Most Anji
Most Anji
wen fang si bao wen fang si bao
572
BLOG

Most Anji - próba obciążeniowa

wen fang si bao wen fang si bao Podróże Obserwuj temat Obserwuj notkę 0

Najstarszym, do dzisiaj zachowanym bez przeróbek, modernizacji i remontów jest kamienny most łukowo-ryglowy nad rzeką Xiao w powiecie Zhao, prowincji Hebei. Anji Qiao (安济桥) dosłownie oznacza Bezpieczne przejście mostowe, a jego wykonawstwo jest przypisywane rzemieślnikowi Li Chun. Konstrukcja bywa również nazywana Wielkim Kamiennym Mostem (Dàshí Qiáo,大石桥) lub Mostem Zhaozhou (Zhàozhōu Qiáo,赵州桥), a nazwa pochodzi z okresu, kiedy powiat Zhao funkcjonował jako prefektura Zhao (spuścizna po starożytnym państewku Zhao Okresu Walczących Królestw).

W 1991 roku stowarzyszenie American Society of Civil Engineers uznało konstrukcję za Międzynarodowy Zabytek Inżynierii Budowlanej, co oznacza, że znajduje się na liście obok takich sław jak: Wieża Eiffla w Paryżu, Kanał Panamski czy Piramidy Egipskie.

Most wybudowany został w latach 595 – 605, za czasów dynastii Sui; jego długość wynosi ok. 51 m, rozpiętość 37 m, wysokość 7,3 m, natomiast szerokość 9 m.

Przetrwał dziesięć wojen, liczne trzęsienia ziemi i powodzie. Jedynie wymieniono kamienne balustrady przyozdabiając wizerunkami smoków i innych mitycznych stworów.

Wytrzymałość swą zawdzięcza wykonawstwie centralnego łuku z 28 cienkich − z zastosowaniem odpowiednich proporcji − wyprofilowanych płyt, połączonych na tzw. „jaskółczy ogon” − łączniku stosowanym najczęściej w konstrukcjach drewnianych oraz wzmocnieniu żelaznymi kotwami.

Prześwity (po dwa z każdej strony) oprócz zmniejszenia masy mostu, dodatkowo ograniczają siły naporu działające na konstrukcję podczas powodzi, pozwalając na większy przepływ wody.

Most Anji stał się pierwowzorem dla zbudowanego w 1130 roku za panowania dynastii Song, przez inżyniera Pou Qianer mostu Yongtong (永通桥) nad rzeką Qingshui koło Zhaoxian również w prowincji Hebei.

Wyjątkowa konstrukcja dała początek wielu legendom. Według jednej z nich, most został postawiony przez chińskiego cieślę i budowniczego Lu Ban ( 507 – 440 r. p.n.e.), któremu przypisuje się niezwykłe uzdolnienia oraz wynalezienie wielu narzędzi, dzięki czemu z czasem został deifikowany i czczony jako patron cieśli budowlanych.

Mieszkańcy brzegów rzeki Xiao mogli przemieszczać się jedynie drewnianymi łodziami, co było utrudnione podczas przyboru. Cieśla Lu Ban chcąc im ulżyć, postanowił w ciągu jednej nocy spiąć brzegi wyjątkową konstrukcją. Mieszkańcy wyrażając radość i składając dobroczyńcy dowody uwielbienia oraz bawiąc się na uroczystości, zwrócili na siebie uwagę dwóch nieśmiertelnych: Zhang Guolao i Chai Wangye, którzy stąpili z nieba, aby zobaczyć co jest przyczyną takiego rejwachu. Po obejrzeniu mostu byli pod wrażeniem, dlatego zadecydowali osobiście przetestować trwałość konstrukcji. Gdy przeszli przez most jeden jadąc na osiołku, a drugi pchając taczkę okazało się, że konstrukcja nadal stoi. Postanowili użyć swoich magicznych mocy, aby przeprowadzić próbę obciążeniową. Zhang w sakwach osła umieścił Słońce, Księżyc i gwiazdy, natomiast Chai załadował na taczkę pięć wielkich gór taoizmu. Gdy zbliżali się do wierzchołka  most się zaczął trząść, na co do rzeki skoczył Lu Ban i wsparł konstrukcję. Mówi się, że do dziś widać pozostawione na powierzchni mostu ślady kopyt osła, rozstaw kół taczki oraz odcisk dłoni Lu Ban na koronie łuku.

Notki powiązane: Most Księżycowy, Most Siedemnastu Łuków, Most Marco Polo, Mosty Nieśmiertelnych, Hua Shan nie dla akrofobów, Jeb Corliss nad Tianmen, Tongli - Wenecja Wschodu, Shouxihu most wiatru i deszczu,

Zobacz galerię zdjęć:

Chłopiec podziwia mityczne stwory na balustradzie
Chłopiec podziwia mityczne stwory na balustradzie Most Yongtong

Chiny u Europejczyka, który stara się poznać odrębność obyczajowości, bogactwo kultury i historii wywołują całkowity zawrót głowy. POLECAM aplikację na Android "Odkryj Chiny" – poza Polską "Ancient China". Oprócz możliwości poznania pięknych okolic w Chinach, ściągnięcia na pulpit zdjęć w rozdzielczości HD, w formie gry sprawdzimy naszą wiedzę o tych miejscach. Nagroda za rok 2014 „Poetry&Paratheatre” w kategorii: Popularyzacja Sztuki - Motywy przyrodnicze w poezji chińskiej

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości