Główne cele polskiej polityki zagranicznej
1. Przyjazne lub chociaż poprawne stosunki z sąsiadami. Kluczowe jest rozbijanie ewentualnych sojuszy rosyjsko-niemieckich, np. przez popieranie współpracy i zawierania traktatów między Rosją a Unią Europejską.
2. Zadbać, by UE miała więcej niż jedno centrum (nam zależy by jedno z nich było w Polsce). Musimy stawiać na silną Europę Środkową, tak poprzez Grupę Wyszehradzką, ewentualną grupę karpacką oraz jak najszybsze „zagospodarowanie” Chorwacji, zanim zrobią to inni.
3. W naszym interesie leży dalsze rozszerzanie Unii Europejskiej, szczególnie w naszym regionie. Jest to nasza szansa na wzmocnienie Polski jako lokalnego lidera.
4. Nie jest prawdą, że to od Niemiec zależy przyszłość Europy. To Polska ma być jednym z motorów integracji europejskiej. Stawianie przez nas na Niemcy, nie może skończyc się dobrze. [Sikorski się myli.]
5. Nasze miejsce w Europie jest dużo ważniejsze niż strategiczny sojusz z USA.
6. Budowa w Polsce amerykańskich, czy NATO-wskich instalacji militarnych mogłaby nam w przyszłości przynieść korzyści, jednak w tej chwili nie jest najważniejsza.
7. Ameryka nie jest dla Polski szczególnym partnerem, także dlatego że nad naszym bezpieczeństwem czuwa bardziej samo NATO. Nasze korzyści z popierania USA (chodzi o wojny Busha) były nikłe. Zniesienie wiz dla Polaków, mimo że ważne dla poszczególnych osób, ale jako cel polityczny dawno przestał mieć jakiekolwiek znaczenie.
8. Nasza obecność w misjach wojskowych- wtedy gdy nam się to opłaci (politycznie albo ekonomicznie)
9. Polityka klimatyczna- jesteśmy zmuszeni wstrzymywać przyjmowanie restrykcyjnych dla nas regulacji, nawet za cenę krytyki.
10. Najważniejsze- nigdy nie działać w pojedynkę (mogła to ostatnio zrobić w. Brytania, ale nie my). Celem Polski jest dążenie do bycia środkowoeuropejskim mocarstwem, dzięki czemu siła przebicia naszych pomysłów na politykę europejską i globalną jako reprezentanta regionu będzie większa.
Inne tematy w dziale Polityka