Od dziesiątego króla dynastii Shang, Zhongding, panował chaos w rodzinie królewskiej. Za rządów kolejnych dziewięciu królów o koronę walczyli bracia, wujkowie i siostrzeńcy. Efekt takiej sytuacji był oczywisty; państwo słabło, wasale odrywali swoje ziemie, a ludność stawała się biedna, gdyż panowie podwyższali podatki i opłaty potrzebne na wydatki wojskowe.
Aby przezwyciężyć kryzys w popadającym w ruinę kraju oraz odseparować się od rodzin rządnych władzy, dwudziesty król Pan Geng (1290 – 1263 r. p.n.e.) przeniósł stolicę z Yan (dzisiejsze Qufu w prowincji Shandong) do Beimeng (北蒙), po czym zmienił nazwę na Yin (殷). Z tego właśnie powodu, historycy w późniejszych czasach, okres panowania aż do upadku dynastii nazywali Shang-Yin. Obecnie tereny stolicy Yin znajdują się w zarysie miasta Anyang, w prowincji Henan.
Król Pan Geng przeprowadził szereg reform, odrzucił wszelki przepych i ekstrawagancję, zadbał o życie zwykłych ludzi, stabilizując w ten sposób sytuację w kraju. W efekcie polityka, gospodarka, i kultura zaczęły się bez przeszkód rozwijać.
Yinxu (殷墟) – dosłownie ruiny Yin – obejmujące teren około 24 km², zostały po raz pierwszy odkryte w 1899 r. Jednak dopiero w 1917 r. zorientowano się, że jest to prawdopodobnie starożytna stolica. Pierwsze wykopaliska były prowadzone w latach 1928 – 1937, w wyniku których odkryto szczątki pałaców królewskich, świątyń, kilka królewskich grobowców z cennymi naczyniami brązowymi i biżuterią jadeitową oraz ponad 100.000 tzw. kości wróżebnych (o czym szerzej napiszę w następnej notce), które stały się bezcennym źródłem informacji o tamtych czasach oraz rozwoju pisma chińskiego.
Miasto było podzielone na dzielnice: pałacową, grobowce, warsztaty, mieszkania dla ludności i pomieszczenia dla niewolników. Po odkryciu i przestudiowaniu zakresu budowli i artefaktów, można było stwierdzić, że było to bogate centrum polityczne, gospodarcze i kulturalne dynastii Shang.
Miasto Yin zostało doszczętnie zniszczone podczas obalania dynastii, kiedy ostatni król zginął w płonącym pałacu i nie został po królewsku pogrzebany.
Dynastia Shang 9
Notki powiązane
Genialny kucharz-gubernator
Bitwa pod Mingtiao
Dynastia Shang a odkrycia archeologiczne
Królestwo Shang
Początek dynastii Shang
Pierwsza stolica dynastii Shang
Król Wu Ding
Królowa Fu Hao
Kości wróżebne
Największy ding
Chiny u Europejczyka, który stara się poznać odrębność obyczajowości, bogactwo kultury i historii wywołują całkowity zawrót głowy.
POLECAM aplikację na Android "Odkryj Chiny" – poza Polską "Ancient China". Oprócz możliwości poznania pięknych okolic w Chinach, ściągnięcia na pulpit zdjęć w rozdzielczości HD, w formie gry sprawdzimy naszą wiedzę o tych miejscach.
Nagroda za rok 2014 „Poetry&Paratheatre” w kategorii: Popularyzacja Sztuki - Motywy przyrodnicze w poezji chińskiej
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Kultura