hierofant hierofant
854
BLOG

Urbanistyka wysoka czyli o polityce w Warszawie

hierofant hierofant Budownictwo Obserwuj temat Obserwuj notkę 7

Realizacja inwestycji w centrum miasta nie jest prosta. Objęcie obszarów planami miejscowymi, rozmowy polityczne dotyczące przeznaczenia terenu, brak racjonalizacji i celowości budowania.Nic trudnego ale trzeba najpierw zainwestować masę kasy i odbyć wiele spotkań z wiceprezydentem żeby otrzymać to czego się chce.


Byłem wczoraj na takiej komisji w jednym z miast podwarszawskich. Ogólnie totalny bajzel, który funduje nam władza za pośrednictwem deregulacji zawodu urbanisty.

Pamiętacie deregulacje i usunięcie izby urbanistów? Obszar największej korupcji deweloperskiej.


Zbyt mało członków, starzenie się elit i zapaść zawodu z powodu niskich cen rynkowych skutkująca redukcją Izby urbanistów do poziomu kilku stowarzyszeń. Obecnie skutkuje brakiem nadzoru nad jakością planów i deficytem świadczenia usług fachowych.

Skutkuje też upadkiem kultury świadczenia tych usług. W niektórych gminach wszystko się da byle klient zapłacił z wykonaną pracę urbanistyczną. 


Dziś o deweloperce i urbanistyce decydują na komisjach planowania przestrzennego radni którzy są laikami. W większości miast brak wsparcia w osobie urbanisty czy komisji architektoniczno-urbanistycznej powoduje błędne rozstrzygnięcia powodujące patologię w działaniu miast na całe lata.


I z  tego powodu każdy kto chce coś zbudować musi rozmawiać z tymi co mają władzę o tym co można nakazać czy to naczelnikowi wydziału planowania przestrzennego czy dyrektorowi biura czy też przekazać jako oczekiwanie samemu urbaniście w krótkiej rozmowie osobistej.

Przecież wy tak chcieliście czasami słyszałem a chciał tak ten co powiedział że tak powinno być. A potem okazuje się że w centrum miasta jest samowola urbanistyczna  patrz - https://linia.com.pl/2019/01/04/dziura-juz-po-kontroli/


Obszarem walk na takich komisjach jest odpowiedz na pytanie o funkcje, parametry i wysokość zabudowy na danym terenie.

I właśnie taką oto historię chce wam opisać.

Oto fazy pracy nad takim niepozornym planem miejscowym poza ścisłym centrum miasta Stołecznego  ( szukaj COIMPEX ).

http://bip.warszawa.pl/Menu_przedmiotowe/ogloszenia/plany_zagospodarowania/Miejscowy_plan_zagospodarowania_przestrzennego_Trasy_Mostu_Polnocnego_na_odcinku_od_wezla_z_trasa_N-.htm

 
http://bip.warszawa.pl/NR/rdonlyres/000eb350/dmrgvfopajqjnjaapsggibkvmjkennay/Wykazuwag_dompzpTrasyMostuP%C3%B3%C5%82nocnego.doc

 
I wszystko bardzo ładnie podane - rozmowy o podniesieniu wysokości do 50 m poza ścisłym centrum.
 
"inwestycja jest opracowywana w ścisłym porozumieniu z władzami Warszawy. Sugerowane zmiany w Studium zagospodarowania przestrzennego odnoszą się do kwestii technicznych, jak podniesienie dopuszczalnej wysokości budynków do 30 m w okolicach ul. Zgrupowania AK „Kampinos” oraz do 50 m w III etapie budowy".


Co oznacza porozumienie z władzami Warszawy? Znaczy się z kim? Z radą miasta czy Prezydentem?

Ja już widzę radnych co chcieli sobie w Warszawie walnąć kolejne sklepy w jednym miejscu bo nie mają dokąd jeździć.


