Venissa 1 Venissa 1
218
BLOG

"DEMOKRACJA" OCZAMI POLSKICH LIBERAŁÓW

Venissa 1 Venissa 1 KOD Obserwuj temat Obserwuj notkę 2

SPOŁECZEŃSTWA KTÓRE SIĘ DZIELĄ I FRAGMENTARYZUJĄ NIE SĄ DEMOKRATYCZNYMI

Jedna z internautek w pewnej dyskusji na Facebooku zamieściła następujący komentarz:

" Swoją drogą, nie wolno lekceważyć przeciwnika. KOD pociągnął za sobą masę ludzi. I nawet dobrze, bo świadczy to o tym, że w kraju przynajmniej demokracja jest zdrowa. Ale, jak zwykle, wygrała chciwość."

Niestety, nie mogę się z nią w żadnej mierze zgodzić. Uważam, że nie ma w Polsce dojrzałej demokracji; ona wciąż jest bardzo słaba i podatna na regresje w kierunku b-j autorytarnych/totalitarnych układów społecznych. Gdyby było inaczej, inna byłaby reakcja PO na utratę władzy; PO nie uruchomiałoby tylu narcystycznych obron, jak:
1.narcystyczne zranienie z powodu odrzucenia przez społeczeństwo (nie uzyskania wystarczającej liczby głosów) i utraty władzy,

2. brak zgody na sprawowanie władzy przez inny obóz polityczny (który zwyciężył w uczciwej rywalizacji, tj. w wyborach demokratycznych), stąd zawiść i dewaluacja przeciwnika (kolejna narcystyczna obrona)

3. potrzeba przejęcia kontroli (narcystyczny mechanizm obronny o nazwie "omnipotnenta kontrola") nad nieakceptowaną rzeczywistością; stąd urządzanie rebelii i kontrolowanie/manipulowanie emocjami społeczeństwa.

Narcystyczne typy osobowości (a takie uważam dominują wśród liberałów) rzadko są zwolennikami demokratycznych układów społecznych; one preferują grupy o narcystycznej organizacji/strukturze, czyli oparte na hierarchizacji stosunków międzyludzkich i autorytarnym ich zarządzaniu; pomimo tego, że mogą zewnętrznie deklarować zupełnie coś odmiennego. Najlepszym przykładem na preferowanie takich konfiguracji społecznych jest tendencja w świecie biznesu do rozwijania firm w kierunku rozbudowanych, zhierarchizowanych/feudalnych korporacji. I co z tego, że ich właścicielami są biznesmeni o tzw. liberalnych poglądach politycznych? Deklaracje deklaracjami, ideały ideałami, a rzeczywistość (w tym na poziomie intrapsychicznym) jest zupełnie inna. Wystarczy przyjrzeć się temu co siedzi w większości umysłów liberałów; choćby przyglądając się ich historii życia i funkcjonowaniu społecznemu - w przeszłości, jak i i "tu i teraz". Realia okazują się zupełnie odmienne w stosunku do deklaracji słownych.

Reasumując, obserwowane reakcje i postawy polityków PO na utratę władzy (patrz wyżej), wchodzenie przez nich w rolę "totalnej (jak to określają prawicowi dziennikarze) opozycji", dzielenie i skłócanie społeczeństwa przez nakręcanie w nim negatywnych emocji, w żadnej mierze nie świadczy o ich dojrzałości (a zwłaszcza ich liderów) tj. zdolności do funkcjonowania w demokratycznych układach , w których jest miejsce dla różnych środowisk, o różnych światopoglądach,różnej wizji świata , a nie wyłącznie dla identycznie myślących, czujących i reagujących..." 

Nie, nie ma dojrzałej demokracji w naszym Państwie...

image

Venissa 1
O mnie Venissa 1

Psychoanaliza ma wiele do powiedzenia na temat zjawisk społecznych, politycznych i kulturowych. Na nic tu jednak opinie psychoanalityków. Politycy nie chcę się zmieniać; funkcjonowanie z pozycji schizo-paranoidalnej jest wygodne, bo destrukcyjna, prowadząca do paranoi rywalizacja pozwala kontrolować przeciwnika... Nie będę tu pisać długich elaboratów, proszę raczej liczyć na krótkie wpisy; lata treningu na Twitterze i Facebooku przyniosły efekty. Pisać krótko i zwięźle, jak czyni to np. Sowiniec, to nie lada sztuka:-)

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (2)

Inne tematy w dziale Polityka