Waldenar Korczyński Waldenar Korczyński
67
BLOG

Ważna rocznica

Waldenar Korczyński Waldenar Korczyński Polityka Obserwuj notkę 1
69 lat temu, 5 marca 1953 roku, zmarł Józef Wisarionowicz Stalin. Największy pewnie zbrodniarz XX wieku, człowiek uważany za największego (cokolwiek by to miało znaczyć) zwycięzcę II Wojny Światowej mający bodaj czy nie największy wpływ na powojenny prządek po wojnie.

 O Stalinie pisało wielu ludzi, a napisane książki ustawione obok siebie tworzyłyby szereg sporej pewnie długości. Nie czuję sie kompetentnym by coś do tego dopisywać. Chciałbym się tylko podzielić refleksja, po przejrzeniu (od chyba miesiąca obiecuje sobie przeczytanie, ale czasu i chęci nie starcza) wyjątkowo w moim odczuciu ciekawej książki o II Wojnie Światowej

Straszliwe zwycięstwo, Prawda i mity o sowieckiej wygranej w drugiej wojnie światowej

autorstwa Borysa Sokołowa (niżej jego biografia ze strony https://www.gandalf.com.pl/b/straszliwe-zwyciestwo/Gandalf.com.pl. Tamże kilka zdań recenzji książki.)

która wydała mi się ważna. Niby wiele osób wie, że Hitler po prostu uprzedził Stalina (zob np. książki Suworowa i Sołonina), ale Sokołow pokazuje konsekwencje tego faktu i opisuje stan rosyjskiej armii wyjątkowo "dosadnie". Tytuł jest adekwatny do treści. No i nie wiadomo na ile może być aktualny.

Tak trochę nawiasem. Śmierć Stalina obudziła chyba nadzieje Niemców na polepszeni ich bytowania w Pierwszym Niemieckim Państwie Robotników i Chłopów, czyli normalnie mówiąc enerdówku. Trzy i pół miesiąca później utopiono (podobno głownie za sprawą Berii) te nadziej we krwi; w tym krwi smarkaczy wierzących w rozmaite - również te wciśnięte im do głów przez ówczesna szkołę - idee podobne do wolności, sprawiedliwości, suwerenności narodu i podobne brednie. O niemieckiej rewolucji z 16 - 17 czerwca 1953 roku wiemy raczej mało. Może właśnie dziś jest dobra okazja by ten temat przybliżyć? Ja nie mam stosownej wiedzy. Może jednak znajdzie się ktoś, kto coś by o tym napisał? To może być również aktualne.

Borys Sokołow, rosyjski historyk i literaturoznawca, `autor wykluczony`, zwolniony z uczelni za krytykę Putina, bezlitośnie rozprawia się z rosyjskimi mitami dotyczącymi udziału ZSRR w drugiej wojnie światowej i epoką Stalina. Opisuje przebieg działań wojennych, najważniejszych kampanii i bitew. Opierając się na bogatym materiale źródłowym, podejmuje próbę bilansu militarnego, ekonomicznego i politycznego lat 1939-1945.

Wnioski, do jakich dochodzi, nie mogą podobać się zwolennikom teorii o `wielkim zwycięstwie` Związku Radzieckiego. Sokołow podważa bezkrytyczną, optymistyczną ocenę działań ZSRR. Bezkompromisowo podkreśla błędy strategiczne i fatalne skutki politycznych działań, o których wielu wolałoby nie wiedzieć. Uważnie demistyfikuje kłamstwa dominujące w rosyjskiej historiografii i wskazuje, że triumf Stalina był w dużej mierze pyrrusowym zwycięstwem, okupionym krwią milionów.

Niewygodne pytania, odkłamane mity sowieckiej propagandy, odważne wnioski. Książka niezbędna dla miłośników historii, polityki i strategii.

Borys Sokołow (ur. 1957) rosyjski historyk i literaturoznawca, członek rosyjskiego Pen Clubu. Do 2008 roku był szefem Katedry Antropologii Społecznej na Rosyjskim Państwowym Uniwersytecie Społecznym - zwolniono go za krytykę polityki Putina. Napisał setki artykułów i kilkadziesiąt książek z historii Rosji i ZSRR, niechętnie lub wręcz wrogo odbieranych przez rosyjskich `konserwatystów`.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (1)

Inne tematy w dziale Polityka