Dla spółki „COIMPEX” najważniejszy jest czas. Zostały już zaangażowane znaczne środki finansowe – ponad 80 milionów euro i  należy doprowadzić tę inwestycję do końca. Zainwestowane środki na Bielanach powinny przynieść wszystkim zadowolenie.

W tamtym czasie w studium strefa związana z planem to był tylko obszar usług.Dzięki skutecznemu lobbingowi zrobiono z niej z obszaru usługowego obszar UC/U.
 
"o zmianę opisu literowego przeznaczenia terenu A2 z U (terenu usługowego) na UC/U (teren rozmieszczenia obiektów handlowych o powierzchni sprzedaży powyżej 2000m2 (teren usługowy) oraz dostosowania koloru oznaczenia w rysunku planu tj. kreskowania czerwono-ciemnoszare"

Kiedyś sprawę takich obiektów regulowała ustawa


http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20071270880


I były liczne protesty w sprawie takie regulacji biznesów w kraju więc ustawę uchylono.

A teraz analiza

Firma Coimpex
Coimpex to firma deweloperska, założona przez Prelios i fundusz Grove, w celu inwestowania w nieruchomości na Bielanach.

Prelios (do 2010 Pirelli & C. Real Estate) to włoska firma deweloperska oraz zarządzająca nieruchomościami, która jest spółką córką firmy Pirelli. Łączny majątek firmy na koniec 2006 wyniósł 14,5 mld euro.


Według KRS firma stanowiła w tym czasie spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością zarządzaną przez


Prezes Zarządu COIMPEX Sp.z.o.o – Steven Davies
Wiceprezes – Roberto Sabbatuci
Wiceprezes - HARALD ALEXANDER WASSINK ( od marca 2013 r )
 
W spotkaniach firmę z urzędem dzielnicy Bielany firmę reprezentowali


Przedstawiciele – Artur Walczuk - http://www.cpmmanagement.pl/
Przedstawiciel Coimpex sp.z.o.o – Krzysztof Wróblewski - nie zidentyfikowano

W realizację inwestycji zaangażowane są obecnie:
-  Cpmmanagement  - niewielka firma zarządzająca projektem


http://www.cpmmanagement.pl/o_nas.html
- Kuryłowicz & Associates
Projekt architektury kompleksu Galeria Młociny jest autorstwa


Przedstawiciel firmy – kierownik projektu - Marcin Goncikowski -  (http://www.apaka.com.pl/ )
http://www.apaka.com.pl/#/projekty/osoba/396/Marcin%20Goncikowski


Obecna strona coimpex.pl zawiera odniesienia do pracownika firmy CORE PR Public Relations
http://www.corepr.pl/
 
Mamy więc zatrudniony do kontroli wizerunki inwestycji PR.


A teraz kilka słów o inwestycji.
Projekt był bardzo uzależniony od tego jak zostanie zrealizowany plan miejscowy i jakie zapisy się w nim znajdą. A oto protokół z posiedzenia które przeważyło o lokalizacji obiektów w  tym Galerii Młociny. Całkiem niedawno przeforsowano dość ciekawe zapisu planu które pozwalają na kolejny wysoki obiekt usytuowany bardzo daleko od centrum miasta.
 
Dane upublicznione.
 
UD-III-WOR-ELU-0012-1-17/13
 
Protokół nr 17
z posiedzenia Komisji Architektury, Gospodarki Przestrzennej i Ekologii
Rady Dzielnicy Bielany m. st. Warszawy
w dniu 11 marca 2013 r. godz. 16.30.
 
Posiedzenie odbyło się w siedzibie  Urzędu Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy
 przy ul. Żeromskiego 29.
 
Obecni na posiedzeniu:       
radni – wg załączonej listy, stanowiącej załącznik do protokołu.
 
