Wielka chińska historia, ogromny budżet, niezwykłe widowisko oraz sceny walki cechują film „Trzy królestwa. Wskrzeszenie smoka”. To kolejna ekranizacja w ramach środowych wieczorów filmowych Instytutu Konfucjusza we Wrocławiu.
Opowiedziane wydarzenia zostały luźno oparte na słynnym chińskim eposie „Opowieści o Trzech Królestwach” Luo Guanzhonga. Dodano wiele postaci fikcyjnych, na czele z główną oponentką bohatera, Cao Ying, wnuczką wielkiego Cao Cao – jednego z faktycznych generałów upadłej dynastii Han. Główny bohater, Zao Zilong wzorowany jest na legendarnym generale Zhao Yunie.
Akcja filmu trwa ponad 30 lat i jest osadzona w Epoce Trzech Królestw tj. w III wieku n.e., kiedy Chiny były podzielone między trzy rywalizujące ze sobą monarchie (Wei, Shu Han i Wu), z których każda chciała zjednoczyć kraj pod własnymi rządami. Głównym bohaterem jest Zhao Zilong, rozpoczynający służbę w armii Shu Han jako prosty żołnierz z prowincji, lecz dzięki swemu bohaterstwu, waleczności, odwadze i sprytowi szybko awansuje, aby z czasem stać się słynnym generałem. Królowie się zmieniają, a marzenie o zjednoczeniu starszego już Zhao nadal się nie spełnia.
Widza zachwycą sceny bitewne nakręcone w środku pola walki, od czasu do czasu zastygając w spowolnionym tempie, dzięki czemu łatwiej dostrzec szczegóły. W roli Cao Ying wystąpiła aktorka i modelka Maggie Q (znana z „Mission Impossible III” i „ W 80 dni dookoła świata”), a w roli Zhao Zilonga – Andy Lau, gwiazda kina chińskiego („Dom latających sztyletów”, „Kiedy łzy przeminą”).
POLECAM ŚRODY Z FILMEM CHIŃSKIM w Instytucie Konfucjusza we Wrocławiu – następne filmy będą osadzone w czasach współczesnych.
Chiny u Europejczyka, który stara się poznać odrębność obyczajowości, bogactwo kultury i historii wywołują całkowity zawrót głowy.
POLECAM aplikację na Android "Odkryj Chiny" – poza Polską "Ancient China". Oprócz możliwości poznania pięknych okolic w Chinach, ściągnięcia na pulpit zdjęć w rozdzielczości HD, w formie gry sprawdzimy naszą wiedzę o tych miejscach.
Nagroda za rok 2014 „Poetry&Paratheatre” w kategorii: Popularyzacja Sztuki - Motywy przyrodnicze w poezji chińskiej
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Kultura