Dziś „Czwórka” i „Babie lato” to jedne z najważniejszych dzieł polskiego realizmu, ale ich droga do uznania nie była prosta. Początkowo spotkały się z krytyką w Polsce – zarzucano im surowość i brak upiększeń. Dopiero we Francji Chełmoński znalazł prawdziwych admiratorów swojej sztuki. Jak to możliwe, że obrazy odrzucone w ojczyźnie stały się międzynarodowymi arcydziełami? Odkryj niezwykłe losy tych dzieł i przekonaj się, jak zmieniało się postrzeganie jednego z największych polskich malarzy!
Józef Chełmoński to malarz, który całe życie wiernie oddawał piękno polskiej wsi i natury. Jego twórczość, choć dziś uznawana za arcydzieło realizmu, nie zawsze spotykała się z uznaniem. Dwa obrazy – „Czwórka” i „Babie lato” – miały szczególne losy, które pokazują, jak różnie odbierano jego sztukę w Polsce i za granicą.
„Czwórka” (1881) – od odrzucenia w Polsce do zachwytu w Paryżu
„Czwórka” to jeden z najbardziej dynamicznych obrazów Chełmońskiego. Przedstawia pędzący zaprzęg czterech koni, unoszących w powietrzu tumany kurzu. Patrząc na dzieło, można niemal poczuć impet biegu zwierząt i usłyszeć tętent ich kopyt. Malarz doskonale uchwycił ruch, energię i dzikość natury.
Pierwsze reakcje w Polsce
Obraz po raz pierwszy został zaprezentowany w Warszawie, jednak nie spotkał się z entuzjazmem. Krytycy uważali, że scena jest przesadzona i zbyt surowa. W tamtym czasie w malarstwie dominowały statyczne, uporządkowane kompozycje – a Chełmoński wprowadził coś zupełnie innego. Obraz nie znalazł nabywcy, a sam artysta musiał zmierzyć się z falą niezrozumienia.
Sukces we Francji
Zrezygnowany Chełmoński postanowił spróbować szczęścia za granicą i wysłał swoje prace do Paryża. Tam „Czwórka” została odebrana zupełnie inaczej – francuscy krytycy byli zachwyceni dynamiką sceny i umiejętnością uchwycenia ruchu. Obraz szybko znalazł kupca, a sam Chełmoński zyskał międzynarodową sławę.
To wydarzenie utwierdziło go w przekonaniu, że jego styl jest wartościowy, choć nie zawsze rozumiany w ojczyźnie.
„Babie lato” (1875) – od krytyki do uznania
„Babie lato” to jedno z najbardziej nastrojowych dzieł Chełmońskiego. Przedstawia młodą dziewczynę idącą przez pole, zamyśloną, otoczoną delikatnymi nićmi babiego lata. Obraz ma niezwykłą atmosferę – czuć w nim ciszę późnego lata i melancholię nadchodzącej jesieni.
Nieprzychylne opinie w Polsce
Podobnie jak „Czwórka”, również „Babie lato” początkowo nie spotkało się z pozytywnym odbiorem w Polsce. Krytykom nie spodobał się wygląd dziewczyny – twierdzili, że ma zbyt brudne stopy i wygląda zaniedbanie. W tamtych czasach od malarstwa oczekiwano raczej upiększania rzeczywistości, a Chełmoński postawił na surowy realizm.
Docenienie za granicą
Dzieło trafiło do Francji, gdzie ponownie spotkało się z o wiele większym uznaniem. Tamtejsi krytycy docenili jego subtelność, poetyckość i niezwykłe oddanie nastroju. Dzięki temu Chełmoński mógł dalej rozwijać swoją karierę i tworzyć kolejne obrazy, które z czasem zaczęły być doceniane także w Polsce.
Podsumowanie
Historia tych dwóch obrazów pokazuje, jak różnie sztuka może być odbierana w zależności od czasu i miejsca. Józef Chełmoński, choć początkowo spotkał się z niezrozumieniem w Polsce, dzięki uznaniu za granicą zyskał należne mu miejsce w historii malarstwa. Dziś „Czwórka” i „Babie lato” należą do najważniejszych dzieł polskiego realizmu i można je podziwiać w Muzeum Narodowym w Warszawie.
Warszawski Kompas to Twój niezawodny przewodnik po stolicy Polski! Z pasją odkrywamy uroki Warszawy, od znanych atrakcji turystycznych, przez ukryte perełki, aż po miejsca pełne smaku i kultury. Naszą misją jest inspirowanie do eksploracji miasta i dzielenie się praktycznymi wskazówkami, które ułatwią każdą podróż – czy to dla turysty, czy mieszkańca. Dzięki naszej stronie znajdziesz najciekawsze wydarzenia, kulinarne odkrycia, historyczne ciekawostki i miejsca, które warto odwiedzić. Zapraszamy do wspólnego odkrywania Warszawy w nowej odsłonie! Więcej na stronie Wydarzenia w Warszawie
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Kultura