Na naukę nowej umiejętności nigdy nie jest za późno, zwłaszcza gdy są ku temu chęci i możliwości. Dotyczy to także jazdy na nartach, choć może się wydawać, że nauka tego sportu daje rezultaty głównie u dzieci i młodzieży. W jakim więc wieku można uczyć się jeździć na nartach i jak się za to zabrać? Oto moje spostrzeżenia, które skonsultowałem z jednym z instruktorów ze szkółki narciarskiej w Szczyrku.
W jakim wieku można oswajać dziecko z nartami?
Na stoku można spotkać nawet 2,5-letnie szkraby, jednak są to raczej odosobnione przypadki. W takim razie kiedy rozpocząć naukę jazdy na nartach? Przyjmuje się, że na oswajanie dziecka z nartami najlepiej zaczekać do ukończenia przez nie 3. lub 4. roku życia. Dzieci w tym wieku zwykle mają już wystarczająco rozwinięte stawy, dzięki czemu mogą włożyć ciężkie buty i bezpiecznie stawiać pierwsze kroki na oślej łączce. Poza tym trzylatki zazwyczaj potrafią już wchodzić po schodach krokiem naprzemiennym, co uznaje się za odpowiedni poziom koordynacji ruchowej do pierwszych zajęć z nartami. Niemniej rozwój to kwestia indywidualna i nie każdy trzylatek będzie gotowy na podbój stoku.
Kiedy rozpocząć naukę jazdy na nartach?
Dzieci w wieku 3-5 lat nie uczestniczą jeszcze w „poważnych” zajęciach jazdy na nartach. Częściej jest to zabawa na śniegu połączona z oswajaniem ze stokiem, wyciągiem i nowym sprzętem. Stąd też dla najmłodszych pociech często organizuje się przedszkole narciarskie, które zapewnia im rozrywkę i element nauki w odpowiednich proporcjach. Kiedy rozpocząć naukę jazdy na nartach? Na pierwsze zajęcia z instruktorem można zapisywać dzieci w wieku szkolnym (tj. od 6 roku życia). Dzieci na tym etapie rozwoju potrafią się skupić i wykonywać polecenia dorosłych, dzięki czemu nauka jest bardziej efektywna.
Czy dorośli mogą nauczyć się jeździć na nartach?
Dzieci i nastolatki to najbardziej pojętni uczniowie, ponieważ… nie biorą pod uwagę skręcenia kostki, złamania nogi w dwóch miejscach ani innych negatywnych scenariuszy. Z kolei dorośli często podchodzą do nauki jazdy na nartach zachowawczo, co utrudnia oswajanie się z nową aktywnością i rozwijanie bardziej zaawansowanych technik. Poza tym dorośli często spędzają wiele godzin za biurkiem i nie są przyzwyczajeni do ruchu, co również nie pomaga na stoku. Mimo to zdeterminowany dorosły jest w stanie nauczyć się jeździć na nartach tak szybko, jak dziecko czy nastolatek. Wiek nie gra tutaj roli, dlatego również seniorzy (o ile sprawność i zdrowie dopisują) mogą wyruszyć na podbój stoków narciarskich.
Jak przygotować się do nauki jazdy na nartach?
Wiele osób zastanawia się, kiedy rozpocząć naukę jazdy na nartach: na początku zimy, w szczycie sezonu, czy pod koniec. Na początku i na końcu na stokach nie ma tak dużego ruchu, jak podczas ferii zimowych, więc jest to dobry czas na naukę podstaw. Poza tym, przy mniejszym obłożeniu instruktorzy mają więcej czasu na lekcje indywidualne. Jednak osoby początkujące powinny przygotować się do nauki jeszcze przed wyjazdem na stok. Dotyczy to szczególnie dorosłych, którzy spędzają wiele godzin przy biurku i stronią od aktywności fizycznej. Aby nauka nowej umiejętności nie zakończyła się kontuzją, warto popracować na elastycznością układu ruchu, np. poprzez regularne treningi fitness, pływanie czy jogę.
Jak nauczyć się jeździć na nartach?
Wiemy już, kiedy rozpocząć naukę jazdy na nartach. Teraz pora zastanowić się, jak się do tego zabrać. Na początku warto zainwestować w kilka lekcji indywidualnych z instruktorem lub kurs jazdy na nartach dla początkujących. Taki sposób nauki jest znacznie bezpieczniejszy, ponieważ profesjonalny instruktor (z licencją SITN PZN) uczy właściwego zachowania na stoku, utrzymania odpowiedniej postawy ciała i radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Poza tym pod okiem instruktora można znacznie szybciej opanować podstawowe techniki jazdy, a także uniknąć błędów początkującego, które często skutkują nadwyrężeniem mięśni czy bolesną kontuzją.
Nazywam się obserwatorem życia, a w rzeczywistości jestem chwilowo bezrobotnym byłym sportowcem. Każdą wolną chwilę poświęcam na szukanie pracy i sport, głównie ekstremalny. Nie lubię poniedziałków i niedziel. Uwielbiam komentować rzeczywistość.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Sport