- Polska i Zachód uwierzyli, że Łukaszenka może chcieć wyrwać się spod wpływów Moskwy i że należy mu w tym pomóc. Przez dekady skutecznie wprowadzał w błąd cały Zachód – mówi Jan Malicki, dyrektor Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.
- Powinniśmy wdrażać programy jeszcze bardziej rozbudowane niż program Kalinowskiego. To, co wydarzyło się w 2020 roku, należało rozpocząć już w 2006 roku –osobny program kształcenia stypendystów, odrębne media, portale społecznościowe, szkołę dyplomatyczną. Centrum Studiów Białoruskich, jest największą katedrą białorutenistyki poza Białorusią. Należało działać szybciej i bardziej zdecydowanie - uważa.
- Nie możemy ustępować w kwestii wsparcia dla Związku Polaków na Białorusi. Wielokrotnie istniało ryzyko, że Związek stanie się kartą przetargową w negocjacjach z Łukaszenką - twierdzi prof. Malicki.
- Nigdy nie powinniśmy rezygnować z poparcia dla Biełsatu ani z jego roli jako kluczowej polskiej siły informacyjnej i narzędzia medialnego oddziaływania na Białoruś. Biełsat był ceniony przez setki tysięcy ludzi na Białorusi. W ciągu ostatniego dziesięciolecia wielokrotnie istniało ryzyko, że stanie się przedmiotem negocjacji - zaznacza.
Prof. Malicki podkreśla, że Bruksela jest oczywiście nieprzygotowana, jednak my powinniśmy być wobec siebie bardziej krytyczni, ponieważ posiadamy większą wiedzę.
- Mieliśmy do czynienia z wytrawnym przeciwnikiem. Łukaszenka był błędnie postrzegany jako prostak, który nie rozumie polityki, co stanowiło jeden z największych popełnionych błędów. Dyskutowaliśmy o konieczności prowadzenia naszej polityki w oparciu o wąską warstwę białoruskiej opozycji, czyli inteligencji białoruskiej. Problem polegał na tym, że nasi zaprzyjaźnieni profesorowie byli oderwani od swojego narodu, podczas gdy Łukaszenka, jako prosty i zwyczajny człowiek, doskonale rozumiał potrzeby i mentalność swojego społeczeństwa. Taki stan rzeczy utrzymywał się aż do 2020 roku - stwierdza.
Całość rozmowy na YouTube:
---
Zachęcam do wspierania Układu Otwartego. Patroni zostają członkami zamkniętej grupy na Facebooku i Discordzie oraz otrzymują newsletter z wyborem najciekawszych tekstów z polskiej i światowej prasy.
Strona Autora: igorjanke.pl
Inne tematy w dziale Polityka