W dobie unifikacji i informatyzacji - znając odpowiednią aplikację - wpisujesz dane... klikasz i masz gotową odpowiedź.
Dzięki temu pod tymi linkami każdy może przekształcić dowolną datę gregoriańską na chińską tutaj lub tutaj.
Natomiast z chińskiego kalendarza przejść na gregoriański tutaj.
Oczywiście to jest najprostsza metoda - zgodnie z powiedzeniem "czas to pieniądz" oraz "nie ma sensu wyważać drzwi jak są otwarte". Nikogo nie będę namawiać do żmudnych obliczeń - dla samej satysfakcji z osobistego dojścia do tego samego - bo i po co, a poza tym, raczej byłoby to niewykonalne bez fachowych materiałów.
Tę notkę publikuję 2013/2/7 AD
co odpowiada wg ciągłej numeracji
4710/12/27 CC czyli 4710 Nian 12 Yue 27 Ri
W godzinie Węża
Przez kilka dni jeszcze będzie Rok Smoka
Bieżący rok zawiera 12 miesięcy księżycowych
Zgodnie z sześćdziesięcioletnim cyklem jest rokiem Ren Chen
Nie tylko chiński kalendarz jest ruchomy, wszystkie główne religie świata są przywiązane do zmian księżycowych. Również w chrześcijaństwie wiele świąt ma niestałą datę, np. Wielkanoc, Niedziela Palmowa, Zielone Świątki czy Boże Ciało.
A więc zmienność w kalendarzu to nic dziwnego, ani nadzwyczajnego – chiński jednak ma niepowtarzalne ciekawostki.
Cykl sześćdziesięcioletni jest kombinacją 10 znaków tian gan (niebiańskich pni) oraz 12 znaków di zhi (ziemskich gałęzi) – wg przedstawionej wyżej tabeli.
Ponadto stanowi połączenie dwunastu ziemskich gałęzi reprezentowanych przez dwanaście zwierząt, a także dziesięciu niebiańskich pni, symbolizowanych przez pięć żywiołów oraz pierwiastki Yin i Yang (również w tabelach powyżej). Co stanowi kombinację pięciu okresów dwunastoletnich (shuxiang) tj. znaków zodiaku, tworząc również sześćdziesięcioletni cykl kalendarzowy, który jest bardziej znany niż ten pierwszy.
Podstawowa terminologia kalendarza księżycowego przedstawia się następująco:
- Xing Qi dzień powszedni, dosłownie faza gwiazdy
- Ri niedziela, słońce, ale również kolejny dzień tygodnia
Dni tygodnia są liczone od jeden do sześciu, oprócz niedzieli.
- Yue miesiąc, księżyc
Yue jest podobne do miesiąca, ale zawiera liczbę dni dla jednego cyklu Księżyca wokół Ziemi, które zmieniają się od 29 (xiao yue mały miesiąc) do 30 dni (da yue duży miesiąc). Yue rozpoczyna się w nowiu i wcale nie zaczyna się od pierwszego dnia Ri (chyba, że przypadkowo).
- Jie są to dwadzieścia cztery, jak gdyby mini pory roku składające się z około 15 dni. 24 Jie odpowiada 24 pozycjom położenia Ziemi w stosunku do Słońca, tak że pełny cykl 24 Jie przypisany jest pełnemu cyklowi Ziemi wokół Słońca. Ta jednostka czasowa występuje w kalendarzu rolniczym, o czym będzie mowa w jednym z kolejnych wpisów. Około dwóch Jie wchodzi w każde Yue, ale nie koniecznie.
- Nian jest podobne do roku. Jedno Nian odpowiada dwudziestu czterem Jie, zazwyczaj ma dwanaście Yue (oprócz roku przestępnego). Nian zaczyna się około trzeciego Jie przed Chun Fen (równonoc wiosenna). Pierwsze Nian było w 2698 BC.
Mitologiczny stwór Nian każdej wiosny, w okolicach Nowego Roku, wychodził ze swojej kryjówki pod morzem, w okolicach gór i atakował ludzi po wsiach, a w szczególności dzieci. Gdy nieszczęśnicy zorientowali się, że Nian boi się hałasów i czerwonego koloru, postanowili rozprawić się z potworem. Chaty ustroili w czerwone dekoracje, a sami również ubrani w czerwone szaty, uzbrojeni w puste miski i talerze oraz petardy; robiąc wiele hałasu wykurzyli prześladowcę ze wsi.
Bajeczka o ucywilizowanej rodzinie Nian, chińskim chłopcu oraz Nowym Roku
W kolejnym wpisie zapraszam na informacje związane ze znaczeniem chińskiego zodiaku w wielu aspektach życiowych,
CHIŃSKI KALENDARZ 3
POWIĄZANE NOTKI:
Kalendarz księżycowo-słoneczny
Cykl sześćdziesięcioletni
Znaki zodiaku
Horoskop
Chińska doba
Kalendarz rolniczy
Ery panowania
Chiny u Europejczyka, który stara się poznać odrębność obyczajowości, bogactwo kultury i historii wywołują całkowity zawrót głowy.
POLECAM aplikację na Android "Odkryj Chiny" – poza Polską "Ancient China". Oprócz możliwości poznania pięknych okolic w Chinach, ściągnięcia na pulpit zdjęć w rozdzielczości HD, w formie gry sprawdzimy naszą wiedzę o tych miejscach.
Nagroda za rok 2014 „Poetry&Paratheatre” w kategorii: Popularyzacja Sztuki - Motywy przyrodnicze w poezji chińskiej
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Kultura