Starożytny obraz znaleziony w Regionie Xinjiang
Starożytny obraz znaleziony w Regionie Xinjiang
wen fang si bao wen fang si bao
1288
BLOG

Mitologia Chin – Nüwa i Fuxi pierwszą rodziną

wen fang si bao wen fang si bao Kultura Obserwuj notkę 3

Tekstem tym czasowo przerwę opowiadanie najważniejszych legend chińskich. Bez wątpienia będę do nich często wracać, gdyż każdy, bez względu na wiek, lubi słuchać baśnie – a tym bardziej z morałem. Aczkolwiek w następnych wpisach pozostaniemy w czasach bezpośrednio powiązanych z legendarnymi.

Za pierwszą parę ludzi uchodzą bogini Nüwa oraz jej boski brat i małżonek, Fuxi. Rodzeństwo wyobrażane jest jako istoty o ludzkiej głowie i wężowym lub smoczym ogonie. Ich wizerunki już były przedstawiane na płaskorzeźbach nagrobkowych z okresu dynastii Han. Na jednych Fuxi trzymał w dłoni kątownicę, a Nüwa cyrkiel. Na innych brat trzyma w ręku Słońce, ze złocistym krukiem, natomiast siostra obejmuje ramionami księżyc z ropuchą. Na jeszcze innych, w towarzystwie boskich stworzycieli, kroczy maleńki chłopczyk na wykrzywionych nóżkach.

Poniższa opowieść przeczy legendzie o lepieniu przez Nüwę ludzi z gliny... ale tak to już jest ze starymi przekazami, i w dodatku w tak różnorodnym kraju pod względem etnicznym. Do tego jeszcze doszło selekcjonowanie i fragmentaryczne zmienianie tekstów przez konfucjanistów pod kątem przydatności do ich doktryny... również taoiści przyłożyli do tego rękę. Dzięki temu mamy niespójne podania, które dla czytelnika są mimo wszystko piękne.

Niedługo po tym jak został stworzony świat, kiedy jeszcze ludzi nie było na świecie, boskie rodzeństwo mieszkało w niedostępnych górach Kunlun. Nüwa spędzała czas na podziwianiu pięknych widoków, a Fuxi uganiał się całymi dniami za dzikimi zwierzętami. Jednak najbardziej interesowała go rodzina niedźwiedzi, zamieszkująca jedną z jaskiń u podnóża gór. Mógł się godzinami wpatrywać w szczęśliwe dwa małe niedźwiedziątka i troszczących się o nie rodziców. Tak zaczął odczuwać swoją samotność i zapragnął sam mieć dzieci. Z kolei Nüwa lubiła obserwować godowy taniec pary barwnych motyli. Jak każdy człowiek, a przede wszystkim młodzi – potrzebowali miłości, czułości i własnego potomstwa.

Ponieważ byli pierwszymi ludźmi (chociaż nie do końca), byli rodzeństwem i na dodatek bóstwami – sytuacja ta powodowała ich wewnętrznie rozdarcie. Zastanawiali się co dalej czynić, jak postąpić, gdyż nie mieli wzorców zachowania, z kim porozmawiać o swoich problemach oraz się poradzić. Wszystkie rozmyślania i wątpliwości zawiodły rodzeństwo na szczyt najwyższej góry. Energiczny Fuxi postanowił, że poprzez wróżby jedynie Niebo może im pomóc w podjęciu życiowej decyzji. Rozpalił ognisko, a jego dym miał dać odpowiedź na wykrzyczane w dal pytanie: „Jeśli niebo pragnie, żebyśmy się stali mężem i żoną, niechaj dym z tego ogniska, które zaraz rozpalimy, uniesie się prosto w górę; jeśli zaś jest naszemu małżeństwu przeciwne, niech dym z ogniska rozproszy się na wszystkie strony tuż przy ziemi”. Gdy echo poodbijało się o wszystkie szczyty, ogień buchnął, a cienka strużka jasnego dymu popłynęła prosto ku Niebu. Zgodę otrzymali... a Niebo stało się świadkiem pierwszego ślubu.

Mit o małżeństwie Nüwy i Fuxi był rozpowszechniony w środkowych Chinach, gdzie Góry Kunlun otaczane były kultem jako łącznik między Niebem a Ziemią.

Natomiast mniejszość narodowa Yao, zamieszkująca południowo-zachodnią część Chin, uważała, że dzięki litościwym sercom bóstw Nüwa i Fuxi, ocalała po wielkim kataklizmie potopu i od nowa zapoczątkowała ród ludzki.

Ale o tym w późniejszym wpisie...

Źródło: Wolfram Eberhard – Symbole chińskie, Tadeusz Żbikowski – Legendy i pradzieje Kraju Środka, Wikipedia

 

Zobacz galerię zdjęć:

Nüwa i Fuxi na fresku w Peterborough
Nüwa i Fuxi na fresku w Peterborough

Chiny u Europejczyka, który stara się poznać odrębność obyczajowości, bogactwo kultury i historii wywołują całkowity zawrót głowy. POLECAM aplikację na Android "Odkryj Chiny" – poza Polską "Ancient China". Oprócz możliwości poznania pięknych okolic w Chinach, ściągnięcia na pulpit zdjęć w rozdzielczości HD, w formie gry sprawdzimy naszą wiedzę o tych miejscach. Nagroda za rok 2014 „Poetry&Paratheatre” w kategorii: Popularyzacja Sztuki - Motywy przyrodnicze w poezji chińskiej

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (3)

Inne tematy w dziale Kultura