W pierwszym miesiącu kalendarza księżycowego kwitnie śliwa - chyba najsłynniejsze drzewo w Chinach. Upodobali je sobie poeci, malarze a nawet tancerze.
Jak na tak słynny obiekt zainteresowania, musiała również powstać odpowiednia legenda, której bohaterką stała się księżniczka Shouyang, córka cesarza Liu Yu (panowanie 420 – 422 r.) dynastii Liu Song (420 – 479 r.), Epoki Dynastii Południowych i Północnych (420 – 589 r.).
Siódmego dnia pierwszego miesiąca księżycowego (co w tym roku wypadało 16 lutego kalendarza gregoriańskiego) księżniczka Shouyang „ucięła” sobie popołudniową drzemkę pod drzewem śliwy. I jak to bywa z różnymi przypadkowymi odkryciami, jak wieść niesie, tak również tym razem się zdarzyło. Na delikatne białe czoło pałacowej piękności opadł kwiatek śliwy... no i się przykleił... Pewnie dziewczę, po trudach całego dnia, musiało być bardzo zmęczone i długo ucinało sobie tę drzemkę, skoro później nie można było kwiatka ani zmyć, ani zdrapać. Jak podaje legenda, na czole pozostał na stałe uroczy ślad, który bardzo szybko zaczęły naśladować młode dziewczyny.
Trochę urealniając przypowieść... prawdopodobnie, właśnie w ten sposób starano się ukryć księżniczki defekt skóry lub znamię... no i trzeba było wymyślić jakąś poetycką historyjkę dla złośliwych przyjaciółek i konkurentów do jej ręki.
Dzięki temu księżniczka Shouyang została koronowana na Boginię Kwiatu Śliwy, a siódmy dzień pierwszego miesiąca księżycowego na dzień narodzin kwiatu śliwy. Bardzo szybko w pałacu upowszechnił się śliwkowy makijaż (meihua zhuang) , który za czasów dynastii Tang (618 - 907 r.) wszedł do kanonu ozdabiania urody ówczesnych piękności.
Źródło:
http://history.cultural-china.com
BOGINIE, ARTYŚCI I KWIATY 4
Powiązane notki:
Kalendarz kwiatowy
Kwiat śliwy a poeci i symbole
Kwiat śliwy a malarze i tancerze
Kwiat moreli
Kwiat morli w sztuce i symbolice
Konkubina Yang Gui Fei
Chiny u Europejczyka, który stara się poznać odrębność obyczajowości, bogactwo kultury i historii wywołują całkowity zawrót głowy.
POLECAM aplikację na Android "Odkryj Chiny" – poza Polską "Ancient China". Oprócz możliwości poznania pięknych okolic w Chinach, ściągnięcia na pulpit zdjęć w rozdzielczości HD, w formie gry sprawdzimy naszą wiedzę o tych miejscach.
Nagroda za rok 2014 „Poetry&Paratheatre” w kategorii: Popularyzacja Sztuki - Motywy przyrodnicze w poezji chińskiej
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Kultura