Przybyli goście:
Pan Rafał Miastowski – Burmistrz Dzielnicy Bielany m. st. Warszawy
Pan Tomasz Dąbkowski – Naczelnik Wydziału Architektury i Budownictwa dla Dzielnicy Bielany
Pan Steven Davies – Prezes Zarządu COIMPEX Sp. z o.o.
Pan Artur Walczuk – przedstawiciel COIMPEX Sp. z o.o.
Krzysztof Wróblewski – przedstawiciel COIMPEX Sp. z o.o.
Pan Marcin Goncikowski – architekt  Studio Architektoniczne „Kuryłowicz & Associates”
Pan Edward Kośnik – przedstawiciel Zarządu Huty ArcelorMittal Warszawa
Pan Zbigniew Klukowski – Przewodniczący Samorządu Mieszkańców Młocin
Pani Dagmara Gumowska – Samorząd Mieszkańców Młocin
10. Pani Agnieszka Gola - Samorząd Mieszkańców Młocin
11. Pan Bartłomiej Frymus - TVN


Ad. 4.
Omówienie planowanych inwestycji przez firmę COIMPEX Sp. z o.o. na terenie Dzielnicy Bielany.
 
P. Steven Davies – Prezes Zarządu COIMPEX Sp. z o.o. przedstawił plany inwestycji przygotowywanej od 4 lat przez firmę ”COIMPEX”, położonej na Młocinach, wartej ponad pół miliarda złotych i mającej zapewnić od 12 do 15 tys. nowych miejsc pracy. Dotychczasowe prace I etapu inwestycji są w całości finansowane wyłącznie ze środków inwestorów w porozumieniu z władzami Huty ArcelorMittal i władzami Dzielnicy Bielany.
 
P. Marcin Goncikowski – architekt  Studio Architektoniczne „Kuryłowicz & Associates” przedstawił prezentację koncepcji etapowej budowy centrum handlowo-biurowego usytuowanego wzdłuż ul. Zgrupowania AK „Kampinos”, w pobliżu  stacji metra Młociny, na terenie o powierzchni 26 ha. W I etapie powstanie zabudowa wielofunkcyjna, składająca się z galerii handlowej o powierzchni ponad 60 tys. m2 oraz budynków biurowych o powierzchni około 20 tys. m 2,nawet o wysokości 46 m. Następnie, w II etapie budowy,  zostanie oddany łącznik stanowiący teren rekreacyjno-sportowo-rozrywkowy oraz zabudowa biurowa o powierzchni 85 tys. m 2 .  III etap budowy  to cztery budynki biurowe, o wysokości 20 m  na powierzchni 22 tys. m2. Zostały też zaplanowane wielopoziomowe parkingi podziemne. Inwestycja będzie realizowana etapowo.
 
Radny P. Michał Sikorski zapytał czyją własnością są tereny przeznaczone pod budowę centrum handlowego.
 
P. Steven Davies – Prezes Zarządu COIMPEX Sp. z o.o. odpowiedział, że właścicielem terenu jest Spółka „COIMPEX”.
 
Przewodnicząca Komisji P. Ilona Soja-Kozłowska zapytała jak długo będzie trwała realizacja I etapu inwestycji.
 
P. Steven Davies – Prezes Zarządu COIMPEX Sp. z o.o. powiedział, że Spółka oczekuje na uchwalenie, do końca sierpnia 2013 r., planu miejscowego. Po jego uchwaleniu, w ciągu 3 lat, powinien zostać zrealizowany I etap inwestycji.
 
Przewodnicząca Komisji P. Ilona Soja-Kozłowska zapytała jakie zmiany należy wprowadzić do Studium zagospodarowania przestrzennego, aby zrealizować inwestycję.
 
P. Steven Davies – Prezes Zarządu COIMPEX Sp. z o.o. odpowiedział, że inwestycja jest opracowywana w ścisłym porozumieniu z władzami Warszawy. Sugerowane zmiany w Studium zagospodarowania przestrzennego odnoszą się do kwestii technicznych, jak podniesienie dopuszczalnej wysokości budynków do 30 m w okolicach ul. Zgrupowania AK „Kampinos” oraz do 50 m w III etapie budowy.
 
