Układ Otwarty Układ Otwarty
128
BLOG

Czy polska nauka przetrwa polityczne zmiany?

Układ Otwarty Układ Otwarty Nauka Obserwuj temat Obserwuj notkę 7
- Największym problemem w polskiej nauce jest brak zaufania. Powinniśmy podjeść do systemu rekrutacyjnego jak Google, który poświęca dużo czasu na wybór najlepszych kandydatów, a następnie daje im dużą swobodę działania. Powinniśmy wybrać osoby, które naprawdę zajmują się nauką, wyznaczyć im konkretne cele z terminami realizacji, ale pozwolić im na swobodę w doborze środków do ich osiągnięcia - mówi prof. Dariusz Jemielniak, Akademia Leona Koźmińskiego, wiceprezes PAN.

- Ministerstwo Edukacji zapowiada kompletnie absurdalne zmiany dla uczelni niepublicznych. Owszem, przypadek Collegium Humanum pokazał liczne nieprawidłowości, ale czy odpowiedzią na to ma być prawo, które umożliwi ministrowi zamknięcie uczelni niepublicznej z dnia na dzień? Najlepsze uczelnie niepubliczne w Polsce, które są naszym dobrem eksportowym minister chce móc zamknąć od ręki. To będzie bat na tę uczelnię, kiedy się zmieni władza. Tak nie powinno być – podkreśla. Prof. Jemielniak.

- Był handel wizami. Uczelnie niepubliczne niskiego sortu miały model biznesowy oparty na sprzedaży miejsc na uczelniach. W związku z tym ludzie mogli przemieszczać się po całym Schengen dzięki temu, że byli pseudo studentami. Jednak rozwiązaniem nie jest absurdalna propozycja ministra, aby wprowadzić zakaz rekrutowania więcej niż 50% studentów z zagranicy. To kompletny nonsens. Spójrzmy na najlepsze uczelnie zarządzania w Europie, na przykład w Szwajcarii czy Hiszpanii, gdzie niemal nie znajdziemy miejscowych studentów – twierdzi.

Zdaniem prof. Jemielniaka, jeśli chcemy, aby edukacja i nauka stały się naszym dobrem eksportowym, podobnie jak sztuczna inteligencja – a mamy ku temu predyspozycje – nie możemy działać w taki sposób. Powinniśmy selekcjonować najlepszych, zapewnić im swobodę działania i zagwarantować odpowiednie środki do pracy.

- Edukacja, podobnie jak rynek gier komputerowych czy obszary związane ze sztuczną inteligencją, to dziedziny, w których odnieśliśmy sukces z różnych powodów. Mamy świetnych programistów – może niezbyt wielu, ale wystarczająco, by to wykorzystać. Potrzebujemy jedynie dodatkowych środków, aby rozwijać te obszary – uważa gość Igora Janke. 

Całość rozmowy w Układzie Otwartym:

---

Zachęcam do wspierania Układu Otwartego. Patroni zostają członkami zamkniętej grupy na Facebooku i mogą otrzymać newsletter z wyborem najciekawszych tekstów z polskiej i światowej sieci.

Strona Autora: igorjanke.pl

Układ Otwarty to niezależny podcast Igora Janke

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (7)

Inne tematy w dziale Technologie