W roku 771 p.n.e. Quanrong, barbarzyński lud, który nie podporządkował się dynastii Zhou, po zawarciu przymierza z częścią arystokracji Zhou zabił króla You (周 幽 王, Zhou You Wang, panowanie 781 – 771 r. p.n.e.) i przegnał Zhou z ich zachodniej stolicy, Hao. Prawdopodobnie by do tego nie doszło, gdyby nie rozwiązłość i brak odpowiedzialności tego władcy. Znana jest anegdota, która opowiada jak król You, aby rozśmieszyć ulubioną konkubiną kilkakrotnie nakazał rozpalić ognie alarmowe wzywające armię. Niestety, kiedy nastąpił prawdziwy atak wroga, żołnierze zlekceważyli alarm i nie stawili się na wezwanie.
Od tego momentu okres panowania nazywany jest Wschodnią Dynastią Zhou; a syn You, Ping (panowanie 770 – 720 r. p.n.e.) musiał przenieść swą siedzibę z doliny Wei do wschodniej stolicy Chengzhou (成周). Jednak ani on, ani jego następcy przez kolejnych przeszło pięćset lat nie byli w stanie przywrócić władzy nad wieloma państewkami, ani przyłączyć do królestwa zachodnich ziem, z których ród Zhou się wywodził. Od tego czasu władza jak i prestiż domu Zhou ulegały powolnej degradacji, co przyspieszyło dokonanie się zmian społecznych.
Chiny zawdzięczają najdłużej trwającej dynastii wzmocnienie władzy oraz przyłączenie dużych połaci ziemi, tworząc rozległe imperium, wykraczające daleko poza granice poprzedniej dynastii Shang. Celem prawidłowego zawiadywania podległymi terenami zaczęto decentralizować władzę na rzecz lokalnych administratorów, którzy z czasem coraz śmielej zaczęli się przeciwstawiać królowi Zhou w stolicy. Królowie borykający się cały czas z napadami ludów północnych nie byli w stanie radzić sobie z lokalnymi władzami wojskowymi.
Królowie Zhou zachowali dla siebie centralnie położoną krainę zajmującą dolinę rzeki Wei oraz niewielki skrawek ziemi nad środkowym biegiem Huanghe. Posunięcie to stało się przyczyną późniejszego upadku i prestiżu władców Zhou. Ziemia nadal należała do najwyższego władcy, który dawał w lenno arystokratom; ci z kolei dzielili pomiędzy swoich wasali. Założono garnizony w całym kraju, skąd rządzono podbitą ludnością. Stopniowo królowie z domu Zhou popadali w coraz większą zależność od swych wasali, w rezultacie czego ich władza stała się formalną.
Odtąd władcy Zhou mieli uniemożliwiony rozwój terytorialny na drodze podbojów. Natomiast księstwa lenne, leżące na skraju domeny chińskiej, choć borykały się z najazdami plemion niechińskich, jednak miały nieograniczoną możliwość poszerzania swego areału. Księstwa lenne poczęły prowadzić całkowicie niezależną politykę wewnętrzną i zewnętrzną; Chiny przestawały istnieć jako jeden organizm państwowy, a władcy państewek brzegowych coraz częściej rościły sobie prawo do tytułu królewskiego.
Zapraszam na kolejne notki opowiadające o tamtych czasach.
Chiny u Europejczyka, który stara się poznać odrębność obyczajowości, bogactwo kultury i historii wywołują całkowity zawrót głowy.
POLECAM aplikację na Android "Odkryj Chiny" – poza Polską "Ancient China". Oprócz możliwości poznania pięknych okolic w Chinach, ściągnięcia na pulpit zdjęć w rozdzielczości HD, w formie gry sprawdzimy naszą wiedzę o tych miejscach.
Nagroda za rok 2014 „Poetry&Paratheatre” w kategorii: Popularyzacja Sztuki - Motywy przyrodnicze w poezji chińskiej
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Kultura