vick vick
3578
BLOG

Nowe badanie: Słońce spowodowało wzrost temperatury – teraz nadchodzi chłodniejsza faza

vick vick Kultura Obserwuj notkę 15
W wyniku zbliżającego się dużego minimum słonecznego oczekuje się, że w nadchodzących dziesięcioleciach temperatury na Ziemi ponownie spadną. Dlatego ostatnie kilka dekad charakteryzowało się maksimum słonecznym.

Nie ulega wątpliwości, że nasza gwiazda centralna – Słońce – odgrywa kluczową rolę w globalnym klimacie. Jednakże, podczas gdy fanatycy klimatu skupiają się przede wszystkim na dwutlenku węgla w atmosferze (co nie odgrywa tak naprawdę dużej roli, zobacz tutaj), są też naukowcy, którzy skupiają się na aktywności słonecznej.

W nowo opublikowanym badaniu naukowcy wyjaśniają: „Pierwsze nowoczesne GSM1 [wielkie minimum słoneczne] nastąpi w latach 2020–2053, a amplitudy cykli wzrosną od maksymalnej amplitudy cyklu 24 do 80% w cyklu 25, do 30% w cyklu 26 i zredukowane do 70% w cyklu 27.” W poprzednim cyklu temperatury były wyższe o około 1,5 stopnia Celsjusza, ale oczekuje się, że w obecnym cyklu (2020–2053) temperatury ponownie spadną o około jeden stopień Celsjusza w wyniku zmniejszonej aktywności Słońca.

Naukowcy porównują rozwój z tzw.  "Minimum Maundera" w latach 1645-1715, kiedy to zmniejszona aktywność słoneczna spowodowała "mini epokę lodowcową". W związku z tym piszą: "Ponieważ natężenie promieniowania słonecznego i temperatura na Ziemi wzrosły już od czasu MM [Minimum Maundera], na co wyraźnie wskazują wahania temperatury na Ziemi, oczekuje się, że temperatura na Ziemi spadnie o około 1,0 °C podczas pierwszego współczesnego GSM1,czyli tylko o około 0,5 °C więcej niż w 1700 roku".

vick
O mnie vick

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (15)

Inne tematy w dziale Kultura