Ponownie Wrocław rozpieszcza entuzjastów chińskiej kultury. Tym razem Muzeum Narodowe na wystawie „Estetyka rytuału. Chińska sztuka ludowa” zaprezentowało rzemiosło regionalne odwołujące się do kultów i wierzeń, mitologii i tradycyjnej symboliki. Zwiedzający zobaczy barwną i dekoracyjną sztukę użytkową; papierowe wycinanki, porcelanę malowaną tuszem, bogato haftowane części garderoby oraz zabawki.
Wszystko zachwyca − przed każdą gablotą można długo stać i przyglądać się wyjątkowemu mistrzostwu anonimowych artystów ludowych. Chińscy twórcy byli i nadal są wykwalifikowanymi rzemieślnikami przekazującymi sobie tajniki profesji z pokolenia na pokolenie, dlatego ich wyroby są dopracowane i zasługują na swoją renomę.
Na pierwszym z prezentowanych zdjęć warto zwrócić uwagę na ślubny pochód z czerwonym palankinem, gdzie kilkucentymetrowe figurki zrobiono – aż trudno uwierzyć − z odnóży i pancerzyków cykad. Obok stoi stół z biesiadnikami oraz fryzjer z klientem. Całość stanowi niepowtarzalną dekorację.
Ślub był wyjątkową uroczystością, dziewczyna na zawsze opuszczała rodzinne domostwo i od tej pory już była zdana na łaskę i niełaskę teściowej, męża i jego rodziny. Symbole pomyślności małżeńskiej to kaczki mandarynki, podwójny znak szczęścia, czy amulet wykonany z monet.
Tygrys w Chinach był uważany za króla górskich zwierząt; jest symbolem odwagi, gdyż potrafi przepędzać demony. Dlatego na grobach można znaleźć jego gliniane figurki. Tygrysa dosiadają liczne bóstwa, a także chłopiec będący wzorem oddania rodzicom. Wizerunek tygrysa na futrynie drzwi chroni przed demonami. Dzieciom zakłada się tygrysie ubranka. Właśnie na wystawie można zobaczyć dziecięce nakrycia głowy w kształcie głowy tygrysa i pantofelki ze stosownym haftem, które miały chronić przed złośliwymi demonami. Dzieci także chroniono poprzez zabawki, czapeczki i śliniaczki z pięcioma jadowitymi zwierzętami, które odstraszały złe duchy.
Na ścianach prezentują się wspaniałe kolorowe odbitki techniki drzeworytniczej ukazujące strażników domostw, ośmiu nieśmiertelnych i motywy przynoszące szczęście oraz ilustrujące popularne legendy.
Również interesująca jest gablota z drzeworytem przedstawiającym ołtarz domowy wraz z ceremonią odprawianego rytuału kultu przodków, a także stosowny lampion oraz utensylia potrzebne podczas uroczystości.
Zachwycą lalki z teatrzyku cieni, pacynki, marionetki oraz podwieszone pod sufit latawce, które są nieodłącznym rekwizytem uroczystości świątecznych.
Wszystkie obiekty pochodzą z kolekcji Zlaty Černy – znanej czeskiej sinolog, historyka sztuki i wieloletniego kuratora Działu Sztuki Chińskiej Muzeum Narodowego w Pradze.
Wystawa trwa od 25 listopada 2014 aż do 30 sierpnia 2015 roku, więc z wygospodarowaniem wolnego czasu nie powinno być problemu, chociażby wykorzystując ferie, wakacje czy urlop. Przyjazna i sympatyczna stolica Dolnego Śląska oraz wolny wstęp w soboty do Muzeum Narodowego, pewnie będzie dodatkowym magnesem przyciągającym na wycieczkę.
PS. Tam gdzie zostały dołączone hiperłącza, zapraszam wnikliwych i chcących poszerzyć wiedzę Czytelników, do wcześniejszych moich notek właśnie opisujących ten typ chińskiej sztuki ludowej.
Chiny u Europejczyka, który stara się poznać odrębność obyczajowości, bogactwo kultury i historii wywołują całkowity zawrót głowy.
POLECAM aplikację na Android "Odkryj Chiny" – poza Polską "Ancient China". Oprócz możliwości poznania pięknych okolic w Chinach, ściągnięcia na pulpit zdjęć w rozdzielczości HD, w formie gry sprawdzimy naszą wiedzę o tych miejscach.
Nagroda za rok 2014 „Poetry&Paratheatre” w kategorii: Popularyzacja Sztuki - Motywy przyrodnicze w poezji chińskiej
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Społeczeństwo