia Titanica, ale od strony technicznej - zainteresuje... Jednak trzeba wiedzieć, gdzie i jak to szukać… i się dobrze rozglądać, żeby czegoś ciekawego nie pominąć.
Najciekawsza sala to Głębiny. I tu, zdecydowanie najlepszy film - morskie stworzenia.
W połowie drogi, bardzo praktycznie zaprojektowanej ścieżki zwiedzania, trafimy do strefy relaksu, gdzie zlokalizowano eleganckie, podświetlone leżaki wypoczynkowe z widokiem na Amazonkę z lotu ptaka.
Niestety w tym wspaniałym obiekcie jest tylko jedno miejsce, gdzie można wykonać jakieś doświadczenia (o ile jest obsługa, bo samemu wykonywać nie wolno). Są tu trzy stanowiska doświadczalne, przedstawiające różne zjawiska fizyczne oraz chemiczne, lecz obsługiwane przez pracowników obiektu o każdej pełnej godzinie.
Ciekawą jest mapa poziomicowa Wrocławia, na której można zobaczyć między innymi, które miejsca zalała powódź w 1997.
Dla miłośników muzyki organy wodne genialnego Ktesibiosa.
Muzeum wody HYDROPOLIS to fantastyczna lekcja i przygoda dla całej rodziny. Każdy znajdzie coś dla siebie - zwiedzanie wciąga. Półmrok, chłód, szum wody, zapach wilgoci oraz bardzo ciekawe i nowoczesne multimedia opowiadające o wodzie we wszystkich jej odmianach zachwycają zwiedzających. Dzieci świetnie się bawią i uczą, a rodzice mogą znaleźć gotowe odpowiedzi na pytania typu "dlaczego pada deszcz". Natomiast zagubione maluchy znajdą i przyprowadzą do rodziców kolorowe postacie z bajek.
Chodzenia jest sporo, jeśli chce się wszystko zobaczyć i trochę poczytać. Chyba warto jeszcze raz się tu wybrać, aby wszystko w pełni zobaczyć i zrozumieć. Co ważne, całość jest prezentowana także po angielsku, więc cudzoziemcy anglojęzyczni nie mają problemów.
Warto patrzeć pod nogi, bo na podłodze są ciekawe malowidła.
U kresu wystawy schematy pokazują jak krąży woda i ścieki po mieście Wrocław.
Podsumowując wycieczkę: komu może przyjść na myśl, że tyle można powiedzieć i przedstawić coś tak prozaicznego, a zarazem ważnego w życiu, jak woda. A do tego, docenić piękno odrestaurowanych ceglanych budynków, niezwykle zadbany teren i soczystą zieleń.
Zachwycając się ofertą HYDROPOLIS, znalazły się informacje o Chinach.
Na terenie obiektu można odpocząć wypijając kawę, zjeść ciasto czy lody. Wyjść zrelaksowanym i bogatszym w nową wiedzę.
Wracając do centrum kolejny chiński akcent, Tumski Cup - wyścigi smoczych łodzi obserwowane z Bulwaru Dunikowskiego, a także przybliżenie chińskiej kultury i sztuki z prezentacją wschodnich sztuk walki.
.................................
Polecam Tematyczny spis treści i Chronologiczny spis treści niniejszego blogu
Chiny u Europejczyka, który stara się poznać odrębność obyczajowości, bogactwo kultury i historii wywołują całkowity zawrót głowy.
POLECAM aplikację na Android "Odkryj Chiny" – poza Polską "Ancient China". Oprócz możliwości poznania pięknych okolic w Chinach, ściągnięcia na pulpit zdjęć w rozdzielczości HD, w formie gry sprawdzimy naszą wiedzę o tych miejscach.
Nagroda za rok 2014 „Poetry&Paratheatre” w kategorii: Popularyzacja Sztuki - Motywy przyrodnicze w poezji chińskiej
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Rozmaitości