Przewodnicząca Komisji P. Ilona Soja-Kozłowska poprosiła o wyjaśnienie czy uzyskanie w planie miejscowym zgody na wybudowanie tak wysokich budynków będzie miało wpływ na innych inwestorów.
 
P. Tomasz Dąbkowski – Naczelnik Wydziału Architektury i Budownictwa dla Dzielnicy Bielany stwierdził, że w chwili obecnej nie można przewidzieć zmian w przyszłych planach miejscowych, uchwalonych dla terenów przyległych.

Przewodnicząca Komisji P. Ilona Soja-Kozłowska zapytała czy można zabezpieczyć się przed wybudowaniem innych, tak wysokich budynków, na Młocinach.
 
P. Tomasz Dąbkowski – Naczelnik Wydziału Architektury i Budownictwa dla Dzielnicy Bielany odpowiedział, że należy dążyć do uchwalenia planów miejscowych.
 
P. Steven Davies – Prezes Zarządu COIMPEX Sp. z o.o. powiedział, że dla Spółki „COIMPEX” najważniejszy jest czas. Zostały już zaangażowane znaczne środki finansowe – ponad 80 milionów euro i  należy doprowadzić tę inwestycję do końca. Zainwestowane środki na Bielanach powinny przynieść wszystkim zadowolenie.
 
P. Marcin Goncikowski – architekt  Studio Architektoniczne „Kuryłowicz & Associates” udzielał dalszych wyjaśnień dotyczących inwestycji. Stwierdził, że inwestycja  wymaga przebudowy ul. Zgromadzenia AK „Kampinos” oraz udrożnienia węzła z ul. Encyklopedyczną .  „COIMPEX” planuje przeprowadzić te zmiany razem z władzami miasta.
 
P. Zbigniew Klukowski – Przewodniczący Samorządu Mieszkańców Młocin podkreślił, że dla mieszkańców Młocin najważniejszą sprawą są kwestie komunikacyjne. W chwili obecnej skrzyżowanie ul. Encyklopedycznej z ul. Zgrupowania AK „Kampinos” nie działa jak należy i jest bardzo trudnym miejscem dla ruchu. Wyraził aprobatę dla estetyki i architektury prezentowanego projektu. Zwrócił uwagę na troskę inwestorów o funkcjonalność inwestycji. Poprosił też obecnych na spotkaniu przedstawicieli Spółki o dalsze konsultacje z mieszkańcami, w miarę rozwoju prac.
 
Radny P. Jan Zaniewski zapytał jak został załatwiony problem z działkowcami na terenie przyszłej inwestycji.
 
P. Steven Davies – Prezes Zarządu COIMPEX Sp. z o.o. powiedział, że na terenach należących do Spółki jest około 200 nielegalnych działek, za które „COIMPEX” płaci co rok podatki. Około 185 osób podpisało akty notarialne, w których zobowiązały się do opuszczenia tych działek do sierpnia 2014 r.


Około 12 osób odmówiło podpisania dokumentów.


Radny P. Jan Zaniewski podkreślił, że najważniejszym i decydującym problemem jest układ komunikacyjny, szczególnie przejazd ulicami: Kasprowicza, Wólczyńską, Arkuszową, Nocznickiego, Sokratesa. Przypomniał, że w planie finansowym Warszawy na najbliższe lata nie ma zapisanych środków na inwestycje komunikacyjne w omawianym rejonie. Nie będzie wybudowanej drugiej nitki ul. Broniewskiego, która ułatwiłaby dojazd do centrum handlowego ze Śródmieścia.
 
