Grzegorz Gembalski Grzegorz Gembalski
90
BLOG

Krótka notka na temat SI w Radio OFF, wygenerowana przez SI

Grzegorz Gembalski Grzegorz Gembalski Media Obserwuj temat Obserwuj notkę 8
Jak się bawić z SI to na całego. Zadałem sztucznej inteligencji zadanie napisania krótkiej notki o "zatrudnieniu" SI w Radio OFF. Jak myślicie? poradziła sobie równie dobrze jak redakcja?


Jak się bawić z SI to na całego. Zadałem sztucznej inteligencji zadanie napisania krótkiej notki o "zatrudnieniu" SI w Radio OFF. Jak myślicie? poradziła sobie równie dobrze jak redakcja?

@

Krakowskie Radio Off zaskoczyło słuchaczy i środowisko medialne decyzją o zastąpieniu części swoich redaktorów i prezenterów przez system sztucznej inteligencji (SI). Ta rewolucyjna zmiana wywołała szeroką debatę na temat przyszłości mediów i etyki wprowadzania nowych technologii.


Zarząd stacji uzasadnia swoją decyzję koniecznością optymalizacji kosztów oraz chęcią dostosowania treści do zmieniających się oczekiwań słuchaczy. Według przedstawicieli radia, SI ma zapewnić większą elastyczność w prowadzeniu audycji, a także umożliwić personalizację programu, reagując w czasie rzeczywistym na potrzeby odbiorców. Przykładowo, algorytm może dynamicznie modyfikować playlisty, tematy rozmów, a nawet ton prowadzenia audycji, dostosowując się do nastroju słuchaczy.


Decyzja Radia Off jest jednak szeroko krytykowana. Zwolnienie doświadczonych redaktorów wywołało niezadowolenie wśród wiernych słuchaczy, którzy cenili sobie autentyczność, pasję i oryginalność, jakie wnosiły osobowości radiowe. Pojawiły się głosy, że SI może dobrze zastąpić powtarzalne zadania, ale nie jest w stanie oddać emocji, intuicji i kreatywności, które cechują prawdziwego dziennikarza. Wielu obawia się, że algorytmy, choć szybkie i precyzyjne, nie będą w stanie zrozumieć niuansów ludzkiej komunikacji, co może wpłynąć na jakość treści.


Wprowadzenie SI do radia nie jest zupełnie nowym pomysłem, ale Radio Off jest jedną z pierwszych stacji w Polsce, która zdecydowała się na tak radykalny krok. Czy inne stacje pójdą ich śladem? Czy publiczność zaakceptuje nową rzeczywistość, w której prowadzących zastępują algorytmy? A może pojawi się trend powrotu do korzeni, gdzie na pierwszym miejscu będzie autentyczność i ludzka twarz radia?


Jedno jest pewne: decyzja Radia Off wywołała dyskusję, która może zdefiniować przyszłość branży radiowej. Z jednej strony technologia daje nowe możliwości, z drugiej – stawia pytania o rolę człowieka w tworzeniu mediów i wpływ automatyzacji na rynek pracy. Jakie będą ostateczne skutki tych zmian? Przekonamy się już wkrótce.

@


Informuję, że żaden sposób nie ingerowałem w treść wygenerowaną przez SI, zatem chyba nie jestem autorem tego tekstu...


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj8 Obserwuj notkę

Otaczający nas cyfrowy świat pełen jest spamu i hejtu, który często ukryty jest pod pozorami anonimowości. Dlatego postanowiłem pisać pod własnym imieniem i nazwiskiem. Nie wstydzę się własnych poglądów i wiem, że one zmieniają się w czasie i pod wpływem innych.  W związku z gwałtownym rozwojem SI dodałem do swojego profilu konto suppi. Tak, żeby było widać, że jestem człowiekiem z krwi i kości. 

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (8)

Inne tematy w dziale Kultura