- Słowacja bardzo się od nas różni. To, że elity słowackie podjęły 30 lat temu decyzję, że chcą iść do Unii a z czasem do NATO, tylko "przysypały brokatem" pewne różnice. Te różnice są, były i będą – mówi Kacper Rękawek, Międzynarodowe Centrum Zwalczania Terroryzmu w Hadze.
- Fico jest głosem tych różnic, ponieważ wie, że 20-30% głosów, które pozwalają mu utrzymać się na stanowisku premiera, symbolizuje te podziały. Dochodzą do tego także czynniki osobiste – to człowiek, który przez 10 lat doświadczył wielu osobistych i politycznych porażek. W efekcie stał się kimś, kto ignoruje wszystko – establishment, mainstream i opinie Brukseli – uważa.
- Wiceprzewodniczący partii Smer twierdzi, że pokój zawsze przychodził ze Wschodu, podczas gdy wojny miały swoje źródło na Zachodzie. Słowacki nacjonalizm i patriotyzm nie opierają się na niechęci do Rosjan. Początkowo były budowane na niechęci do Austriaków, później Węgrów i Czechów – zaznacza.
- Słowacy wspominają komunizm z nostalgią, co jest pewnym paradoksem. W ich oczach był to system, który zindustrializował kraj, zapewnił pracę i mieszkania dla wszystkich, a represje miały miejsce głównie w Pradze – podkreśla Rękawek.
Kacper Rękawek zauważa, że Słowacja od zawsze poszukuje patrona. W czasach Czechosłowacji byli nim Czesi, wcześniej Austriacy lub Węgrzy, choć współpraca z nimi nie układała się najlepiej. Związek Sowiecki pozostawił po sobie pozytywne skojarzenia. Jego zdaniem, Unia Europejska stała się nowym patronem, choć jej odległość pozwala na pewną krytykę. Fico od 20 lat umiejętnie wykorzystuje te nastroje.
- Słowacy chętnie podkreślają swoją pragmatyczność. Zawsze potrafią się tak ustawić, żeby było dobrze. Uważają się za mały, spokojny kraj, który leży w dolinie, do której nikt nie zagląda i której nikt nie niepokoi. Ich priorytetem jest po prostu trwanie – to ich kluczowa cecha. Przy tak wielu osobach pasywnych w kwestiach geopolityki i polityki międzynarodowej, które nie wychylają się poza swoją dolinę, łatwo przejść do postawy: „Chcę pokoju” – twierdzi gość Igora Janke.
Całość rozmowy na YouTube:
---
Zachęcam do wspierania Układu Otwartego. Patroni zostają członkami zamkniętej grupy na Facebooku i Discordzie oraz otrzymują newsletter z wyborem najciekawszych tekstów z polskiej i światowej prasy.
Strona Autora: igorjanke.pl
Inne tematy w dziale Polityka