Przewodnicząca Komisji P. Ilona Soja-Kozłowska zaznaczyła, że być może dzięki dobrym kontaktom z władzami Warszawy, Spółka będzie w stanie pomóc mieszkańcom Bielan w rozwiązaniu problemów komunikacyjnych.
 
P. Steven Davies – Prezes Zarządu COIMPEX Sp. z o.o. stwierdził, że wszyscy zainteresowani powinni pracować razem nad rozwiązaniem tego problemu.
 
Przewodnicząca Komisji P. Ilona Soja-Kozłowska stwierdziła, że obecnie jest dobry moment na podjęcie działań razem z inwestorami, mających na celu poprawę sytuacji komunikacyjnej szczególnie na Młocinach. Jednakże nie należy wystraszyć inwestorów. Powinniśmy zwrócić się do władz miasta o nowe inwestycje drogowe.
 
Radny P. Jan Zaniewski powinniśmy zobowiązać Zarząd Dzielnicy do rozmów z władzami Warszawy w tej sprawie.
 
P. Steven Davies – Prezes Zarządu COIMPEX Sp. z o.o. stwierdził, że inwestorzy znają i rozważają problemy związane z infrastrukturą terenu, który przeznaczyli pod tak dużą inwestycję. Raz w miesiącu spotykają się z P.  Wiceprezydentem Wojciechowiczem, żeby uzgodnić postępowanie.
 
P. Zbigniew Klukowski – Przewodniczący Samorządu Mieszkańców Młocin podkreślił, że teren przewidziany pod budowę centrum handlowo-biurowego jest niezwykle atrakcyjny, a zasygnalizowane problemy komunikacyjne, jako inwestycje dodatkowe, mogą zbytnio obciążyć budżet inwestorów.
Radny P. Michał Sikorski powiedział, że radni bielańscy powinni sformułować wykaz najpilniejszych inwestycji drogowych na terenie Dzielnicy i starać się przeforsować pozytywne decyzje władz Warszawy w tej sprawie.
 
P. Steven Davies – Prezes Zarządu COIMPEX Sp. z o.o. stwierdził, że Spółka udzieli wsparcia radnym bielańskim w miarę swoich możliwości. Podkreślił, że dla Spółki najważniejszy jest czas i realizacja inwestycji. Spółka nie ma inwestowania bankowego, a jedynie własne środki na konkretną inwestycję. Jej realizacja będzie służyła wszystkim, zarówno mieszkańcom Bielan, jak i całej Warszawy. Dlatego poprosił o wspólne działanie przy jej realizacji.
 
Przewodnicząca Komisji P. Ilona Soja-Kozłowska zapytała jak oceniają omawianą inwestycję władze huty ArcelorMittal.
 
Pan Edward Kośnik – przedstawiciel Zarządu Huty ArcelorMittal Warszawa wyjaśnił, że nowa inwestycja nie koliduje z działalnością huty. Władze huty widzą konieczność przebudowy dróg dojazdowych.
 
UCHWAŁA Nr 34/2013
 KOMISJI ARCHITEKTURY, GOSPODARKI PRZESTRZENNEJ I EKOLOGII
 RADY DZIELNICY BIELANY MIASTA STOŁECZNEGO WARSZAWY
z dnia  11 marca 2013 r.


Na podstawie § 38 ust.1 i 2 oraz ust. 4 i 5 Statutu Dzielnicy Bielany miasta stołecznego Warszawy, stanowiącego załącznik nr 3 do uchwały Nr LXX/2182/2010 Rady Miasta Stołecznego Warszawy z dnia 14 stycznia 2010 r.  w sprawie nadania statutów dzielnicom miasta stołecznego Warszawy (Dz. Urz. Woj. Maz. Nr 32, poz. 453 i 454) uchwala się, co następuje:


