Ponad 4000 lat temu w dolinach rzek Huanghe i Yangzijiang żyło wiele plemion i klanów rodzinnych. Najbardziej znane to: Huang, Yan i Chi You. Plemię Huang, prowadzące koczowniczy tryb życia, początkowo żyło w północno-zachodniej części domeny chińskiej (obecne Shaanxi), a następnie przeniosło się na wschód, w doliny górskie obecnej Zhuolu Xian, prowincji Hebei. Plemię Yan zajmowało ziemie w dolinie rzeki Weihe, dopływu środkowego biegu Huanghe (nad którą leży obecne Xi’an). Natomiast plemię Chi You mieszkało we wschodniej części Chin (obecne prowincje Shandong i Henan).
Według Huangfu Mi (215 – 282), uczonego i lekarza Zachodniej Dynastii Han, Huangdi urodził się w Shou Qiu, leżącego na obrzeżach dzisiejszego miasta Qufu prowincji Shandong. Najpierw mieszkał w pobliżu rzeki Ji, uważanej jako rzeka Fen w prowincji Shanxi, a następnie przeniósł się w pobliże miasta Zhuolu.
Z tego powodu Shou Qiu jest uważane za kolebkę Żółtego Cesarza. Dla upamiętnienia tego faktu, nad niewielkim jeziorkiem ustawiono dwie 16-metrowe stele posadowione na żółwiach: zachodnią Qing Shou Bei i wschodnią Wan Ren Chou Bei. Ustawiono je w 1012 roku, obecnie są częściowo zrekonstruowane.
Świątynia konfucjańska w Qufu
Natomiast przyjmuje się, że miasto w którym żył Żółty Cesarz leży we wsi Xishanbu, na przedmieściu Fanshsn miasta Zhuolu. Teren ten zajmuje 35 kilometrów kwadratowych, stając się miejscem upamiętniającym przodków, w którym turyści mogą się zapoznać z początkami Państwa Środka.
Najważniejszy jest Pawilon Trzech Przodków tj. Huang Di, Yan Di i Chi You, gdzie stoją ich ogromne posągi, można tam również zobaczyć narzędzia, broń, ceramikę, kołowrotki oraz makiety pokazujące jak wtedy się żyło. Na ogromnych freskach pomalowano sceny z bitew pod Banquan i Zhuolu, podpisania rozejmu na Górze Fushan oraz terenów ówczesnej stolicy.
Według specjalistów od turystyki, w pobliżu miasta Zhuolu znajdują się aż 23 miejsca, gdzie można znaleźć pamiątki poświęcone kultowi Trzech Przodków, jednym z nich jest Jezioro Xuanyuan.
Istnieje legenda, która mówi, że 0,5 km od wschodniej części miasteczka Huangdi, Żółty Cesarz lubił wiosną brać kąpiel w stawie Zhuolong (mycie smoka), w którym dzięki podziemnym ciepłym źródłom, tafla wody nigdy nie zamarzała, a w czasie suszy wiecznie wypływające źródełko zasilało niewielki akwen.
Źródła:http://history.cultural-china.com, Wikipedia
Chiny u Europejczyka, który stara się poznać odrębność obyczajowości, bogactwo kultury i historii wywołują całkowity zawrót głowy.
POLECAM aplikację na Android "Odkryj Chiny" – poza Polską "Ancient China". Oprócz możliwości poznania pięknych okolic w Chinach, ściągnięcia na pulpit zdjęć w rozdzielczości HD, w formie gry sprawdzimy naszą wiedzę o tych miejscach.
Nagroda za rok 2014 „Poetry&Paratheatre” w kategorii: Popularyzacja Sztuki - Motywy przyrodnicze w poezji chińskiej
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Kultura