Układ Otwarty Układ Otwarty
30
BLOG

Prof. Andrew Michta: NATO w nowej erze. Jak USA zmienią podejście do obronności w Europie?

Układ Otwarty Układ Otwarty NATO Obserwuj temat Obserwuj notkę 1
- Tylko państwa bezpośrednio odczuwające zagrożenie ze strony rosyjskiego imperializmu potrafią zmobilizować swoje społeczeństwa do stworzenia dobrze wyszkolonych sił zbrojnych. Siły te mogą zostać zintegrowane przez głównodowodzącego sojuszu w planach operacyjnych, co pozwoli nie tylko odstraszyć potencjalne działania Rosji, ale również skutecznie przeciwdziałać wszelkim próbom przekroczenia granic NATO – mówi prof. Andrew Michta.

- Większość państw europejskich, poza krajami na flance wschodniej, prezentuje bardzo słaby potencjał wojskowy. Rosja zmodernizowała swoje siły przez ostatnie 20 lat i potrafi to wykorzystać. Jeśli spojrzymy na potencjał demograficzny, poza Polską i Rumunią oraz Ukrainą, która nie jest w NATO, żadne państwo na flance nie dysponuje wystarczającą liczbą ludności, aby stworzyć duże, konwencjonalne siły zbrojne. Od początku wojny podkreślam, że włączenie Ukrainy do NATO to najprostszy sposób na zapewnienie jej bezpieczeństwa. Jedynym czynnikiem skutecznie odstraszającym Rosję jest amerykański parasol nuklearny.

Zdaniem prof. Michty małe państwa, takie jak Litwa, Łotwa i Estonia, zachowują swoją niezależność od Rosji i pozostają częścią Zachodu dzięki członkostwu w sojuszu transatlantyckim.

Jednak dotychczasowe wypowiedzi Donalda Trumpa i jego otoczenia wskazywały na brak chęci przyłączenia Ukrainy do NATO w najbliższym czasie, sugerując odłożenie tej decyzji na odległą przyszłość.

- Rosjanie wprowadzili do języka angielskiego pojęcie „NATO expansion”, które niestety jest używane przez wielu zachodnich, w tym amerykańskich, analityków. Słowa mają znaczenie – termin „ekspansja” niesie ze sobą bardzo negatywne konotacje. Rosjanie umiejętnie wykorzystują tę retorykę, sugerując, że jest to działanie o agresywnym charakterze – podkreśla gość Igora Janke. 

Prof. Michta dodaje, że mówienie o członkostwie Litwy i Estonii w Sojuszu Atlantyckim jak o zagrożeniu dla Rosji, to czysta propaganda, którą Rosjanie od lat wykorzystują, by uniemożliwić poważną dyskusję na temat kształtu architektury bezpieczeństwa w Europie. Jego zdaniem, ich głównym celem jest osłabienie i wycofanie obecności amerykańskiej z Europy Środkowej i Wschodniej. 

Całość rozmowy na YouTube:

---


Zachęcam do wspierania Układu Otwartego. Patroni zostają członkami zamkniętej grupy na Facebooku i Discordzie oraz otrzymują newsletter z wyborem najciekawszych tekstów z polskiej i światowej prasy.


Strona Autora: igorjanke.pl

Układ Otwarty to niezależny podcast Igora Janke

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (1)

Inne tematy w dziale Polityka