Prof. Pełczyński z Bartkiem, Pawłem i Aleksandrem i "Po co Nam Socjologia"
Prof. Pełczyński z Bartkiem, Pawłem i Aleksandrem i "Po co Nam Socjologia"
Warsztaty Analiz Socjologicznych Warsztaty Analiz Socjologicznych
579
BLOG

85 urodziny prof. Zbigniewa Pełczyńskiego

Warsztaty Analiz Socjologicznych Warsztaty Analiz Socjologicznych Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 1

W dniu wczorajszym z inicjatywy Przemka Radwana i Szkoły Liderów odbyły się huczne 85 urodziny założyciela Szkoły Liderów prof. Zbigniewa Pełczyńskiego.

(za wikipedią)

 

W 1953 r. rozpoczął pracę wykładowcy na uniwersytecie oksfordzkim. Wykładał głównie filozofię polityczną, systemy polityczne, historię myśli społecznej i politycznej, przemiany polityczne w Europie Środkowo-Wschodniej oraz historię powojenną Polski. Wśród studentów, którzy uczęszczali na jego zajęcia byli późniejsi posłowie do brytyjskiego parlamentu, senatorowie amerykańscy, premier Węgier Viktor Orban oraz Bill Clinton. Ten ostatni przez pewien czas znajdował się pod opieką naukową polskiego profesora i napisał pod okiem Z. Pełczyńskiego esej dotyczący problemów Związku Radzieckiego.
Poza pracą dydaktyczną, Pełczyński organizował stypendia w Oksfordzie dla naukowców i studentów z Europy Środkowej i Wschodniej. W ramach samego tylko Oxford Colleges Hospitality Scheme od roku akademickiego 1982/1983 z gościny oksfordzkich college'ów skorzystało 140 Polaków. Oprócz tego programu były także inne. W sumie w ciągu 15 lat wyjechało na Uniwersytet Oksfordzki ok. 1300 osób z Europy Środkowo-Wschodniej.
Działalność publiczna
Pełczyński angażował się także w działalność polityczną. Na początku lat 90. Pełczyński był doradcą Komisji Konstytucyjnej Sejmu RP i członkiem Rady Premiera ds. kształcenia urzędników państwowych, a także konsultantem EWG i OECD ds. programów reformy władz i administracji publicznej. Pełczyński nadal aktywnie uczestniczy w życiu publicznym. Zarówno w Polsce jak i Wielkiej Brytanii pełni wiele funkcji społecznych, m.in. jest przewodniczącym Stefan Batory Trust w Oksfordzie (organizacji zajmującej się promocją edukacji, nauki kultury polskiej), członkiem Rady Powierniczej Polonia Aid Foundation Trust z siedzibą w Londynie. W 1988 r. w imieniu George'a Sorosa założył w Polsce Fundację im. Stefana Batorego. Obecnie jest członkiem Rady Fundacji.
W 1994 r. Zbigniew Pełczyński założył Szkołę dla Młodych Liderów Społecznych i Politycznych (obecnie Stowarzyszenie Szkoła Liderów) i nadal nią kieruje. Z. Pełczyński w następujący sposób opisywał kwestię kształcenia młodych liderów społecznych i politycznych:
"Potencjalni liderzy są wszędzie, a my potrafimy ich odnaleźć i wesprzeć. Potrafimy jeszcze więcej: pomagamy uwierzyć, że można wszystko zmienić na lepsze, wystarczy tylko chcieć"

Członkowie środowiska Warsztatów też uczestniczyli na przestrzeni wielu lat w Szkołach Stowarzyszenia.

Z okazji urodzin Profesora Prezydent Bronisłam Komorowski wystosował list gratulacyjny, który przeczytał Minister Jacek Michałowski.

Profesor podziękował serdecznie za list. Dowcipnie i ze swadą spotkanie poprowadził redaktor Jan Wróbel.

 

Warsztaty Analiz Socjologicznych to nowoczesna instytucja oparta na wzajemnym zaufaniu. Unikamy zaszufladkowania organizacyjnego. Świadomi wyzwań, przed którymi stoją młodzi Polacy mający ambicję wpływać na rzeczywistość społeczną w kraju, nie zaś tylko być jej biernymi uczestnikami, stawiamy na ciągłe doskonalenie naszego Warsztatu. Kontakt: warsztaty@warsztaty.org warsztaty.org Promote Your Page Too

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (1)

Inne tematy w dziale Kultura