Czy można w jednym dniu i w jednym miejscu posłuchać koncertu na guzheng, obserwować ceremonię parzenia herbaty i uczestniczyć w lekcji języka chińskiego?
Okazuje się, że tak.
Muzeum Narodowe we Wrocławiu w dniu 21 lutego 2015 zorganizowało imprezy dla dzieci i dorosłych z okazji Chińskiego Nowego Rok, który według kalendarza księżycowego wypada 19 lutego i potrwa do 7 lutego 2016 roku, a będzie to rok kozy (owcy) sprzyjający rozwojowi sztuki, aktywności i kreatywności, dlatego ludzie obdarzeni inwencją mogą liczyć na pomyślny los.
W szacownej instytucji nasi milusińscy wraz z rodzicami brali udział w zajęciach plastycznych – bajki chińskie, maski opery pekińskiej, kaligrafia chińska oraz wycinanki chińskie.
Natomiast dorośli mogli posłuchać wykładów na temat filozofii chińskiej w odniesieniu do greckiej oraz symboliki w sztuce chińskiej, co w pewnym sensie również nawiązywało do czynnej aż do 30 sierpnia b.r. wystawy „Estetyka rytuału. Chińska sztuka ludowa”. Zachęcam do jej oglądnięcia, a bliższe informacje można uzyskać we wcześniejszej mojej notce.
Najbardziej jednak efektowny był pokaz Tai Chi, ceremonia parzenia herbaty, lekcja języka chińskiego, gdzie słuch muzyczny był bardzo ważnym elementem w przyswajaniu tonów. Na koniec mogliśmy się posłuchać dźwięków chińskiej cytry Guzheng, na której grała pani Duan Xiaoli melodię nawiązującą do bajki o chłopcu i mistrzu, od którego nauczył się grać na tym instrumencie. Równolegle do oglądanej treści bajki na ekranie, wsłuchiwaliśmy się w aranżację muzyczną.
A jeśli ktoś miał jeszcze werwę, mógł się przemieścić do Sali Oratorium Marianum Uniwersytetu Wrocławskiego i zdążyć na tańce z wachlarzami w wykonaniu żywiołowego zespołu Al Mara, a także dodatkowo posłuchać dźwięku Guzheng w fenomenalnie akustycznej Auli.
Dzień spędzony w dostojnych salach gmachu Muzeum Narodowego i Uniwersytetu Wrocławskiego zapewne na długo zapadnie w pamięci nie tylko entuzjastom chińskiej kultury.
Chiny u Europejczyka, który stara się poznać odrębność obyczajowości, bogactwo kultury i historii wywołują całkowity zawrót głowy.
POLECAM aplikację na Android "Odkryj Chiny" – poza Polską "Ancient China". Oprócz możliwości poznania pięknych okolic w Chinach, ściągnięcia na pulpit zdjęć w rozdzielczości HD, w formie gry sprawdzimy naszą wiedzę o tych miejscach.
Nagroda za rok 2014 „Poetry&Paratheatre” w kategorii: Popularyzacja Sztuki - Motywy przyrodnicze w poezji chińskiej
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Kultura