Układ Otwarty Układ Otwarty
197
BLOG

Dlaczego Scholz nie zaprosił Tuska do Berlina?

Układ Otwarty Układ Otwarty Polityka zagraniczna Obserwuj temat Obserwuj notkę 4
- Głównym wyzwaniem Zachodu jest wymuszenie na Rosji rozpoczęcie negocjacji, ale takich negocjacji, które nie skończyłyby się porażką Ukrainy i porażką strategiczną Zachodu. Jesteśmy w dosyć patowej sytuacji i o tym dyskutowano w trakcie spotkania w Berlinie – mówi Justyna Gotkowska, OSW.

- Na spotkaniu mogły być omawiane dwie istotne i kontrowersyjne kwestie, które pojawiły się także w przestrzeni medialnej. Pierwsza z nich dotyczyła możliwości zaproszenia Ukrainy do NATO. W mediach pojawiały się sygnały, że prezydent Biden byłby otwarty na taką inicjatywę ze strony Stanów Zjednoczonych. Jednak, aby takie zaproszenie mogło zostać wystosowane, niezbędna jest jednomyślna zgoda wszystkich członków sojuszu. Ostatnie doniesienia wskazują, że Niemcy utrzymują swój sprzeciw wobec tego gestu, uznając go za zbyt ryzykowny i kontrowersyjny – twierdzi.

- Niemcy obawiają się, że potencjalne zaproszenie Ukrainy do NATO mogłoby sprowokować Rosję do niepożądanych działań, co pokazuje, że kanclerz Scholz i jego otoczenie wciąż myślą w kategoriach starego paradygmatu obawy przed eskalacją – zaznacza.

- Francuzi i Brytyjczycy wykazują większą otwartość na możliwość zaproszenia Ukrainy do NATO, ale taka decyzja wymaga zgody wszystkich 32 członków sojuszu. Mamy takie kraje jak Węgry i Turcja, które niekoniecznie poparłyby taką decyzję, więc to jest też szersza gra w sojuszu – stwierdza Gotkowska.

- Drugą sporną kwestią między przedstawicielami tych państw były dostawy bardziej zaawansowanych rakiet dalekiego zasięgu i ich ewentualne wykorzystanie. Francja i Wielka Brytania wyraziły gotowość na dalsze wsparcie i nawet pozwalały Ukrainie na użycie dostarczonych przez nie rakiet do ataków na cele znajdujące się na terytorium Rosji. Natomiast wciąć Stany Zjednoczone i Niemcy sprzeciwiają się takiej strategii – mówi wiceszefowa Ośrodka Studiów Wschodnich. 

Justyna Gotkowska podkreśla jednak, że to jest obraz sytuacji przed wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych i po wyborach prezydenckich ta sytuacja bardzo mocno się zmieni.

Całość rozmowy w Układzie Otwartym na YouTube:


---

Zachęcam do wspierania Układu Otwartego. Patroni zostają członkami zamkniętej grupy na Facebooku i Discordzie oraz otrzymują newsletter z wyborem najciekawszych tekstów z polskiej i światowej prasy.

Strona Autora: igorjanke.pl

Układ Otwarty to niezależny podcast Igora Janke

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (4)

Inne tematy w dziale Polityka