Wg internetów piątka Mentzena to:
1 płatne studia
2 likwidacja 800+
3 likwidacja 13 i 14 emerytury
4 płatna służba zdrowia
5 leczenie przez znachora.
Wg internetów piątka Mentzena to:
1 płatne studia
2 likwidacja 800+
3 likwidacja 13 i 14 emerytury
4 płatna służba zdrowia
5 leczenie przez znachora
Pobawię się w analizę i z mojego punktu widzenia wygląda to tak.
1 Płatne studia. Trafiłem na większy fragment tej wypowiedzi. Sednem jest to, że wg Mentzena płatne studia zapewnią wyższy poziom kształcenia. I właściwie trudno się z tym nie zgodzić. Jeżeli za coś musimy zapłacić, to już na starcie bardziej świadomie podejmujemy decyzję. Zmieniają się też nasze wymagania.
Przykład z życia? Niech pierwszy rzuci kamieniem ten, kto będąc studentem nie zastosował kwadransa akademickiego. I to było ogólnie przyjęte zachowanie. Zmieniło się to znacząco, kiedy uczęszczałem na płatne studia podyplomowe. Wtedy wykładowca, który spóźnił się na zajęcia musiał je odrobić, a my wręcz domagaliśmy się tego. Płacisz - wymagasz.
Natomiast argument, że biedniejsi nie będą mieli dostępu do studiów? Bzdura. Nawet przeciętnie zdolny, ale ubogi młody człowiek znajdzie sposób na sfinansowanie swojej edukacji. Są stypendia, pożyczki, cokolwiek. Natomiast dostęp zostanie ograniczony dla leserów i tych, którzy z innych (celowo nienazwanych powodów) w normalnych warunkach nie powinni mieć dyplomu magistra.
Tutaj jestem cały za.
2 Likwidacja 800+ . Tutaj sprawa jest bardziej skomplikowana. 800+ miało dwa cele jawne - zwiększenie dzietności i zmniejszenie poziomu ubóstwa i jeden ukryty - nakręcenie popytu. Z celów jawnych, pierwszy niespecjalnie się sprawdził (dzietność leży i kwiczy) a drugi sprawdził się w ograniczonym zakresie. Udał się natomiast cel trzeci. 800+ zdecydowanie wpłynęło na popyt wewnętrzny i nakręciło nam wzrost PKB. Przy czym warto sobie uświadomić, że z punktu widzenia budżetu, wzorowym wydatkowaniem 800+ jest pojechanie na stację Orlenu po wódę i fajki. Każde inne wydatkowanie tych pieniędzy, a już nie daj Boże wydane ich na dzieci, jest mniej pożądane z punktu widzenia Państwa. Trzeba też pamiętać, że swego czasu Polski jechały rodzić dzieci do innych krajów, właśnie że względu na świadczenia socjalne w nich oferowane. Jest to więc też element konkurencji międzynarodowej w tak kluczowej sprawie jak dzietność.
Jak rozumiem jego likwidacja miała by być skorelowana z obniżką podatku dochodowego, która mogła by mieć podobne skutki. Generalnie trzeba by zrobić dokładniejszą analizę skutków budżetowych. Ale na moje oko, przy polityce mocno liberalnej 800+ pójdzie do likwidacji, przy każdej innej pewnie się utrzyma.
I tutaj uczciwie powiem, że nie mam wyrobionego zdania. Wiszę plusy i minusy.
Likwidacja 13 i 14 emerytury.
Tutaj sprawa jest pozornie podobna jak w przypadku 800+ (cel - nakręcenie koniunktury) , ale...
13 i 14 emerytura to był klasyczny prezent wyborczy dla elektoratu PiS. Jeżeli mamy zlikwidować PiT dla emerytów, to likwidujemy też to świadczenie. Jest to dość zero-jedynkowe. Ja w sumie jestem za.
4 płatna służba zdrowia.
Temat rzeka. Finansowanie służby zdrowia to olbrzymia pozycja w budżecie. Ten system wymaga głębokiej reformy. Odejście od bezpłatnego leczenia ma dużo sensu, ale raczej w postaci podwójnego systemu, np dopłacanie do wizyt itp, niż nagła i całkowita likwidacja państwowego systemu.
Nie ma się co oszukiwać. Prywatyzacja służby zdrowia spowoduje większe nierówności w dostępie do leczenia. Ale, że teraz system działa raczej kiepsko, trudno powiedzieć czy to jeszcze bardziej pogorszy sytuację chorych. Dlatego jestem za.
5. Leczenie u znachora.
Najbardziej zagadkowy punkt. Ktoś wie o co chodzi? Bo ja nie mam pojęcia.
Otaczający nas cyfrowy świat pełen jest spamu i hejtu, który często ukryty jest pod pozorami anonimowości. Dlatego postanowiłem pisać pod własnym imieniem i nazwiskiem. Nie wstydzę się własnych poglądów i wiem, że one zmieniają się w czasie i pod wpływem innych.
W związku z gwałtownym rozwojem SI dodałem do swojego profilu konto suppi. Tak, żeby było widać, że jestem człowiekiem z krwi i kości.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Polityka