§ 1. Komisja Architektury, Gospodarki Przestrzennej i Ekologii Rady Dzielnicy Bielany m. st. Warszawy pozytywnie zaopiniowała projekt budowy centrum handlowo-biurowego przez firmę „COIMPEX” Sp. z o.o. na terenie Młocin.  Komisja zwraca uwagę na konieczność rozwiązania problemów komunikacyjnych północnych terenów Dzielnicy Bielany m. st. Warszawy, w szczególności zjazdów, dróg i połączeń komunikacyjnych w rejonie trasy Mostu Marii Skłodowskiej-Curie oraz zobowiązuje Zarząd Dzielnicy Bielany m. st. Warszawy do podjęcia działań w kierunku wprowadzenia inwestycji komunikacyjnych do Wieloletniej Prognozy Finansowej Urzędu m. st. Warszawy.


§ 2. Uchwałę przyjęto w głosowaniu: 4 głosy za, 0 głosów przeciw, 1 głos wstrzymujący się.


§  3. Wykonanie uchwały powierza się Przewodniczącej Komisji Architektury, Gospodarki Przestrzennej i Ekologii Rady Dzielnicy Bielany m. st. Warszawy.      


§  4.  Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.


Przewodnicząca
Komisji Architektury, Gospodarki Przestrzennej i Ekologii
Rady Dzielnicy Bielany m. st. Warszawy
Ilona Soja-Kozłowska


I tak czterech ludzi zdecydowało o budowie wieżowca i mega galerii w Warszawie. Nie stałoby się to bez odpowiedniego wychodzenia drogi do zmiany w studium w którym z miejsce U pojawiło się UC/U czyli UC dominujące.


Odpowiednie zapisy planistyczne i można z budową ruszać a do tej pory prace przygotowawcze pochłonęły 80 000 euro.


A teraz wrócimy do tematu. Czyj to był kapitał? Czyją córkę jest firma COIMPEX


http://www.krs-online.com.pl/msig-5270-202827.html

Akta i rozliczenia można sobie zobaczyć

http://www.infoveriti.pl/firma-krs/Coimpex,Warszawa,Raport,gospodarczy,KRS,0000099608.html


No ale co się czepiać. Obiekt ma pozwolenie, jest zgodny z planem miejscowym, powstał w wyniku .... rozmów z władzami o zmianie w studium terenu z U na UC/U takie dwie litery. Kto do studium to wpisał, na którym posiedzeniu rady miasta Warszawy to opiniowano, jak ono wyglądało, czy to była formalność i ... nikt nie podzielił terenu na mniejsze.


Morał = https://galeriamlociny.pl/

I jak to trwało latami. https://fotopolska.eu/Galeria_Mlociny_Warszawa

A teraz naprzeciw huty stoi i .... stanowi dodatkowe zaplecze finansowe dla kogoś. Jak ruszy pewnie zmieni układ sił rynkowych wśród sprzedawców i marketów.


Kiedy ruszy budowa hotelu? Może ruszy jak się pierwszy etap uruchomi. Warto obserwować.

Morał - Pirelli & C. Real Estate i to jak skutecznie działa ta firma na polskim rynku. Jej spółka córka potrafi przekonać władze do zmiany funkcji terenu i uzyskania poza centrum miasta wysokościowca - może nie takiego jak by ktoś oczekiwał dla Srebrnej ale wystarczająco dużego aby było to opłacalne.


Żeby nie wdrażać was w szczegóły pokaże wam blog Ryszarda Czarneckiego.

https://naszeblogi.pl/62239-czy-rosyjski-sberbank-zrepolonizuje-dla-nas-pekao-sa

Unicredit i deweloper Pirelli, działając wspólnie i w porozumieniu, podpisały z Pekao SA w czerwcu 2005 r. tzw. Porozumienie Chopin

To są jego słowa i tu ... skończę bo dalej to niebezpieczny teren badania co się z pewnymi gruntami obecnie dzieje.


Zostawię to autorowi bloga.


hierofant
O mnie hierofant

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (7)

Inne tematy w dziale Gospodarka