Spalarnie nie nadążają z utylizacją drobiu, skupy windują ceny
Sytuacja w kraju jest dramatyczna. W wielu miejscach potwierdzane są kolejne ogniska grypy ptaków. Wyjątkowo ciężko jest w okolicach Mławy gdzie mieszkańcy i samorządy protestują przeciwko utworzeniu tam grzebowiska dla padłego drobiu.
“Mamy bardzo dużo zabitego ptactwa, które zalega na fermach. Potrzebne jest nam pilnie grzebowisko. Jest ono absolutnie konieczne. Martwe ptaki, w niektórych fermach zalegają już w kurnikach około tygodnia” – powiedział w czwartek Paweł Jakubczak, Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii.
( )
“Od kilku dni przy utylizacji pomagają więźniowie, którzy są dowożeni z płońskiego aresztu śledczego. Producenci drobiu czekają na dostawy gazu, którym utylizowane jest ptactwo. – Stoimy przed bardzo trudnym problemem. W tej chwili miliony kur jest do utylizacji. Rozmawiamy co możemy z tym zrobić. Spalarnie nie nadążają już jeżeli chodzi o utylizację drobiu .”– powiedziała.
Na tym etapie warto wspomnieć, że w producenci z powiatu żuromińskim i mławskiego uchodzą za największych producentów drobiu w Europie. Na tę chwilę zapadła już decyzja o prewencyjnym uboju, a to oznacza, że zutylizowany może być cały drób w powiatach. Z danych Głównego Lekarza Weterynarii wynika, że w tym roku z powodu grypy ptaków do likwidacji jest ponad 6,2 mln sztuk drobiu. W I kwartale 2021 roku ceny drobiu były wyższe o 9,5 proc. niż w IV kwartale 2020 roku. W marcu przekraczały te z grudnia o 14,5 proc. Był to największy skok w tym okresie. Dochodzą głosy ze środowiska rolniczego, które mówią, że cena tuszek może dojść nawet do 7 zł/kg.
( )
..
__________________________________________
Konrad Bagiński
|15.04.2021 15:12
Uderza w nas kolejna epidemia. Grypa ptaków szaleje
( )
Polska jest największym producentem drobiu w Unii Europejskiej. Tak dużym, że szalejąca grypa ptaków spowodowała niedobory gazu do duszenia zarażonych ptaków. Ceny mięsa na razie nie rosną, ale skutki gospodarcze będą opłakane.
Inne tematy w dziale Gospodarka