Ówczesny strój królewski oraz możnowładców
Ówczesny strój królewski oraz możnowładców
wen fang si bao wen fang si bao
300
BLOG

Schyłek dobrej passy dynastii

wen fang si bao wen fang si bao Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 2

Dziesiątym królem dynastii Zhou był Li Zhou (周厲王, Zhou Li Wang), przybliżony okres panowania 877 – 841 r. p.n.e. lub 857 – 842 r. p.n.e. Okazał się typowym władcą późnego okresu panowania, gdzie uważa się, że stabilizacja i dobrobyt to bezsporna część władzy, o którą nie należy przejawiać troskę, bo po prostu jest. Dbając tylko o swoje przyjemności, skutkowało korupcją, podniesieniem podatków, nędzą poddanych i karaniem tych, co się sprzeciwili lub głośno krytykowali. Złe rządy Li szybko zmusiły chłopów i żołnierzy do obrony swoich praw ze względu na ciężki los oraz bezsilność wobec nadużyć w państewkach lennych. Doszło do buntu, przez co władca w 841 r. p.n.e., po wybuchu powstania ludowego, został wygnany do Zhi w pobliże Linfen.

Data ta jest bardzo ważną z dwóch względów: uważa się ją za pierwszą wiarygodną w historii Chin, a także moment definitywnego schyłku fazy środkowej (956 – 866 r. p.n.e.) panowania Zachodniej Dynastii Zhou (1046 – 771 r. p.n.e.), kiedy ograniczona kontrola nad podległymi lennami znacznie osłabła.

Gdy król Li został wygnany, jego syn Xuan był nieletnim, dlatego regentem na okres 841 – 828 r. p.n.e. został Gong He (共和), znany w literaturze, jako Gonghe Regency (Regencja Wspólnego Pokoju). Historyk dynastii Han, Sima Qian, w swoim wiekopomnym dziele Zapiski historyka(Tàishǐgōng shū 太史公書) powstałym w latach 109 - 91 r. p.n.e., w kilku zdaniach opisał te czasy, jako okres harmonii, gdzie Gonghe rządził wspólnie z książętami Zhou i Shao. We fragmencie książki Lulianzi 魯連子znajduje się informacja wskazująca na to, że hrabia Gong był dobrym władcą, a nie uzurpatorem. Odmiennie to przedstawia, znacznie bardziej wiarygodna, ze względu na czas jej powstania, Kronika Bambusowa (Zhúshū Jìnián,竹书纪年), spisana w III w. p.n.e. na listewkach bambusowych. Informacje zawarte w niej wydają się bardziej rzetelne, a mówi się o tym, że wówczas rządził tylko jeden człowiek − hrabia Gong (共伯), o imieniu własnym He (和), co zostało potwierdzone dzięki napisom na brązach.

Po dojściu do pełnoletności król Xuan (周宣王, Xuan Zhou Wang), rządził w latach 827/25 – 782 r. p.n.e. Starając się przywrócić silną władzę królewską musiał walczyć z „Zachodnim Barbarians” (prawdopodobnie tak nazwano nomadyczne plemię Xianyun) oraz z innymi grupami na południowym wschodzie wzdłuż rzeki Huai.

Xuwang miał nie tylko problemy z wojowniczymi zachodnimi plemionami, ale również z lennymi książętami, którzy przyzwyczaili się za regencji do rozpusty, demoralizacji i anarchii, nie uznającej władzy króla. Chcąc skonsolidować domenę chińską, w dziewiątym roku swego panowania, Xuwang zwołał spotkanie ze wszystkimi panami lennymi, co niestety nie przyniosło spodziewanych pozytywnych zmian.

W następnych latach o sukcesje walczyły państewka Lu, Wei i Qi, i od tej pory wszyscy panowanie zaczęli się jawnie buntować przeciw władzy królewskiej. W niewyjaśnionych okolicznościach król skazał na śmierć prawdopodobnie niewinnego Dubo (trudno dociec, kim był ten człowiek) i za ten czyn, w ramach odwetu i zemsty, król został zabity strzałą w roku 781 p.n.e.

Chiny u Europejczyka, który stara się poznać odrębność obyczajowości, bogactwo kultury i historii wywołują całkowity zawrót głowy. POLECAM aplikację na Android "Odkryj Chiny" – poza Polską "Ancient China". Oprócz możliwości poznania pięknych okolic w Chinach, ściągnięcia na pulpit zdjęć w rozdzielczości HD, w formie gry sprawdzimy naszą wiedzę o tych miejscach. Nagroda za rok 2014 „Poetry&Paratheatre” w kategorii: Popularyzacja Sztuki - Motywy przyrodnicze w poezji chińskiej

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (2)

Inne tematy w dziale Kultura